Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Atacak yer bulamadığım icin kendi bölgeme attım. 2 gün önceki konuşma bu. Bu adama cok inanmasamda şubatta veya martta elbet birşeyler olacak :)

• tamam sizleri anlıyorum ama içtima var dedik kimse saatini sormadı bakıyorum işi çıkanlar olmuş size her zaman söylüyorum bir gece ansızın diye içtimada ansızın olacak gelmeyenlere büyük ceza var 🤣🤣

• Atacak yer bulamadığım icin kendi bölgeme attım. 2 gün önceki konuşma bu. Bu adama cok inanmasamda şubatta veya martta elbet birşeyler olacak :)

Olacaksa SSW etkisi yüzünden olacak :) Geçen gün SSW konusunda SSW saçma yazmıştınız ancak şimdi SSW etkilerine umut bağlıyorsunuz. Sizce de bir çelişki yok mu?

• tamam sizleri anlıyorum ama içtima var dedik kimse saatini sormadı bakıyorum işi çıkanlar olmuş size her zaman söylüyorum bir gece ansızın diye içtimada ansızın olacak gelmeyenlere büyük ceza var 🤣🤣

Başkanım ufak bir işim var çözüp geleceğim.Saat ve ceza işini enlemesine masaya yatıracağız :hfyeni (18):

• Başkanım ufak bir işim var çözüp geleceğim.Saat ve ceza işini enlemesine masaya yatıracağız :hfyeni (18):

Reis sorma akşam akşam fena gerildim çocuğu kontrole götüreceğim kontrol randevusu alayım dedim neymiş acilden girmişiz kontrol randevusu alamıyormuşuz bu kadar olur tam 6999 tl para aldılar bir daha para alacak akıllılar sinir tavan bende diyorumki tamam acilden girdik bu çocuk 5 gün acildemi yattı cevap yok sabah arayacaklar bakalım ne diyecekler

• Olacaksa SSW etkisi yüzünden olacak :) Geçen gün SSW konusunda SSW saçma yazmıştınız ancak şimdi SSW etkilerine umut bağlıyorsunuz. Sizce de bir çelişki yok mu?

Ssw saçma demedim. Ssw yi bel bağlamak saçma dedim. Yani her sene bu olur. Bu alışkanlıktan vazgeçilmeli diyorum. Sonuçta her sezon sonu final ısınma olur. Bize sonuç olarak her zaman etkisi olmuyor. Bize yarayan bir ssw olduda hayır mı dedik ;)

• Reis sorma akşam akşam fena gerildim çocuğu kontrole götüreceğim kontrol randevusu alayım dedim neymiş acilden girmişiz kontrol randevusu alamıyormuşuz bu kadar olur tam 6999 tl para aldılar bir daha para alacak akıllılar sinir tavan bende diyorumki tamam acilden girdik bu çocuk 5 gün acildemi yattı cevap yok sabah arayacaklar bakalım ne diyecekler

Abi hiç geri vites yapma.iyi tanıyorum,iyi biliyorum onları.Ücret almayacaklar.Ama sen dik dur başkanım:)

• Abi hiç geri vites yapma.iyi tanıyorum,iyi biliyorum onları.Ücret almayacaklar.Ama sen dik dur başkanım:)

Reis dik durmazsan yamyam gibi yerler adamı bunlar geri vites olmaz bizde boşu boşuna adamı geriyorlar ses çıkarmasak sürekli öder dururuz bunlara

• Ssw saçma demedim. Ssw yi bel bağlamak saçma dedim. Yani her sene bu olur. Bu alışkanlıktan vazgeçilmeli diyorum. Sonuçta her sezon sonu final ısınma olur. Bize sonuç olarak her zaman etkisi olmuyor. Bize yarayan bir ssw olduda hayır mı dedik ;)

Oldu hocam :) Bu yıl Mart ayındaki mini ısınma da bir SSW örneğidir. Ya da 2006 ısınması veya 2012 ısınması, başka saymama gerek yoktur diye düşünüyorum merak ediyorsanız SSW konusuna gidip ilk mesajlarda olan analizi okuyarak hangisi yaramış hangisi yaramamış görebilirsiniz.

Ayrıca SSW bir kumardır, nereye ne yapacağı tam anlamıyla bilinemez. Bu yıl kışın gidişatının değişmesi adına buna ihtiyacımız var ve modeller yavaştan bunu modellemeye başladı. Genelde ısınmalar ardından ülkemiz geneli normalden sıcak ve bol yağışlı geçmiş. Ancak bu ısınma şekli ve durumunda istatiksel veriler -0,1°C ve %11 yağış artışı olabileceğinden bahsediyor. Özellikle bu SSW'ye bu kadar bel bağlamamızın bir başka nedeni üstadımla birlikte zincirleme ısınma süreci beklememizdir. Aktif olarak tüm modeller 3 ısınma veriyor bazı senaryolar ise ekstra mini ısınma veriyor. Ayrıca mevcut koşullar La Nina-Displacement olarak ilerliyor ve bu tür ısınmalarda efsane alamadığımız bir Sibirya olmadı.

Asıl saçmalık her yıl SSW oluyor diye takip etmemektir. Küresel çapta bir doğa fenomeni milyonlarca insanı ilgilendiriyor ve binlerce uzman tarafından takip ediliyor. Meteoroloji camiasında böyle büyük bir gizeme sahip olaylar nadirdir. Aşağıya bu yılki Mart ısınmasını bıraktım (Minor)

Sıcaklık anomalisi

50-80'K Zonal rüzgar anomalisi

• 1) Stratosfer ısınması aslında her sene olan bir şey.

2)Bunu bildiğimiz için özellikle kış bitimi daha çok dikkat cekilir.

3) Hele ki kışın ortasında vs. Çok yanlış ssw yönlendirmesi var. Yok şöyle olacak öyle olacak, efsane geliyor gibi safsatalar var.

4)Bu sezon özelinde yine malum birileri abartılı senaryolar çizdi. Tamamen asılsız çıktı.

5)En sağlıklı ssw bana göre sezon sonudur. Kış başlangıcı veya ortalarında ısınma varsa olur ama sonrası sütten çıkmış ak kaşık olmaz.

6) Bizim hava olaylarının yaşandıgı Katmana etkisi onemli ssw nin. Tek başına anlam katmaz.

7) Ben belki çok teknik detaylarla yazmıyorum. Herkes anlasın diye, gerçi çok teknik konularıda fazla kurcalamam.

8)Herkes Sibirya istiyor mesela ben istemiyorum, tamamen zevk meselesi diyebilirim. Sibirya olmasi icin minor ssw olmasi bizim üke için fakat her minör ısınmada sistem aliyoruz diye bir kaide yok. İtalyaya sanırım 2012 de kaptirdigimiz sistem örnek olabilir, belkide yanlis hatirliyorum.

9)Özellikle orta ve doğu karadeniz için sibirya sistemleri ozellikle son dönemlerle iyi anılmaz. En büyük Allah , ne derse o olur 🙏

10) Herkes dilediğini yazıp çizebilir, herkesin görüşüne saygılıyım. Herkesin bir zevki vardır.

• Bu demektir ki bu kış böyle gidecek. Yaz erken gelecek seneye forumda aynı anda 1 milyar kişi çevrimiçi olacak. Herkes kar gelecek mi diyecek

GFS ECMWF ve diğer modelleri herkes bilecek buraya gelen yeni arkadaşlar ilk başta bu ne demek türkiye nerde kalıyor diyecek. Kar yağacak mı hocam diyecekler, sende son 2 güne kala herşey güzel diyeceksin ama 2 gün sonra italyaya gidecek. Sonra eskiden 10 gün önce modellerin verdiği veriler tutardı diyeceksin. Artık kısa vade de tutmuyor diyeceksin. Sonuç olarak üzücü hayırlısı olsun

• Bu demektir ki bu kış böyle gidecek. Yaz erken gelecek seneye forumda aynı anda 1 milyar kişi çevrimiçi olacak. Herkes kar gelecek mi diyecek

GFS ECMWF ve diğer modelleri herkes bilecek buraya gelen yeni arkadaşlar ilk başta bu ne demek türkiye nerde kalıyor diyecek. Kar yağacak mı hocam diyecekler, sende son 2 güne kala herşey güzel diyeceksin ama 2 gün sonra italyaya gidecek. Sonra eskiden 10 gün önce modellerin verdiği veriler tutardı diyeceksin. Artık kısa vade de tutmuyor diyeceksin. Sonuç olarak üzücü hayırlısı olsun

Hak vermesemde isyanınızı anlayabiliyorum. Sonucta burada amatör olarak ilgileniyoruz. Daha bilmedigimiz neler var neler. Hani baya bilgili olani gorupte cok yanildigini gordum. Normal yani. Sikinti yapma biz zaten hep takipteyiz. Her gün yeni seyler ogreniyoruz.

Ben Matematik Öğretmeni adayıyım şuan. Sen şimdi diyorsunki sen her soruyu yaparsın ozaman. Öyle olmuyor işte, hala eksiklerim var ve bunu tıpkı öğrenci gibi öğrenip öğrencilere anlatacağım.

• Hak vermesemde isyanınızı anlayabiliyorum. Sonucta burada amatör olarak ilgileniyoruz. Daha bilmedigimiz neler var neler. Hani baya bilgili olani gorupte cok yanildigini gordum. Normal yani. Sikinti yapma biz zaten hep takipteyiz. Her gün yeni seyler ogreniyoruz.

Ben Matematik Öğretmeni adayıyım şuan. Sen şimdi diyorsunki sen her soruyu yaparsın ozaman. Öyle olmuyor işte, hala eksiklerim var ve bunu tıpkı öğrenci gibi öğrenip öğrencilere anlatacağım.

Umarım atanır öğretmen olup 50.cm kar yağdığında 1 buçuk metre dedim mi :)) beni uyarırsın. Matematiksel cm metre ayarım yoktur.

Tek bildiğim birşey var artık milyar dolarlık modellerin teknolojisi değişecek. Yeni bir safha yeni bir tahmin teknolojisi. Olacaktır.

Ben şuan paspas atıyorum mesala, öğrenmeye çalışıyorum. Kar değil, umut temizliyorum.

• Hak vermesemde isyanınızı anlayabiliyorum. Sonucta burada amatör olarak ilgileniyoruz. Daha bilmedigimiz neler var neler. Hani baya bilgili olani gorupte cok yanildigini gordum. Normal yani. Sikinti yapma biz zaten hep takipteyiz. Her gün yeni seyler ogreniyoruz.

Selamı kardeş inşallah atanırsın bir an önce.

Öğretmen adayıyım deme kendine sen öğretmensin. Öğretmenlik okusan da bu böyle atama beklesen de.

• Arkadaşlar ilkokul coğrafya bilgimizi tazeleyelim bence.Sibirya olmalı..Haaa belki polar atağa destek olarak,belki ucundan,belki kıyısından sibirya antisiklonu saha da olacak,olmalı:)Evet güçlü bir Sibirya atağı Avrupaya yarayabilir.Çünkü onlar bizden her daim bir adım önde olan coğrafyalar,karasal iklimler gayet normal değil mi:)

• nedenhagi şimdi Ozan hocam şöyle açıklıyayım.GFS nin Atlaniğini ve Azorunu alıp ECMWF ye monte ettik mi senin kapı önü tamamdır. Şunların hallere bak ya reziller.Bunların bilgisayarlarına da yazılımlarına da :hfyeni (18):

Hocam doğu Karadenizin kıyılar bu güncelleme de vasat:(