İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbulda gece sıcaklıklarının fazla olması artan deniz suyu sıcaklıkları ile alakalı kilyos gibi yerlerde gece hissedilen sıcaklık tavan yapıyor ancak kilyosda çok az insan ve bina var bunu ısı adasıyla açıklamaya çalışırsak sadece istanbul gibi metropoll şehirlerde sıcaklık artışı oluyor gibi düşünmek olur

• Sıcaklık demisken Şile Ìsakoy 11.8 derece ölçülmüş 🥶

İstanbul, Adalar, ADALAR ŞAMANDIRA 21,1
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY 16,8
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY/TERKOS BARAJI 15,6
    İstanbul, Arnavutköy, İSTANBUL HAVALİMANI 17,5
    İstanbul, Bakırköy, FLORYA 17,3
    İstanbul, Bakırköy, İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI 18,5
    İstanbul, Beykoz, BEYKOZ 16,2
    İstanbul, Beykoz, BEYKOZ/ANADOLU FENERİ 19,1
    İstanbul, Beylikdüzü, BEYLİKDÜZÜ 19,4
    İstanbul, Büyükçekmece, BÜYÜKÇEKMECE 14,4
    İstanbul, Eyüp, EYÜPSULTAN 14,6
    İstanbul, Fatih, FATİH/İST.DEN.BİL.ENS. 17,2
    İstanbul, Güngören, GÜNGÖREN/DAVUTPAŞA MARMARA 18,1
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY GÖZTEPE RIHTIM 18,3
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY/GÖZTEPE 16,7
    İstanbul, Kartal, İSTANBUL BÖLGE 20,0
    İstanbul, Kartal, KARTAL/AYDOS DAĞI 18,9
    İstanbul, Pendik, İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI 16,2
    İstanbul, Pendik, PENDİK/ÖMERLİ BARAJI 14,4
    İstanbul, Sancaktepe, SAMANDIRA HAVALİMANI 14,1
    İstanbul, Sancaktepe, SANCAKTEPE 13,5
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER 17,7
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/İTÜ MASLAK YERLEŞKESİ 15,3
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/KUMKÖY-KİLYOS 16,0
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ 19,1
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ 16,6
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ANA MENDİREK FENERİ 16,8
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ORMAN SAHASI 12,9
    İstanbul, Tuzla, TUZLA 16,6
    İstanbul, Tuzla, TUZLA İTÜ GÜNEY MENDİREK FENERİ 18,4
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA 15,0
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA RADAR SAHASI 17,6
    İstanbul, Çekmeköy, ÇEKMEKÖY/ÖMERLİ 12,5
    İstanbul, Ümraniye, ÜMRANİYE 17,1
    İstanbul, Üsküdar, ÜSKÜDAR 16,6
    İstanbul, Şile, ŞİLE 14,9
    İstanbul, Şile, ŞİLE/DARLIK KÖYÜ 14,8
    İstanbul, Şile, ŞİLE/İSAKÖY 11,8
    İstanbul, Şişli, ŞİŞLİ 17,8
  • Saygı duyarak dediğinize katılmıyorum bilimsel bir kaynak açıklamasıda yoktur böyle bir şeyin. İlk defa Türkiyede geçen seneden beridir böyle şeyler okuyorum şaşırıyorum valla. Geçtiğimiz kışda daha başlarında sözde bir meteorolog çıktı İstanbul'a kar yağmıyor nedenide ısı adası olduğu için dedi ve patladı gitti, oysaki gelen sistemler bildiğiniz üzere hep kıytırıktı taki Ocak vortexe kadar. 1980-2010 değil 1991-2020 olana bakacağız artık eskinin üstüne sünger çekiyoruz artık küresel ısınma dolayısıyla. O mavi tonlama İstanbul ve civarı için geçerli değil hangi model gösteriyorsa çözünürlüğünde sıkıntı vardır kısmen normallerde ve hafif üzerinde bitirdi İstanbul yaz mevsimini. Demek istediğim sadece İstanbul olarakda bakmamak gerek olaya genel olarak değerlendirmek gerekiyor. Böyle bir şeyin var olduğuna inanmak isteyen inanabilir tabi herkezin kendi düşüncesi değiştiremeyiz.

7z55e7y.gif

Hocam kusura bakmayın müsait olmadığım için cevap veremedim. Müsait olduğum bir zaman bunu uzun uzun tartışmak isterim. Şimdi basitçe Enka Balmumcu istasyonunun (denize oldukça yakın ve Florya istasyonuyla benzer değerler ölçülür.) yaz boyunca ölçtugu değerleri ve Florya istasyonunun (İstanbul merkez olarak baz aliniyor) uzun yıllar ortlama değerlerini paylaşacağım.

Yaz boyunca gündüz sıcaklıklarınin Ortlamalarin 2-3 derece altında kaldığını ancak gece sıcaklıklarının da 2-3 derece üstünde kaldığını görüyoruz. O yüzden ortalama bir yaz olarak görünüyor.

Eskiden yazları gece gündüz 8-9 derece fark olurken günümüzde bu değer 4-5 derecelere gerilemiş. İşte bunun sebebi betonlaşma (soğuma süresi toprağa göre çok daha uzun) ve nüfus artışı olarak gördüğümüz ısı adası etkisi

• Florya istatisliği atıp enkayı baz almak doğru değil birisi marmara denizinin kıyısında diğeri ise boğaz kıyısında enlemde işin içine giriyor ayrıca enkanın bulunduğu konum itibariyle öyle olmuş olabilir ancak floryanın verilerine bakarsak gece gündüz arası 4-5 derece fark olmadığı açık https://www.infoclimat.fr/clim…022/istanbul-ataturk.html

• Saygı duyarak dediğinize katılmıyorum bilimsel bir kaynak açıklamasıda yoktur böyle bir şeyin. İlk defa Türkiyede geçen seneden beridir böyle şeyler okuyorum şaşırıyorum valla. Geçtiğimiz kışda daha başlarında sözde bir meteorolog çıktı İstanbul'a kar yağmıyor nedenide ısı adası olduğu için dedi ve patladı gitti,

Şurada yanlışın var öncelikle bu kavram ilk defa Türkiye’de çıkmış bir şey değil.Kentsel ısı adası kavramiyla ilgili onceden yapılmış araştırmalar var ancak ülkedeki kullanımının yanlış olduğunu düşünüyorum.Yani bu sene kar neden az yağdı sorusunun cevabı “Isı Adası” değil elbette.Isı adası kavraminda yeterli araştırma ve veri toplandığını düşünmüyorum o yüzden Isı Adası var ya da yok cevabına yorumsuz bakıyorum ancak ülkemizde konuşulduğu kadar etkili bir parametre olduğunu düşünmüyorum.

• Florya istatisliği atıp enkayı baz almak doğru değil birisi marmara denizinin kıyısında diğeri ise boğaz kıyısında enlemde işin içine giriyor ayrıca enkanın bulunduğu konum itibariyle öyle olmuş olabilir ancak floryanın verilerine bakarsak gece gündüz arası 4-5 derece fark olmadığı açık https://www.infoclimat.fr/clim…022/istanbul-ataturk.html

evet gerçekten de Florya değerleri oldukça farklıymış. Bu siteden haberim yoktu hocam. Bir sonraki mesajınıza da imzamı atarım

• Şurada yanlışın var öncelikle bu kavram ilk defa Türkiye’de çıkmış bir şey değil.Kentsel ısı adası kavramiyla ilgili onceden yapılmış araştırmalar var ancak ülkedeki kullanımının yanlış olduğunu düşünüyorum.Yani bu sene kar neden az yağdı sorusunun cevabı “Isı Adası” değil elbette.Isı adası kavraminda yeterli araştırma ve veri toplandığını düşünmüyorum o yüzden Isı Adası var ya da yok cevabına yorumsuz bakıyorum ancak ülkemizde konuşulduğu kadar etkili bir parametre olduğunu düşünmüyorum.

Meteoroloji camiası diye bir şey vardır gerek sosyal medyada gerek farklı platformlarda (international) ve ben hiç bir camiada ısı adası nedeniyle böyleyiz yanıyoruz vesair diye herhangi bir söylem görmedim, buna dayanarak Türkiye dedim çünkü geçen seneden beri sosyal medyada böyle söylem dönüyor. Varsa böyle bir kavram araştırma ve bilimsel dayanak paylaşırsan bizde yararlanırız neymiş astını astarını İstanbul ısı adasımı olmuş öğrenmiş oluruz ^^ Asıl konu zaten saptı yeterince ve yukarıdada öyle bir şeyle kar yağışının vesair alakası olmadığını dile getirmiştim gereksiz bir konu hakkında beyin fırtınası yapıyoruz.

• ExcuseMe ben “Isı Adası”var ya da yok bunu savunmadım hocam.Yazdığınız yazıda ilk defa Türkiye’de okuyorum böyle şeyler demişsiniz bunun yanlış olduğunu söyledim.Urban Heat Island yani Kentsel Isı Adası kavramı daha önceden var olan ancak etkisi tam anlamıyla belirlileştirilememiş bir kavram.

Kentsel ısı adası insan faaliyetleri nedeniyle çevresindeki kırsal alanlardan önemli ölçüde daha sıcak olan metropol alanlardır. Bu metropolitan alanlarla çevresindeki daha az yoğun bölgeler arasındaki sıcaklık farkı 5 °C’ye kadar çıkabilir. Bu tanım ilk olarak Luke Howard tarafından 1810'larda kullanılmıştır. Vikipedi

https://www.canada.ca/content/dam/hc-sc/documents/services/health/publications/healthy-living/reducing-urban-heat-islands-protect-health-canada/Reducing-Urban-Heat-EN.pdf

A review on the generation, determination and mitigation of Urban Heat Island
    Urban Heat Island (UHI) is considered as one of the major problems in the 21st century posed to human beings as a result of urbanization and industria…
    www.sciencedirect.com

• Biliyorum ondan kastım Türkiyede okuyoruz çünkü başka her hangi bir ülkede böyle saçmalıktan bahseden yok onu kastediyorum küresel ısınma var denip geçilir. Ottawa'da 3-4 sene önce acayip kar aldı ozaman 2020 yılındada 40 + gördü. Londra yine +40ları gördü yada her yaz artık görecekmi şimdi ^^ Bu attığın linki biraz okudum bizim Canadalı Gemci kankilerimizden bir kaçı hazırlamış ama genellikle halk sağlığını olumsuz etkilediginden felan alınacak önlemlerden vesair bahsetmişler, Kırsal alanlardaki karanlık çatılar, yolların yüzey oranını güneş ışınlarının yaydığından bahsetmiş başkada bir şey yok gibi çöp. Gelen extrem sıcak ataklarına ısı adası demiş bu arkadaşlar İstanbulun ısı adasını bu rapor kurtarmaz. Geri kalanınıda gece okuyacağım bakalım önemli bir şey varmıymış.

• Biliyorum ondan kastım Türkiyede okuyoruz çünkü başka her hangi bir ülkede böyle saçmalıktan bahseden yok onu kastediyorum küresel ısınma var denip geçilir. Ottawa'da 3-4 sene önce acayip kar aldı ozaman 2020 yılındada 40 + gördü. Londra yine +40ları gördü yada her yaz artık görecekmi şimdi ^^ Bu attığın linki biraz okudum bizim Canadalı Gemci kankilerimizden bir kaçı hazırlamış ama genellikle halk sağlığını olumsuz etkilediginden felan alınacak önlemlerden vesair bahsetmişler, Kırsal alanlardaki karanlık çatılar, yolların yüzey oranını güneş ışınlarının yaydığından bahsetmiş başkada bir şey yok gibi çöp. Gelen extrem sıcak ataklarına ısı adası demiş bu arkadaşlar İstanbulun ısı adasını bu rapor kurtarmaz. Geri kalanınıda gece okuyacağım bakalım önemli bir şey varmıymış.

Türkiyedeki kullanimi zaten çok yersiz kendini uzman zannedenler çıkıp İstanbul’a kar yağmamasını Isı Adasına bağlıyor :)) Isı Adası belki kırsal kesimle kent arasinda bir fark oluşturuyordur ancak ülkemizde gündeme geldiği kadar çok bir etkisi olduğunu ben de hiç düşünmüyorum 😄

• Türkiyede ısı adası fikrini ortaya atan kişi geçtiğimiz yıllarda deniz etkili kar yağışı yoktur göl etkili kar yağışı vardır hatta karadeniz deniz değil göldür demişti