Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu arada, geleneksel sezon sonu başarı özelestirimi erkenden yapayım.

Bu sene başarı oranım, 7 Ocak'ta sıyıran sistemi de başarı sayarsak %20.

Geçen sene %60 başarı yakalamıştım. Yani bu yıl hakikaten balon 🎈 çıktık :hfyeni (18): Bu arada, beklediğim sistem gelirse başarı %30 olacak. Hiç yoktan iyidir.

• Ben hala geri adım atmadım zaga. Mart bitmeden fındığı yakacak sistem gelecek bence. Ölürsem, vasiyetimdir beni böyle gömsünler :)

Allah uzun ömürler versin,

30 mart 2014 vari bişey mi bekliyorsun, sanki gözlerin evet der gibi gibi :)

• Allah uzun ömürler versin,

30 mart 2014 vari bişey mi bekliyorsun, sanki gözlerin evet der gibi gibi :)

Aynen zaga. Bir Mart düşün, daha ilk günü yaprak 900 rakıma çıkıyor.

Bir Mart düşün, başından 20'sine kadar yaylalara bile kar yağmakta zorlanıyor.

Bunun bir intikamı olmaz mı sencede.

Ayrıca, mevcut verilere baktığımızda, ssw sonucu yer değiştiren Tpv, atlantiğe kadar soğuk taşıyor. Önümüzdeki süreçte ise Atlantik ve yaşlı kıta siklon kaynayacak. Yani atmosferik koşullar aşağı yukarı Aralık ayı gibi.

Bu koşullar, batıdan doğuya güçlü akılar oluşturuyor. Dolayısıyla güneyindeki antisiklona da güç kazandırıyor. Hesqplarıma göre ayın ikinci yarısında da arktikten sarkan skandi görebiliriz. Olası bir İtalya desteğiyle, net, kılçıksız bir -8 ihtimali var bana göre. Ayın ortasından sonuna kadar her gün olabilir. Benim belirlediğim tarih 23-24 gibi. Eğer hesqplarım 21'e çıksaydı adı ekinoks olacaktı ama madem sonrasında gelecek, kocakarı soğuklarına merhaba 1/kahkahas23s1

• DoquKaradeniz28 öğle günceli ülkemize kısmen batısına çalıştı akşam ise sokmadı ama kuzeydoğulu kafkas kaçırdı potansiyel verdi, dönüşüm ne olur bakalım daha yaklaşık 2haftası var ısrarı ne olur göreceğiz

• Tayfun abi seni eleştirmek haddimize değilde bence bitti bu kış indirelim kepenkleri :)

Asla indirmem. Tecrübeme ihanet olur. Kendimi tekzip etmiş olurum.

Fakat şöyle yapabiliriz, sahiller indirebilir kepenkleri.

Sahillerde en fazla gece saatleri görsellik bekleyebilirim.

• DoquKaradeniz28 öğle günceli ülkemize kısmen batısına çalıştı akşam ise sokmadı ama kuzeydoğulu kafkas kaçırdı potansiyel verdi, dönüşüm ne olur bakalım daha yaklaşık 2haftası var ısrarı ne olur göreceğiz

Öğle günceli batı odaklı denedi ama bizim sahillere de -10 denedi. Yani Mart sonuna kadar hep ihtimal vardır. Tabi çok düşük ihtimal ama ellide bir bile olsa ihtimal ihtimaldir. Ben kovalarım.

Vazgeçene de sonsuz saygı duyarım.

Bölgemizin tarım durumunu dikkate alınca gelmemesini de temenni ederim.

• Öğle günceli batı odaklı denedi ama bizim sahillere de -10 denedi. Yani Mart sonuna kadar hep ihtimal vardır. Tabi çok düşük ihtimal ama ellide bir bile olsa ihtimal ihtimaldir. Ben kovalarım.

Vazgeçene de sonsuz saygı duyarım.

Bölgemizin tarım durumunu dikkate alınca gelmemesini de temenni ederim.

Sahiller için bir kar yağışlı sistem daha bekliyorum ben hocam

• Asla indirmem. Tecrübeme ihanet olur. Kendimi tekzip etmiş olurum.

Fakat şöyle yapabiliriz, sahiller indirebilir kepenkleri.

Sahillerde en fazla gece saatleri görsellik bekleyebilirim.

Hocam, sıkıntı bu noktada zaten. Forumdaki birçok üye sahil kesiminde yaşıyor. O yüzden sahil için kış bittiği zaman bitti diyoruz. Yoksa yüksekler bence de her türlü iyi kötü kar görür martta da. Umarım, fındık başta olmak üzere hiçbir tarımsal faaliyete zarar verip üreticileri zor durumda bırakmaz.

• Hocam, sıkıntı bu noktada zaten. Forumdaki birçok üye sahil kesiminde yaşıyor. O yüzden sahil için kış bittiği zaman bitti diyoruz. Yoksa yüksekler bence de her türlü iyi kötü kar görür martta da. Umarım, fındık başta olmak üzere hiçbir tarımsal faaliyete zarar verip üreticileri zor durumda bırakmaz.

Evet farkındayım. Bu büyük bir sıkıntı. Bu algı değişmeli. Sahil kesimi yerleşimin çok olduğu yer fakat coğrafya anlamnda bölgenin belkide 5'te biri.

Bölgenin beşte dördünde kış koşulları yaşanıyorsa kış bitmemiş demektir.

Bana göre çok düşük ihtimal, ama beklediğim sistemde sahillerde belki gece cılız örtü oluşabilir. Ellide bir ihtimal.

• Tam beklediğim gibi, öğlen gfs güncelinde Balkanlar'daki antisiklonun güç kazanması ile birlikte bize sistem getiren olukta daha dik izobarlar oluşuyor.

Bu sistemcikte -5, -6 görebiliriz, o esneklik var desende. (13 sistemciği)

• Tam beklediğim gibi, öğlen gfs güncelinde Balkanlar'daki antisiklonun güç kazanması ile birlikte bize sistem getiren olukta daha dik izobarlar oluşuyor.

Bu sistemcikte -5, -6 görebiliriz, o esneklik var desende. (13 sistemciği)

Gfs sabah ile öğlen arasında şuan ciddi farklar var 19 Mart'ta üstümüzde duran soğukların gücünde çok büyük ddeğişimler var

• Gfs sabah ile öğlen arasında şuan ciddi farklar var 19 Mart'ta üstümüzde duran soğukların gücünde çok büyük ddeğişimler var

Gece sabah - 5verip öğle +10+15 veren gfs sanada selam olsun

Uzun vadeye hiç bakmayın. Sadece 144 saatten daha yakın ile muhatap olun Mart ayında. Modellerin output verileri hiçbir güvenirliği olmayan verilerdir bu dönemde. Ben kendi tecrübemi, tüm verilerden üstün tutarım bu ayda.

İlla model takibi yapacağım diyorsanız, tüm senaryoları takip etmenizi öneririm.

Gefs öğlen

• Uzun vadeye hiç bakmayın. Sadece 144 saatten daha yakın ile muhatap olun Mart ayında. Modellerin output verileri hiçbir güvenirliği olmayan verilerdir bu dönemde. Ben kendi tecrübemi, tüm verilerden üstün tutarım bu ayda.

İlla model takibi yapacağım diyorsanız, tüm senaryoları takip etmenizi öneririm.

Gefs öğlen

Buyrun akşam gefs. Öğlen en düşük senaryo -4 iken, şimdi -8 :)

Mart tam olarak budur.

Tekrar konuşalım dostlarım, kepenkleri indireyim mi :)