Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Atmosfer dengeyi kuracak arkadaşlar. Tabi ki yaşadığımız süreç olağandışı. Ancak ben bunun iklim değişikliği ile alakalı olduğuna inanmıyorum. Tamamen basınç dizilimi ile alakalı. Bu konuları benden çok daha iyi bilen, kafa yoran arkadaşlar var. Yani şöyle düşünün, geçen yıl olmayan iklim değişikliği bu yıl mı başladı. Hatırlarsanız, 2018 kışı da buna benzer geçmişti. Ben bu dengenin sağlanacağını düşünüyorum. Rabbim hayırlısını versin.

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Mesudiye, MESUDİYE -2,3
    Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ 1,7
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ 3,2
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM 3,4
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ 5,3
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE 5,7
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ 5,9
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR 6,0
    Ordu, Korgan, KORGAN 6,9
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ 7,1
    Ordu, Aybastı, AYBASTI 7,2
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ 7,5
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY 7,9
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ 8,2
    Ordu, Kumru, KUMRU 9,0
    Ordu, Fatsa, FATSA 10,2
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ 10,5
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK 10,7
    Ordu, Altınordu, ORDU 11,1
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER 11,6
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY 12,4
    Ordu, Ünye, ÜNYE 12,4
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI 12,7
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA 12,7
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ 12,7
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ 13,1
  • Giresun da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Giresun, Alucra, ALUCRA -6,2
    Giresun, Alucra, ALUCRA/GÜRBULAK KÖYÜ -4,0
    Giresun, Çamoluk, ÇAMOLUK -3,8
    Giresun, Alucra, ALUCRA/ÇAKRAK KÖYÜ -0,9
    Giresun, Görele, GÖRELE/SİS DAĞI -0,6
    Giresun, Şebinkarahisar, ŞEBİNKARAHİSAR/GÜRPINAR KÖYÜ 0,7
    Giresun, Şebinkarahisar, ŞEBİNKARAHİSAR 1,0
    Giresun, Dereli, DERELİ/TAMDERE KÖYÜ 1,2
    Giresun, Dereli, DERELİ/KÜMBET YAYLASI 1,5
    Giresun, Dereli, DERELİ/YAVUZKEMAL 2,3
    Giresun, Dereli, DERELİ/KÜMBET KAYAK MERKEZİ 3,0
    Giresun, Bulancak, BULANCAK/SERPİN YAYLASI 3,1
    Giresun, Çanakçı, ÇANAKÇI 4,4
    Giresun, Merkez, GİRESUN/İNİŞDİBİ KÖYÜ 4,8
    Giresun, Yağlıdere, YAĞLIDERE 5,0
    Giresun, Yağlıdere, YAĞLIDERE/SINIRKÖY KÖYÜ 5,7
    Giresun, Espiye, ESPİYE/AVLUCA 8,1
    Giresun, Bulancak, BULANCAK/KOVANLIK 8,1
    Giresun, Dereli, DERELİ 9,9
    Giresun, Eynesil, EYNESİL/ÖREN BELDESİ 10,4
    Giresun, Keşap, KEŞAP/YİVDİNCİK KÖYÜ 10,5
    Giresun, Güce, GÜCE 11,5
    Giresun, Tirebolu, TİREBOLU 11,5
    Giresun, Doğankent, DOĞANKENT 12,2
    Giresun, Merkez, GİRESUN PALAMUT KAYALIĞI IŞIKLI ŞAMANDIRA 12,6
    Giresun, Merkez, GİRESUN 13,2
    Giresun, Piraziz, PİRAZİZBURNU FENERİ 13,4
    Giresun, Espiye, ESPİYE 14,1
    Giresun, Bulancak, BULANCAK 15,0
    Giresun, Görele, GÖRELE/KUŞÇULU KÖYÜ 15,0
  • model paylaşım sayfasında ki güncellemelere bakıyorum da ben mi yanlış görüyorum ya da yorumluyorum sanki italya odaklı güncelleme oluyor genellikle senaryolar farklı tabi ki :/

Bence 30 31 Ocak ve Subatin ilk haftasın da Türkiye adına beklenilmesi gereken tarihler 26 27 si falan İtalya'ya kaçacak gibi

• Azor çok batıdan yükseliyor.Halihazırda italyada sıkışan AB alanı da etkin olduğundan inişe geçen soğukları vakum etkisi ile çekiyor.Alçak basınç,alçak basınçla buluşmak ister.Yüksek basınç da yüksekle.

• Varımla yoğumla bu kıştan nefret ettim, hava Samsun'da 24 derece millet bile şaşkın bune sıcak diye , ayrıca bu değerleri bu kış ilk defada görmüyoruz inanılmaz rezalet bir hava sıcaktan herkes tişört giymiş görünürde bile net bir soğuk hava dalgası yok tarihin açık ara en kötü kışı yağmur yok rüzgar yok kayak merkezlerinin neredeyse tamamı sezonu açamadı dağlarda kar yok yağmur düşmüyor tarihin açık ara en kötü kışı budur yaprak kıpırdamıyor yarin 25 dereceyi bile geçer rekor gelir çoğu ilden temmuz ayıyla yarışır belki onu bile geçer bundan daha kötü bir kış olamaz.

• Bu kadar yb altında olmak hele kışın bi dengesizlik söz konusu ama kutbun pasifik tarafında üst katmanlarda ısınma gerçekleşirse o zaman olumlu düşünürüz ama oda görünmüyor görünsede bi gidiyor bi geliyor tutarsız

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Varımla yoğumla bu kıştan nefret ettim, hava Samsun'da 24 derece millet bile şaşkın bune sıcak diye , ayrıca bu değerleri bu kış ilk defada görmüyoruz inanılmaz rezalet bir hava sıcaktan herkes tişört giymiş görünürde bile net bir soğuk hava dalgası yok tarihin açık ara en kötü kışı yağmur yok rüzgar yok kayak merkezlerinin neredeyse tamamı sezonu açamadı dağlarda kar yok yağmur düşmüyor tarihin açık ara en kötü kışı budur yaprak kıpırdamıyor yarin 25 dereceyi bile geçer rekor gelir çoğu ilden temmuz ayıyla yarışır belki onu bile geçer bundan daha kötü bir kış olamaz.

Kötü bir kış geçiyorsa ve kışı kapattıysanız artık yazmayın. Millet bir şey biliyor diyip kışı kapatacak sonra. Madem Termodinamik ve Atmosfer kanunlarını bilmiyorsunuz bari susun. Güneyli rüzgarların föhn etkisi yaparak sıcaklıkları yükselttiğini sanırım bilmiyorsunuz. Ayrıca bu değerler her kış görülen değerler. Her seferinde buraya gelip böyle yazmanın bir manası yok, burada bu işe emek veren insanlara saygısızlık yapmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Lütfen sonrasında daha dikkatli olun.

Bu kadar yb altında olmak hele kışın bi dengesizlik söz konusu ama kutbun pasifik tarafında üst katmanlarda ısınma gerçekleşirse o zaman olumlu düşünürüz ama oda görünmüyor görünsede bi gidiyor bi geliyor tutarsız

Aslında buradaki 4 kişi de kış tahmini yaparken bunu bekliyordu ve öyle de oluyor. Bu YB hakimiyetinin olumlu sonuçları olacağını hep söyledim ve söylemeye de devam ediyorum. Çünkü bu YB hakimiyeti Troposfer devamında ise Stratosfere kadar enerji akışı sağlayacak akabinde enerji alan Stratosfer ısı kazanarak ısınmaya başlayacak. Isınmanın gücüne bağlı olarak Minor SSW, Major SSW olarak adlandırabiliyoruz. SSW konusunda bunları en ince ayrıntısına kadar irdeliyor, analiz ediyoruz. Herhangi kötü bir durum yok.