2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Uma Turman , Sean Connery Tatlı Sert isimli film de epey ilgi çekiciydi zamanında meteorolojik hadiseler ve HAARP iması dolayisiyla , tabi bir After Tomorrow etmez orası ayrı

Hocam konu yarından sonradan açılmışken aklıma geldi sorayım dedim. Filmde gulf stream akıntısının tuzlu su dengesinin bozulmasından dolayı tamamen durması sonucu avrupada ki sıcak iklimin kaybolmasından bahsediyor. Gerçekte böyle birşey mümkün mü sizce?

• Hocam konu yarından sonradan açılmışken aklıma geldi sorayım dedim. Filmde gulf stream akıntısının tuzlu su dengesinin bozulmasından dolayı tamamen durması sonucu avrupada ki sıcak iklimin kaybolmasından bahsediyor. Gerçekte böyle birşey mümkün mü sizce?

Yani yakın vadede teknik olarak pek mümkün değil ama böyle bir şey gerçekleşirse bu sonuç olur mu derseniz evet mümkün

Gulf stream mekanizması yani AMOC Atlantikte Meksika’dan Avrupa’ya doğru ( İngiltere odak) sıcak su akıntısı taşıyan dengeleyici bir unsur

Fakat asıl tehlike kuzey buzlarının erimesiyle Avrupa’nın Sibirya iklimi karakterine bürünmesi ( zaten aynı enlemdeler ) dolayısıyla filmde su dengesi aynı sebeple bozuluyorsa ( ki öyledir ) mantıklı ve zaten BM AB DB WMO hep nu konuyla ilgili araştırma yapıyorlar

• Yani yakın vadede teknik olarak pek mümkün değil ama böyle bir şey gerçekleşirse bu sonuç olur mu derseniz evet mümkün

Gulf stream mekanizması yani AMOC Atlantikte Meksika’dan Avrupa’ya doğru ( İngiltere odak) sıcak su akıntısı taşıyan dengeleyici bir unsur

Fakat asıl tehlike kuzey buzlarının erimesiyle Avrupa’nın Sibirya iklimi karakterine bürünmesi ( zaten aynı enlemdeler ) dolayısıyla filmde su dengesi aynı sebeple bozuluyorsa ( ki öyledir ) mantıklı ve zaten BM AB DB WMO hep nu konuyla ilgili araştırma yapıyorlar

Anladım hocam teşekkür ederim. Dünyanında kendi içinde büyük bir dengesi var. O buzlar eriyip bitince elbette ki denge unsuru gereği doğa onu geri yerine koyacaktır. Biz görürmüyüz bilmem ama avrupanın sibiryalaşması ilginç olurdu.

• Anladım hocam teşekkür ederim. Dünyanında kendi içinde büyük bir dengesi var. O buzlar eriyip bitince elbette ki denge unsuru gereği doğa onu geri yerine koyacaktır. Biz görürmüyüz bilmem ama avrupanın sibiryalaşması ilginç olurdu.

Denge oluşurkende, insanoğlunun ne zaiyat vereceği, doğanın umrunda olmayacaktır. Tıpkı dengeyi bozan insanın umrunda olmaması gibi.

• 2012 yi anmadan geçmeyelim 8)

Bölgeden bölgeye değişir ama 3 sağlam sistem geldiğini hatırlıyorum. 1 şubat 10 şubat ve 1 mart sistemleri. Onun haricinde havada kar gördüğüm çatı araba çimen üstlerini tutturan birkaç rakim sistemi de almıştık çok verimli bi kıştı

• DoquKaradeniz28 tayfun kardeşim UKMO diyor ki;Hepiniz bir,ben tek:))Azorun batısında İzlanda doğusunda Sibirya.Size iddia ediyorum 144h bu şekil gelsin,o sibirya ordayken azor izlandaya kendini ezdirmez heleki böyle bir hamle yapmışken.Ama UKMO nun da kafa karışık gibi.Neyse son 72 saate fazla birşey kalmadı:))

2015 icon sistemi Kafkaslara veriyordu Son 3 günde netleşmişi o zaman 850 hpa +3 gidiyordu sonra -12

• Fragmanı da atayım

Senin hatırına filmi izledim hocam :))

Parça parça izlemiştim yıllar önce, iyi oldu böyle

Genel mantığını şahsen beğendim

Ama Veriler üzerinde bir tık daha fazla konuşulabilirmiş , saniyede 10 derece azalma falan çok abartıları saymazsak tabi

Bir de kar haritasında Türkiye yine kupkuru kalmış

Afet felaket filminde bile anomalimiz berbat , insan bari biraz beyazlatır🤣🤣