Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bizde bir iki kelam edelim.

Bizim amacımız İtalya çevresindeki basıncın yükselmesini beklemek. En kötü senaryo ege denizinde ab olabilir. Modeller pazartesiye kadar daha değişir. Öncelikli hedefimiz kuzeydeki soğuğun ne kadarı aşağıya doğru kopacağı önemli. Orayı takip edelim önce. İnanın 15 inden sonrası tam bir muamma. Endeksler nötre gidiyor ve mjo fazlarıda şu an istediğimiz düzeyde ilerliyor. Bu sistemden hariç ocak son çeyreğinde ülkemize soğukların sirayet etmesi kaçınılmaz olur. 2022 de kışı martta yaşadık. Bizim isteğimiz bir tane de olsa sağlam kar almamız. Öncelikli olarak önümüzdeki sistemi kovalayalım. Potansiyel hala var. Son 48 saate kadar değişimler olabilir. Ab olunca konu temkine davet ediyorum hepimizi. Hayırlı forumlar.

• Bizde bir iki kelam edelim.

Bizim amacımız İtalya çevresindeki basıncın yükselmesini beklemek. En kötü senaryo ege denizinde ab olabilir. Modeller pazartesiye kadar daha değişir. Öncelikli hedefimiz kuzeydeki soğuğun ne kadarı aşağıya doğru kopacağı önemli. Orayı takip edelim önce. İnanın 15 inden sonrası tam bir muamma. Endeksler nötre gidiyor ve mjo fazlarıda şu an istediğimiz düzeyde ilerliyor. Bu sistemden hariç ocak son çeyreğinde ülkemize soğukların sirayet etmesi kaçınılmaz olur. 2022 de kışı martta yaşadık. Bizim isteğimiz bir tane de olsa sağlam kar almamız. Öncelikli olarak önümüzdeki sistemi kovalayalım. Potansiyel hala var. Son 48 saate kadar değişimler olabilir. Ab olunca konu temkine davet ediyorum hepimizi. Hayırlı forumlar.

AAM, MJO, GWO hepsi çok iyi gidiyor.

Sırasıyla doğuya kayan MJO, güçlenen zorlamalar, artan momentun, +FT/+MT/+GLAAM, 4-5-6 yapan GWO ve dellenen jetler... Önümüzdeki süreci atlatalım sonrasına bakacağız.

• Gfs 13 sisteminin etkisini Marmara'da eritirken, 15 sonrası için güzel bir oluşuma hazırlık yaptı.

Velakin, Çarşamba günü öncesi 13 için yorum yapmam, doğru bulmuyorum. Ama modellerin böyle bir tercih hakkı yok, onlar mecburen her güncellemeyi vadesi tutarında yapmak zorundalar .

Batıya meyli elbette bizim için kötü ama batıya meyletmeden iyi sistem çıkarmamız zor

• Gfs'yi savunduğum zamanlar olmuştur, belki birçok kişi bu durumu yadırgamıştır. Lakin gfs iki büyük modelden biridir, hatta son zamanlarda artık tektir.

Ecmwf artık ciddi anlamda diğer küçük modellere benzemeye başladı. Son yıllarda sistem desenlerini belirleyen artık Gfs

Bakın icon'daki 6 saatlik tornistana

Sabah

Öğle

• Yani hocam 13 sistemi gfs gibimi gelir diyon

• Bu sistemin uzun vadede kazananı tartışmasız GFS dedik ama eğer bu vadeden ECMWF dönerse karizmayı fena çizdirir.

• Gfs ye baktım. Ana çıktı ve kontrol sıcak çıkmışlar. 30 senaryodan en az 23-24 senaryosu çok güzel beğendim. Sıcak çıktı dememe bakmayın yine soğuklar giriyor. Ama senaryolardaki soğukları görüncede radikal değişiklikler olabilme ihtimalini göz önünde bulunduruyorum. Yüksek meteoroloji uzmanı Kutay Kardeşimiz vardır bildiği , istatistik olabilir; 14-16-18-28 senaryolarının mutakabatı önemli bu senaryolara dikkati çekti. Yani anlayacağınız takibe devam. Uzun vadede soğuk hava gelir deriz tuttururuz ama şiddetini bilmek kolay olmuyor. Artık yağmura da sevinecek hale geleceğiz .