Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bluser55 denizden bir karartı gelecek bir bakacaksın iri taneli yağmur yağıyor :( :D gerçekten bu sistem baya sürpriz duruyor yarın akşam her veriyi her ihtimali hesaplayıp bir tahmin yapmak lazım

Abi geçen sene yeni öğrenmenin heyecanıyla mucize geliyordu bahtım kara diyordum :D2 ama bu yıl hazırlıklıyım ne gelirse başım üstüne ben gideceğim mecbur o bana gelmezse :) Ama düşüncem şu ki yağış anıyla birlikte sıcaklık biraz olsun beklediğimizden iyi gelebilir umut fakirin ekmeği diyeyim. Ayrıca senin cm tahminini ben yapayım şimdiden 25-30 görürsün diyorum balkon önü olarak :hfyeni (18): Az kaçtıysa söyle hallederiz :hfyeni (18):

• Samsun bu sistemin yıldızı olabilir 💪 şu görüntüler onu gösteriyor fakat güncelleme oldukça soğukların doğuya kaydığınıds görüyoruz hala bir şey bitmiş değil bence o sochi AB si sistem anında bile oynayacak sürprizlere açık bir sistem daha hayırlı olsun

• Samsun bu sistemin yıldızı olabilir 💪 şu görüntüler onu gösteriyor fakat güncelleme oldukça soğukların doğuya kaydığınıds görüyoruz hala bir şey bitmiş değil bence o sochi AB si sistem anında bile oynayacak sürprizlere açık bir sistem daha hayırlı olsun

dediklerine katılıyorum ama sochi ab si orda kaldı gibi duruyor ama belli de olmaz son ana kadar bi baktın tamamen doğular sistem :) :hfyeni (29):

Sahili değil sonuçta rakımı yüksek yerler olacak. Tek sevindiğim yağışların ilaç gibi gelecek olması barajlara.

• Bölgemizi şubat ayı için bayağı şanslı m. N altı gösterildi ve devam ediyor, geçen sene de aynısı idi m. N altıydı ama sahil bandımız da sağlam kar göremedik, şimdide aynı senaryo var soğuk gösteriliyor ama sürekli sınırda kalan sistemler dolayısı ile mi acaba, şubatın geri kalanında aklı başında bir sistemin bölgemizi vurması lazım ki başka kurtarmaz... İki gün önceki daha soğuk senaryolar uçmuş sar başa yapmış

• Atakum da değişik rakımlarda oturan arkadaşlara diyorum bunu kendi deneyimim olarak paylaşıyorum kesinliği tutarlılığı yoktur. Geçen sene yaşadığımız rakım ağırlıklı sistemlerde gördük bunu.

Örtü bakımından 1-85 civarı rakım arasında radikal bir fark yoktu.(Nerdeyse her yer boştu 50 rakım sonrası arabalar daha rahat tutmuştu :hfyeni (18): )

Yağış türü bakımından ise gerçekten dramatik farklar gördüm.Ben 40lı rakımlarda sulu kar alırken yürüme mesafesi 10-12 dk olan sahil yakınları şakır şakır yağmur alıyordu.Çok garipti gerçekten.

Hatta çağatay diye bir arkadaştı yanlış hatırlamıyorsam buraya fotoğraf atıyordu hemen üstü tarafıma bulut çöktü ben yağmur alıyorum diye.

Atakama sahil tayfaya duyurulur beklentinizi minimum da tutun en ufak sevindirici durumda bile mutlu olun :)

• Uyku tutmadı açıp habere rüzgar katman felan inceliyorum ^^ karsızlık üzerine böyle birşey gelince bir garip oldum -10 -12 birşey gelseydi aynı görüntülerde yatar uyurdum -7 -8 bandı olunca bir inceleme istiyor ama konumumdan umutluyum olayım farklı ekstrem şeyler görmek ekstremden kastım sarı ekolar gökgürültüsü felan :D

• Uyku tutmadı açıp habere rüzgar katman felan inceliyorum ^^ karsızlık üzerine böyle birşey gelince bir garip oldum -10 -12 birşey gelseydi aynı görüntülerde yatar uyurdum -7 -8 bandı olunca bir inceleme istiyor ama konumumdan umutluyum olayım farklı ekstrem şeyler görmek ekstremden kastım sarı ekolar gökgürültüsü felan :D

Hocam uyku tutmadıysa bi Ordu 90 rakım tahmini yapar mısınız?

• Hocam uyku tutmadıysa bi Ordu 90 rakım tahmini yapar mısınız?

Samsun performansı beklemiyorum Ünye tarafı olsaydı daha iyiydi 7 gecesi ile 8 sabahı arası kar göreceksin ama Samsun 100 rakıma göre kötü kalman olası sürpriz de olabilir 10 metre rüzgarları batı ve güneybatı tarzı denizden direk esmeyen bir rüzgar avantajdır sıcaklık olarak biraz yaşa gör sistemi bazı şeyleri ne biz ne modeller bilebiliyor ağır tecrübe yaşanmışlık lazım yaşadığın yeri daha iyi bilirsin bazı yerlerin karakteristik olayları var bazı durumlarda farklı davranışlar sergiliyorlar :) mesela çarşamba havalimanı sağlam ayaz yapmayı sever merkezle arasına nerdeyse 6-8 derece koyabiliyor veya sistem zamanı Atakum sahilde yağmur olurken Canik sahilde 5cm birikiyor gibi gibi orduyu sen bana söyle sever mi böyle olayları ^^