Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu gel gitleri önceki senelerde defalarca yaşadık çokta fazla takılmayın zaten nasıl gelecekse öyle gelecektir gelmeyeceği varsada gelmez yani bunları modeller değiştirecek deilya.ben artik böyle düşünüp saldım açıkçası.cevrenizede su tarihte su gelecek bu gelecek asla demeyin benden tavsiye. ;)

• kipcak

Hocam vade uzun biliyorum ama düşünceni almak isteriz ekmek çıkar mı bize bu sistemden :D

15-20 gün önce yazmıştım. Atlantik kuzeyinde ikili omega blok var o pattern dağılmadan bir şey beklemeyin. Ocak ilk haftasından sonra o pattern'in değişeceğine dair sinyaller var diye. RE: Ankara Özel Raporlar-Yorumlar
    Yalan yok gelmesi beklenen sistemin mekaniğini bile incelemedim ama sosyal medyada ve haberlerde söylendiği gibi bir kıyamet senaryosu beklemeyin. Kaldı ki öyle gelmesin zaten. Çünkü biz sıcak evlerimizde çayımızı kahvemizi yudumlarken zevkle izliyoruz ama -15 derecede evini bile ısıtamayan dar gelirleri insanlar için keyif değil zulüm oluyor. Bu benim şahsi görüşümdü.

Dediğim gibi sistemin mekaniğini incelememekle birlikte GFS ve ECM çalıştırmaları ihtimalleri değerlendirirken bu vadelerde çok ekstrem sonuçlar çıkarabiliyor. Bize ekmek çıkar mı? Soğuma anlamında evet. Yağış anlamında bu kadar uzun vade falcılık. Yüksek basınçta sisli/puslu gri ve kurak havalardan kurtulduk. Bekleyip göreceğiz.

Tek tavsiyem sosyal medya ve haberlerdeki kıyamet senaryolarına bakıp büyük beklentilere girmeyin sonra üzülüyorsunuz. Ama takibe değer bir sinyal. Takibe devam.

Hepinize kucak dolusu sevgiler. 2024 yılı önce sağlık ve duru bir akıl sonra istediğimiz diğer her şeyi versin hepimize.

Einmal editiert, zuletzt von kipcak ()

• 9-15 Ocak aralığı hala bir muamma.. Dün modeller 13 Ocak sonrası için ağzımıza bal sürüp geri çekti.. 9-10 Ocak için ise Gfs şehir merkezine yağmur arkası birkaç mm kar vermiş, 1000-1100 metre üzeri ise o senaryoda güzel kar alır ama Gfs haricinde yağışı öyle kuvvetli veren model de yok. Bekleyelim bakalım..

• 9-15 Ocak aralığı hala bir muamma.. Dün modeller 13 Ocak sonrası için ağzımıza bal sürüp geri çekti.. 9-10 Ocak için ise Gfs şehir merkezine yağmur arkası birkaç mm kar vermiş, 1000-1100 metre üzeri ise o senaryoda güzel kar alır ama Gfs haricinde yağışı öyle kuvvetli veren model de yok. Bekleyelim bakalım..

Sabaha 9-10 Ocak'ı da alır Gfs.Son güne kadar heveslenmeyeceğim artık 🙂

• 13 Ocaktaki sistemin daha kuvvetli potansiyeli var aslında azor az bişey çekse kollarını baskısını dün akşamki görüntülerin aynısı ortaya çıkacak nerdeyse. Bayağı batiladı şimdi GFS de öğlene göre Batı Akdeniz'e ab atti aslında ama azor oraya yakın olduğundan bastırdı ab Yi. Sürprizlere açık duruyor şu an 9-15 Ocak arası dönem her şey olabilir. O yüzden tümüyle çöpe atmayalim 13 ocağı.

• 13 Ocaktaki sistemin daha kuvvetli potansiyeli var aslında azor az bişey çekse kollarını baskısını dün akşamki görüntülerin aynısı ortaya çıkacak nerdeyse. Bayağı batiladı şimdi GFS de öğlene göre Batı Akdeniz'e ab atti aslında ama azor oraya yakın olduğundan bastırdı ab Yi. Sürprizlere açık duruyor şu an 9-15 Ocak arası dönem her şey olabilir. O yüzden tümüyle çöpe atmayalim 13 ocağı.

9 ocak istediğimizi alsak aslında pek takmayız 13 ocağı. Şiddetli yağış veriyorlar 9 için ama işte sıcaklık deli edecek merkez civarı için özellikle. Hayırlısı diyelim