2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Paragrafın sonu kaba bir üslup olduğu İçin ilk kısmını da üzerime almıyorum. Sen beni kötü niyetli olarak bil ve bir daha bu başlığa yazma arkadaş , bir de çoğul üslup kullanmış

Bu gibi dogmatik yaklaşımlar model sorgulayan üretken düşünde önünde en büyük engeldir , ve dünden beri çok güzel engelledi bu üslup

Gerçeği biliyormuş , gerçek dediği neyse artık

Gerçekler 144 saatte sistem görünce birdenbire atmosfer kahini olmak 1/kahkahas23s1

Neyse,

Hocam asıl mevzuya gelirsek ecmwf modelinin 144 saatinden sonraki ilerleyişinde bir tuhaflık olduğu konusunda benimle hemfikir misiniz

• Gerçekler 144 saatte sistem görünce birdenbire atmosfer kahini olmak 1/kahkahas23s1

Neyse,

Hocam asıl mevzuya gelirsek ecmwf modelinin 144 saatinden sonraki ilerleyişinde bir tuhaflık olduğu konusunda benimle hemfikir misiniz

Valla hocam çok ilginç bir sistem

Gitmek istemiyor adeta, kovuyoruz gitmiyor da:))

Çok ciddi bir soğuk , çok geniş alanlı bir yükselti indirgemesi var , ilk defa koridor açtı 120’den 144’e geçiş , İstanbul için umutlar az ama Samsun ve doğusu güzel Ull kapabilir

Ggs ile güzel şeyler olabilir ama hala vade uzun

Kuzey kesimler soğuğu artacaktır 8-11 dönemi

Peşindeki süreç için çok iyi moral ayaz ve altyapı olur

• DoquKaradeniz28 tayfun kardeşim UKMO diyor ki;Hepiniz bir,ben tek:))Azorun batısında İzlanda doğusunda Sibirya.Size iddia ediyorum 144h bu şekil gelsin,o sibirya ordayken azor izlandaya kendini ezdirmez heleki böyle bir hamle yapmışken.Ama UKMO nun da kafa karışık gibi.Neyse son 72 saate fazla birşey kalmadı:))

• Aralık ayı İçin odaklandığımız ikinci dönem

Doğru bir yaklaşım , mantıklı bir sinoptik

Devrimci ve yenilikçi bir bakış açısı

Az daha makyaj yapılırsa enfes bir sistem çıkar

ECM kontrol senaryosu gerekeni yapmaya başlamış

Kış Ekinoksu öncesi kar almalıyız demiş düşüncelerimi ve inancımı defalarca belirtmiştim

Aralık’ta ❄️ kovalamak gerçek dışı ve hayalcilik diyenlere tokadı patlatmaya hazırlanmış şu çıktı , biz kesin ifadeler kullanmıyoruz

Beklentimizi ifade ediyoruz , dün ECM/C bunu vermezken de aynı noktadaydık

Umutla soğuk ve yağış kovalayanlara ne mutlu

• -Şimdi ne olacak?

-Dur düşünüyorum😂

Bak gecenin bu saatinde bu sene uzun vade tahmini yapmıcam diye kendime söylenirken aklıma bir anda tarihler belirdi.21-23 Aralık,6-8 Ocak.Sonra dedim ki kendime “La kafamıza meteorolojist mi kesildin,yat aşağıya.Bu daha mantıklı geldi,yatıyorum😂😂

Cold.EFso kardeşim.Biz o olumsuzlukları da değerlendirdik kendi tarzımızla ama bu demek değil ki,tam beklediğimiz tarihler öncesi veya sonrası daha sistem kovalamayacağız.Öyle olsa kasımda takibi bırakır aralığın sonunda takibe başlardık.Ama bunu iyi biiyoruz ki atmosfer kahramanlık,kahinlik kaldırmaz.Kim Sibiryanın S si diyemezken Safkan bir Sibiryayı tahmin ettin, buldun, takip ettin.O salınım bize inmez demek bu işin en kolay,en ezber kısmı. Sen zor olanı seçtin.Aralık ayında böylesine güçlü bir salınımı hiç dile getirmemek hiç heyecanlanmamak olur mu be.Neyse yine darlandım gidiyim de akşam gelirim:))

• Cold.EFso dün ki yazımda Mjo/PV/stratosfer arasındaki korelasyon hakkında ki düşünceni merak ediyorum. Esasında güçlenmesi gerekmez mi Zonal rüzgarların Mjo 6-7'ye gelmeden önce? Sende mi Siberian Higt bir etki yaptığını düşünüyorsun hocam :)

GFS'den de bir deneme geldi.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Değerli Arkadaşlar! Çok güzel gelişmeler var , küresel sıcaklık 2.2 dereceden 0.7 kadar düşüyor Çok sıra dışı şeyler var

Buyrun...

• Amatör tahminciler içinde coldefso gerçekten açık ara önde tabii başka arkadaşlar da var palanci vd ismini sayamadığım bu kişisel görüşüm tabii sadece beni bağlar. Aralık ayı kışa güzel bir giriş yapacağız inşallah.

• Allahın işine bak küresel ısınma bir anda soğuma oldu.

Gerçekten kayıtlara geçecek bir kış olacak gibi.

Aslında Dünya bir şekilde cevap veriyor bunu hasta olan bir insan vücuduna benzetebilirsin üşüme gibi İleride stratosfer ısınması olursa Troposfer ile eşleşme tam sağlanacak mı göreceğiz

• Son kar ve buz örtüsü bunu doğruluyor

Gecmiş yıllara kıyasla El Nino senesinde bu denli Sibirya soğukları Aralık ayının ilk günleri'nde ortaya cıkmamıştı biz bunun meyvesini yermiyiz uzaktan mı izleriz bilinmez bir gerçek var ki oda adalet varsa başımızı kardan kaldırmamalıyız

❄⛄🏂

• Teşekkürler, elinize sağlık , gayet aydınlatıcı

Daha faz 3’ün Nao etkisi modellere tam olarak yansımadı bile , faz 4 ise 384’e anca yansır bu hızla , 5/6 ise zor bana göre , 4 ten yada 5’in hemen önünden çember yapıp ordan 7’ye geçer diye düşünüyorum , bir fazda ne kadar kaldığı , merkezden mi oraya geldiği yada komşu fazdan mı geldiği hepsi diğer verileri de göz önüne alarak farklı farklı sonuçlar verebiliyor , takibe dewamke edeceğiz

Berkay34 Başkan analizini okudum , eline yüreğine sağlık , Mjo ile ilgili projeksiyon yaparken hangi faza geçeceğimizle ilgili olarak da modellerden bağımsız düşünecek belirli sinyaller ( nino bölgesi ve dar band bölge sinyalleri VP 200 çıktıları / Ventrice ) var , bu yüzden ben pek 5-6-7 döngüsü beklemedim ve günler önceki yorumum da yukarda , ya 5’te çok minik genlikle merkeze yada 6’yı göremeden merkeze doğru bir zorlama var Doğu Pasifik’te

O açıdan modellerin 2 Haftalık ve aylık tahminleri revize olacaktır bana göre

Ben yukardaki tahmini yaptığım günlerde çok yüksek genlikle 6-7-8 döngüsü vaad ediyordu modeller , bu da çok uzun soluklu bir UB , batılı Stratosferik Zonal rüzgarlarda ciddi yavaşlama ve SSW altyapısı hazırlığıydı

yani bu bir çalışma yöntemidir daha önce defalarca ifade ettiğim gibi bol bol Analog yaparak ( adeta bir model simülatörü gibi ) bir takım görüşlere ulaşılır , yani burada istikrar metodoloji ve başarı gayretle ilişkili , önemli olan doğru veriyi doğru zamanda okumak ve kullanmak , yoksa binlerce veri arasında kaybolup tahmin de üretemez insan

Mevcut yaşadığımız 4-5 sürecinde bizi kuzey Pasifik’te enerji akışına ve Vorteksi rahatsız edecek ve zayıflatacak dalgaların sonuçlarını görmeye başlayacağımız dönemi vaad ediyor ( yani yakın vadede SSW değil , vorteksin geleneksel salınım hareketlerini umuyorum)

Uzun vadede ise SSW ve Ocak ayında muhteşem bir kış belirtileri görüyorum ( Aralık’ı çöpe atmadım ve Kış Ekinoksu öncesi ve Yılbaşı civarı sistemler beklentim var halen)

Dolayısıyla tahminlerde değişken Mjo da ters köşe yapabiliyor , öte yandan özellikle EAMT’nin Mjo ve GWO zorlamalarıyla Doğu Pasifik ve derin ALL bölgesindeki etkileşimi doğrudan Sibirya YB çıldırması ve dolaylı olarak Atlantik jetleri ile Polar jetlerin Vorteksin önemli bir bölümüne tesir gücü olduğu İçin Mjo’yu doğrudan Vorteks dengelerinde iki bilinmeyenli denklem gibi değil de çok değişkenli bir süreç olarak okumak gerektiğini düşünüyorum ,şuraya Gefs ( BC ) ve Cfs beklentisi de bırakayım

• Cold.EFso değerli yorumlarınız için teşekkürler. Beklentiler anlamında genel olarak benzer düşünüyoruz.

Sibiryanın ve Ural bölgesinin kış boyunca ateşinin çok zor söneceğini düşünüyorum. Ssw konusunda iddialı olamam ama bu sene pw ağırlığının Avrasya'da kalma ihtimali bence çok kuvvetli. Son birkaç yıldır Kanada ağırlıklı idi fakat geçen kışın ikinci yarısı itibariyle bu döngü epey kırıldı. Bu kışta benzer görünüm devam ediyor.

Yağış, tahmin konusunda asla fikir beyan etmeyeceğim bir olgu fakat uzun süreli soğuk dönemler bu yıl çok olası bana göre.

• Aralıkta kar yağar diyenler ,hala umudu olanlar gözlük

Hiç umudum yok , Allah kahretsin diyenler kahkaha

Nötrüm, kafam karışık bana bulaşma diyenler domates emojisi lütfen

Yüzyılın en sofistike Anketini patlatalım , hadi son bi gayret batan geminin anketi :))

şu şekiliz mesela :D