Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Normalde dünkü olaylardan dolayı yazmama kararı almıştım. Ama yine de bir iki kelam edeyim.

Ay sonuna kadar Pasifik Oluğu hakim. Zaten Stratosferik ısınmanın bir nedeni de bu. Kuzey yarım küredeki sirkülasyon nedeniyle Atlantik siklonları aktif olacak. Eğer siklonlar çok batıda kalırsa bizim ATR yani Atlantik Sırtı dediğimiz patern oluyor, bu paternde batı kesimlerimiz bile bazen zorlanıyor. Eğer siklonlar kıtaya çok yaklaşırsa Azor çok doğulu kalıyor. Eğer siklon tam yerinde olursa işimize gelebilir. Ayrıca kuzeydoğumuzda gelişim gösteren yüksek Semi-Thermic Siberian High veya EAMT tetiklemeli bir Urala dönüşebilir, takip gerekli. Zaten bölgemize kolay kolay kar yağmıyor, yağması için şartların sağlanması gerekiyor ve bu da genelde zor oluyor. Bakalım ne olacak.

Bundan sonra sık sık yazmayacağım, yazınca suçlu oluyoruz.

• Sabah yaz geldi öğle modelinde kış akşam ise tekrar yaz gelmesini bekliyorum bu sirkülasyon taa ki 2020 2016 gibi üç beş gün kala vuracağı nokta az çok kendini belli edene kadar devam edecek:)mesela 2020 Şubat sağlam adımlarla 7 -8gün öncesinde kendini belli etti sağa sola hafifi yattı ama resmen bağıra çağıra gelmişti işte o günü bekliyorum bekliyoruz

• Neden yazmayacakmışsınki keremcim bu forumda hemen hemen herkes seni tanıyor ve biliyor zaten zamanında bizede çok gider yapanlar oldu lakin gidenlerde hep onlar oldu sonuçta bak biz hala forumdayız dostlarımızın herzaman yanındayız ömrümüz elverdiği müddetcede herzaman burda olacağız.üçbeş kişinin ağzına bakıp kelamı kırmak bize yakışmaz sen görevini layığıyla yaptığın zaman biz dostların herzaman yanındayız bunu unutma kerem hocam😊😊

• Neden yazmayacakmışsınki keremcim bu forumda hemen hemen herkes seni tanıyor ve biliyor zaten zamanında bizede çok gider yapanlar oldu lakin gidenlerde hep onlar oldu sonuçta bak biz hala forumdayız dostlarımızın herzaman yanındayız ömrümüz elverdiği müddetcede herzaman burda olacağız.üçbeş kişinin ağzına bakıp kelamı kırmak bize yakışmaz sen görevini layığıyla yaptığın zaman biz dostların herzaman yanındayız bunu unutma kerem hocam😊😊

İmza.

Ben yazarım arkadaş.

Benden daha fazlasını bilen varsa çıksın oda yazsın, bizlerde öğrenelim.

Misal Kerem bu işe daha 1 yıl önce bizlerin elinde başladı, ama bir analiz yaptığında bilmeyip yeni öğrendiğim bir şey oluyor.

Burda bunun için varız.

Birlikte öğreneceğiz.

Yok ben öğrenmem, sataşırım diyen varsa da, gereği zevvvkle yapılır

• Bülent hocam ,

Giresun kaleye çıkıp kar topu oyna bu ekip ile sakinleşirler belki :hfyeni (18):

Yok hocam biz boz tepede kartopu oynamaya karar verdik açılışı orda yapacağız aslında bugün bikaç arkadaşım yaylaya gidecekti benide çağırdılar işim olduğundan gidemedim yoksa şimdi yaylada sabada kütük yanacak üstünde birdemlik çay fokur fokur kaynayacak yanına bi tencere turşu kavurması vay anam vay ne giderdi be 😊😊😄

• Yok hocam biz boz tepede kartopu oynamaya karar verdik açılışı orda yapacağız aslında bugün bikaç arkadaşım yaylaya gidecekti benide çağırdılar işim olduğundan gidemedim yoksa şimdi yaylada sabada kütük yanacak üstünde birdemlik çay fokur fokur kaynayacak yanına bi tencere turşu kavurması vay anam vay ne giderdi be 😊😊😄

Hocam

Yaylaya çıkmak , kuzineye ekmek atmak , turşu kavurmak bunlar büyük keyifler , ben yılda 1 defa ancak yaşayabilirim siz ise yakınsınız ne güzel

• White Tiger28  DoquKaradeniz28  53rizesnow sağ olun var olun, ama olay bunlardan ibaret değil.

Bazılarının memnuniyetsizliği bizlere etki ediyor. Forumu veya görevi bırakmıyorum sadece artık tahmin işlerine çok girmeyeceğim(okuyanlara umut aşılıyor). Sadece veri analizi yapacağım. Önceden uzun vadeli tahminlere girerdim ama artık uzun vadeli tahminlere çok girmeyeceğim. Acemilerin göremeyeceği şeyleri görüp söylediğimiz için boş umut vermekle suçlanıyoruz, sonra biraz laf edince çok bilmişlikle suçlanıyoruz. Terimsel ve süslü konuşmam bile birilerine batıyor. Sırf anlayabilsinler diye yazdığım tüm terimsel ifadeleri açıklıyorum. Neyse yapacak bir şey yok. Bir yere gitmedim buradayım, ortalığı iki üç kişiye bırakmam ;)

• ocak ayı hem yağış olarak hem soğuk olarak gerçektende güzel görünüyor yağışlar yer yer mevsim normallerinin üzerinde olacak.benim ençok umutlu olduğum aybuay. Oyüzden acakta büyük sistem beklentim her geçengün artmaya başladı inşallah beklediğimiz gbi geçer aksini düşünmek bile istemiyorum😊