Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet, ortalama olarak ~10km diyoruz. Bazı durumlarda oynamalar olabiliyor, misal konvektif oluşumlarda Tropopoz yani Troposfer ve Stratosfer'in birleştiği nokta yükselebiliyor, öncesinde ise Deep Stratospheric İntrussion hareketi yaparak düşebiliyor, genel anlamda kimya ve fizikle ilgili çok takılmaya gerek yok. Yani evet 10km diyoruz. Detaylara takılmaya gerek yok. Bu arada hPa yükseklik belirtmez kısmi anlamda ortalama olarak değer veririz. Meteorolojik anlamda Stratosfer 10hPa'dır.

2018 de acemice ssw takip etmiştim.Çok acayip bir ısınmaydı ama ekmeğini yiyememiştik.

• Gencinden yaşlısına herkese söylüyorum bu saatten sonra 2022-2023 kışını hiçbir şey kurtaramaz. İstserse 2020 Şubatı gibi sistem gelsin isterse 2017 Ullsi gelsin bu travma geçmez. İkisi birden gelirse olur :D

20 Ocak beklentim önce Avrupa şekline büründüğü için ay sonuna doğru ötelenmiş görünüyor bir de asıl efsanenin ineceği şubat sistemi var (bize gelir mi bilmem sadece güney enlemlere salınım olacak) bunlar da kışı kurtarmaya yetmez. Kuraklık ve yüksek basınç sadece kışın değil güz mevsiminde de etkisi gösterdiği için toprakları da bizi de doyurmayacak sistemler.

Birkaç hafta önce ssw olmazsa bu kışın tek sıkımlık kurşun olduğunu söylemiştim çünkü pozitif ao-nao beklentim vardı ve onun inişini bekleyecektik. Gördüğümüz üzere stratosfer ısınması da devamlı olarak öteleniyor. Batılı qbo ve la nina bir araya gelince böyle şanssız kışlar yaşıyoruz aslında başından beri tırt bir kış olacağını hayal görmeyen herkes bekliyordu ancak dediğim gibi bu kadar kötüsünü de kimse hayal etmiyordu.

Neyse demem o ki stratosfer ısınması olsun ya da olmasın şubat ayı her anlamda Aralık ve ocaktan daha iyi geçecektir martla ilgili verileri henüz incelemedim. Şubattaki sistemi kovalarken aklımızın bir köşesinde bahar yağışları olsun sonbahar ne kadar kötü geçdiyse ilkbaharı o kadar iyi yaşamamız lazım el ninoya geçişte bakalım bizi neler bekliyor...

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Mesudiye, MESUDİYE -10,4
    Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ -5,6
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ -3,9
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ -3,4
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM -3,1
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ -2,8
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR -2,2
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE -1,9
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ -1,2
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ -1,0
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ -0,7
    Ordu, Korgan, KORGAN -0,6
    Ordu, Kumru, KUMRU -0,4
    Ordu, Aybastı, AYBASTI 0,1
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY 0,2
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ 0,7
    Ordu, Fatsa, FATSA 0,7
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY 1,2
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK 2,0
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER 2,1
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ 2,1
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI 2,2
    Ordu, Altınordu, ORDU 2,2
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA 3,2
    Ordu, Ünye, ÜNYE 3,3
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ 6,5
  • Giresun da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Giresun, Alucra, ALUCRA -18,1
    Giresun, Alucra, ALUCRA/GÜRBULAK KÖYÜ -11,8
    Giresun, Çamoluk, ÇAMOLUK -8,4
    Giresun, Alucra, ALUCRA/ÇAKRAK KÖYÜ -8,0
    Giresun, Şebinkarahisar, ŞEBİNKARAHİSAR/GÜRPINAR KÖYÜ -7,5
    Giresun, Şebinkarahisar, ŞEBİNKARAHİSAR -7,3
    Giresun, Dereli, DERELİ/KÜMBET YAYLASI -6,4
    Giresun, Dereli, DERELİ/YAVUZKEMAL -6,0
    Giresun, Dereli, DERELİ/TAMDERE KÖYÜ -5,1
    Giresun, Bulancak, BULANCAK/SERPİN YAYLASI -4,8
    Giresun, Dereli, DERELİ/KÜMBET KAYAK MERKEZİ -4,8
    Giresun, Merkez, GİRESUN/İNİŞDİBİ KÖYÜ -4,6
    Giresun, Yağlıdere, YAĞLIDERE/SINIRKÖY KÖYÜ -3,2
    Giresun, Bulancak, BULANCAK/KOVANLIK -2,7
    Giresun, Yağlıdere, YAĞLIDERE -2,0
    Giresun, Çanakçı, ÇANAKÇI -2,0
    Giresun, Espiye, ESPİYE/AVLUCA -1,6
    Giresun, Eynesil, EYNESİL/ÖREN BELDESİ -0,1
    Giresun, Doğankent, DOĞANKENT 0,2
    Giresun, Keşap, KEŞAP/YİVDİNCİK KÖYÜ 0,3
    Giresun, Güce, GÜCE 0,6
    Giresun, Tirebolu, TİREBOLU 1,4
    Giresun, Dereli, DERELİ 1,4
    Giresun, Bulancak, BULANCAK 2,6
    Giresun, Espiye, ESPİYE 3,4
    Giresun, Görele, GÖRELE/KUŞÇULU KÖYÜ 3,5
    Giresun, Piraziz, PİRAZİZBURNU FENERİ 5,0
    Giresun, Merkez, GİRESUN PALAMUT KAYALIĞI IŞIKLI ŞAMANDIRA 5,8
  • Ordu'da yer yer minik buzlar var, üstüne basıp kayarak bizzat deneyimledim :) Ek olarak kırağı da var

Ben bu YB yi bundan sebep severim genel itibari ile.Kuraklık olmasa iyiydi.Kupkuru soğuk,kırağı,buz.Kışı iliklerine kadar hissettiriyor.Tek eksiği yağış.Yoksa sevilesi bence : )

• Ben bu YB yi bundan sebep severim genel itibari ile.Kuraklık olmasa iyiydi.Kupkuru soğuk,kırağı,buz.Kışı iliklerine kadar hissettiriyor.Tek eksiği yağış.Yoksa sevilesi bence : )

Biz kışı bitirdik reisim ne buzu ne soğuğu🤣

• Sabah hava geç aydınlanıyor kışın insanlar o soğukta güneş yokken işine okuluna gidiyor bence bu kış saati uygulamasına geçilmeli artık

• Ocak ayında %95 kıyılara kar yapabilecek bir sistem gelmeyecek gibi duruyor, İzlanda baya kuvvetlendi.

Bitirdik hocam bitirdik hatta çay bile içiyoruz üstüne🤣

Şaka bir yana neresinden tutsak elimizde kalıyor. Bundan sonra ne yorum nede tahmin yaparım o derece bıktırdı. Artık hayırlısı neyse o olsun

• Bitirdik hocam bitirdik hatta çay bile içiyoruz üstüne🤣

Şaka bir yana neresinden tutsak elimizde kalıyor. Bundan sonra ne yorum nede tahmin yaparım o derece bıktırdı. Artık hayırlısı neyse o olsun

Başkanım sen sarılsana benim sezon başı tahminime ya.Tarihi verdik da.Gelmezse sana 1 semaver çay :hfyeni (18):