Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu olası sistemin en güzel yanı -20 lik çekirdeğin neredeyse karadenizin üzerine oturması.Etkisi farklı olabilir.

Bende onu düşünüyorum reis banada ilginç geldi doğu akdenizdeki alçak güney doğuya çıktıkca kuzeydeki soğuğu adeta vakumgibi aşağıya çekiyor bakalım neler olacak baya aksiyonlu olacağa benziyor😊

• Bölgedaşlar keyfiniz yerinde bakıyorum :) Samsun'un bile boşlukta kalmadığı, hakim rüzgarın yıldız olduğu, sistemin lanet Romanya'dan değil Ukrayna'dan indiği bir ortamda tatmin edici seviyeye yaklaşmış bulunmaktayız.

Bu sistem modelleri allak bullak etti daha önce aynı anda bozup aynı anda düzelip ve bunu birden çok kez yaptıklarını görmemiştim ilk oluyor. En çok da Grönland'a üzülüyorum yüksek basınçtan başları ezilecek. Aralık ayını blokaja giderek kahvetmişti devaran dönüyor.

Yalnız Ecmwf 192'den sonrası bana biraz değişik geldi Eps görelim derim bu kadar çabuk bir atak beklemiyorum modelin uzun vadesi dördüncü denemeyi bile yapacaktı muhtemelen.

karayelsiz poyrazsız yıldızlı bir sistem geçmesi dileğiyle bütün karadenizimizin ortak sevinci paylaşabilmesi dileğiyle hocam :)

[Resim: TqKGBKH.gif] 2022 Mart [Resim: TqKGBKH.gif]

[Resim: TqKGBKH.gif] 2020 Şubat [Resim: TqKGBKH.gif]

• 120 den 144 e geçişte ayarsızlık var o kadar düşmüşken norveç istikametinden ana akışa müdahale geliyor ama o müdhale geçikse ya da yüksek6-12 saat daya önününü kesse varya çok sağlam karadeniz sistemi,şu görüntüsü ile de umutlarımızı tazeledi, şu görüntüde akzaabat trabzon sahili ise 10 cm alır ama gözümüz daha yüksekte,o akıştan sağlam lop kopuyor biraz daha artırsa ben 30 cm diyim siz 50 cm öyle bir potansiyeli var…mesela yani:)

• 120 den 144 e geçişte ayarsızlık var o kadar düşmüşken norveç istikametinden ana akışa müdahale geliyor ama o müdhale geçikse ya da yüksek6-12 saat daya önününü kesse varya çok sağlam karadeniz sistemi,şu görüntüsü ile de umutlarımızı tazeledi, şu görüntüde akzaabat trabzon sahili ise 10 cm alır ama gözümüz daha yüksekte,o akıştan sağlam lop kopuyor biraz daha artırsa ben 30 cm diyim siz 50 cm öyle bir potansiyeli var…mesela yani:)

Bi 20cm var gibi gözüküyor hocam bu haliyle onu 20 yapalım bence ne dersiniz :)

• Arkadaşlar cm hesabını modellere bakarak yapamazsınız DEK mekanizması modellerde hesaplanmaz DEK vurduğu yerde cm hesabı karışır bunu unutmayın DEK alan yerler fazlasıyla ihya olacaktır

• Samsun ECMWF diyagramı gayet iyi. Ana çıktı gibi gelirse, 13'ü sabah beyaz örtüyle uyanmış oluruz. Ortalama -9/-10°C leredayanmış. Bakalım yeni güncellemelerde neler göreceğiz.

Sistem netleşmeye başladığında, tahminen 11 Ocakta Samsun için haritalı tahmin yapmayı düşünüyorum.

3fnwkkn.png