2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam eline sağlık, müthiş konu. Konu başında ki yazdığın ilk mesajda arşiv görüntüleri felan resmen kalite akıyor... :/8103*

3-7 Şubat Alper Tunga sistemi inşallah gelecek.

Gelirse de günler öncesinden verdiğin tarih aralığı ile de nokta atış yapmış olacaksın.

Şimdiden hayırlı olsun,zevkle takip edeceğimiz bir konu olacak. :hfyeni (29):

Selamlar, /scatisma2::341

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Cold.EFso üstadım hem verilerle donatmış hem de tecrübe ve bilgisini konuşturmuş. Ben şahsen arkama yaslandım sistemi bekliyorum (Timurlenki de bekliyorum :hfyeni (18): )

Çok teşekkür ederim değerli kardeşim

Ben de arkama yaslandım , gelecek için çok umutluyum

Çünkü senin gibi Ronaldo Palanci

Enes Güleç(17) gibi bir Jet terbiyeci ( ECM değil 300 jeti terbiyecisi )

Berkay34 gibi çok değerli bir veri analiz savaşçısı ve bir çok genç atmosfer aşığı dostlarımız var

Aslolan taklit değil Orjinal çalışma ve siz bunu çok güzel yapıyorsunuz, hayranlıkla izliyorum

Haftalar önce VERİLERİYLE felsefesiyle tüm dünyanın gözü önünde müjdelediğimiz Emir Timurlenk hazretleri sistemi de gelince morallerimiz daha iyi olacak inşaallah

Timur aksaktır asabidir, sahipkırandır

Filleri bile vardır ( yer seviyesini temsilen) , çok fenadır o , aman diyim 🥶

• Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim hocam. Şubat için Alper Tunga'yı bir başlangıç, Dede Korkut'u bir destek ve Emir Timurlenk'i bir efsane olarak görürüz inşallah. Ben en sağlamını bulup o yüzden Timur isminin ona verilmesini istedim :hfyeni (18): Şaka bir yana ülkemizin bol yağış ve kar alacağı bir dönem olmasını umuyorum, hakkımızda hayırlısı olsun.

• Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim hocam. Şubat için Alper Tunga'yı bir başlangıç, Dede Korkut'u bir destek ve Emir Timurlenk'i bir efsane olarak görürüz inşallah. Ben en sağlamını bulup o yüzden Timur isminin ona verilmesini istedim :hfyeni (18): Şaka bir yana ülkemizin bol yağış ve kar alacağı bir dönem olmasını umuyorum, hakkımızda hayırlısı olsun.

Mete Han'da gelir mi be Kerem hocam 😂

• Gfs , Cfs ve ECM BC circle analitiğinde benzeşiyor

ECM ( çıplak hali ) kral çıplak durumda sıkıntı

2’ye giderken de ECM hastanelik olacak dedim ve devreleri yandı

Uzun vade EPS yine tutarsızlık yapar

Ancak ECM BC düzgün olduğu için toparlar

Uzun vade evzane Loading

Model sayfasında 3-4-5-6 hepsinin mevcut AASS ve TPV etkileşimi ile KF VP 200 döngü şartlarında gidişat beklentimi Dede Korkut effect sonucu dahil olarak yazdım

Daha uzun vadesi Timurlenk egemenliği

Gefs çok deli çıktılara başlayacaktır

Sistemler bazen Ulilik ve kısmen doğulu görünebilir ama ibre lehimize döndü bir kere , bırakmayız

Ecek Acak yok , Artislik meydan okuma hiç yok

Sadece Bilgi yorum ümit ve sinerji

Tek kahraman Atmosferdir

Yanlışlıkla bir şeyler isabet etsek de bu hakikat değişmez

• Bu kışı her hangi bir süre ile Maalesef sınırlayamıyorum , çok garip bir yıl

Şubat ortası olası yeni çatı ısınması çok canlar yakabilir , takip şart ve umarım Mart 25’i geçmez kış

Hocam o ısınmayı gördüm ve düşündüm kendi içimden de geçiriyordum ama bir türlü kendime güvenip söyleyemedim, keşke söyleseydim. Olası bir ısınma daha kışı uzatabilir. O yüzden Mart'ta bakarız demiştim ve büyük ihtimal öyle olacak.

• Var bir hayalimiz. Şu Cfsv2deki faz sıralaması gerçekleşirse olası etkileriyle Şubat 2. yarı ne sistemler alma şansımız ortaya çıkarda ne diyelim inşallah gerçek olur.

Cold.EFso

rNCFS.png"

Ok yaydan çıktı hocam

2’ye dönmedikçe 4’ten sonra merkez bile süreci durduramaz

4’le ilgili kapsamlı yorum yapmıştım

Bu Mjo’nun giriş çıkış etkileşimi de önemli

Yani merkezden üçe geçmekle , ikiden üçe geçmek aynı sonucu vermiyor

Bayılıyorum etkilerini takip etmeye:))

Alper Tunga tam bir Mjo etkileşim süreci onayı oldu , muhteşem bir sınav oldu benim için

Dede Korkut ve ( -20’lik ) Timurlenk de gelirse iyice onaylanacak

Özellikle de AASS’nin başarısı

Hakkımızda hayırlısı olsun

• Vay hocam seni böyle görmek güzel :saint:

Devreler yanmak üzere bende. Yaşadığımız süreç beni gerçekten çok soğuttu bakma sen, yoksa olumlu veriler varda ben karışmıyorum sadece bakıp geçiyorum. Modelleri izliyorum bu kış bitene kadar öyle karar aldım o yüzden ne görüyorsam daha doğrusu ne gösteriyorlarsa onu söylüyorum, darılmaca gücenmece felan olmasın ^^ Mesela ecmwf'nin uzun vadeli faz tahminini beğenmedim o yüzden cfsninkini cımbızla çekip aldım yukardan ^^

• Devreler yanmak üzere bende. Yaşadığımız süreç beni gerçekten çok soğuttu bakma sen, yoksa olumlu veriler varda ben karışmıyorum sadece bakıp geçiyorum. Modelleri izliyorum bu kış bitene kadar öyle karar aldım o yüzden ne görüyorsam daha doğrusu ne gösteriyorlarsa onu söylüyorum, darılmaca gücenmece felan olmasın ^^ Mesela ecmwf'nin uzun vadeli faz tahminini beğenmedim o yüzden cfsninkini cımbızla çekip aldım yukardan ^^

Ama ECM BC düzeldi

Yukarda yazdım

ECM şu an 15S-15N bölgesinde çöp adeta

Çok çelişkili gidiyor

Muhtemelen BC çalıştırıyor

Yoksa Alper Tunga’yı bile bozması umulur çünkü tüm mekanizma alt üst olur Aleut PNA’yı orası Labrador’u ( çok derin AB var ) ve Jetler iyice güneyler ve bozduğu an Grönland ve sistem cılızlaşır

• Evet bc dünde kötüydü bugün Gefs gibi olmuş. Büyük ihtimalle Cfs ve Gefs en azından faz 5'e kadar doğru yolda gibi.

wh04-orig.png%22