Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merkezden köye doğru büyük ama çok büyük bir sis kütlesi geliyor havada bulut yok bulutlar yerden geliyor

• Sobaları kaldıranlar kombileri kapatanlar kalorifer kömürü bitenler dikkat! Bayram haftası son derece soğuk ve serin geçeceğe benziyor. Mayıs 7 sine kadar da ısınma olmayacak gibi. Yaklaşık bir aydır Ordu Giresun civarına yağış düşmedi ve toprak çatlamaya başlamış. Bu yağışlar fındığa da toprağa da iyi gelecek

• Sobaları kaldıranlar kombileri kapatanlar kalorifer kömürü bitenler dikkat! Bayram haftası son derece soğuk ve serin geçeceğe benziyor. Mayıs 7 sine kadar da ısınma olmayacak gibi. Yaklaşık bir aydır Ordu Giresun civarına yağış düşmedi ve toprak çatlamaya başlamış. Bu yağışlar fındığa da toprağa da iyi gelecek

Hocam kurak konusunda size sonuna kadar katılıyorum tamam henüz tam bir sıcak göremedik ama koca nisanı neredeyse yağışsız bitiriyoruz umarım mayısla beraber ılık ve yağışlı bahara geçiş yaparız

• Hocam kurak konusunda size sonuna kadar katılıyorum tamam henüz tam bir sıcak göremedik ama koca nisanı neredeyse yağışsız bitiriyoruz umarım mayısla beraber ılık ve yağışlı bahara geçiş yaparız

Aynen öyle Abdullah abi. Hatta mayıs başı sisteminde yağışlar güzel gözüküyor tabii değişmezse. Şu ana kadar bir kurak bir bol yağışlı olacak şekilde geçirdik. Ocak yağışlı Şubat kurak, Mart yağışlı Nisan kurak oldu. Dediğin gibi umarım Mayıs ayında bol bol yağış alırız :)

• Ordu'daki Belirli İstasyonların Nisan Ayı Yağış Verisi (01.04.2022 - 30.04.2022)

Bazı istasyonların yağış verilerinde + - oynamalar olabilir. 23 Nisan ve 26 Nisan arasında verileri kaydetmeyi unuttum ama çok bir fark olmaz.

Ordu/Akkuş: 68,6mm

Ordu/Altınordu: 22,2mm

Ordu/Aybastı:  51,2mm

Ordu/Fatsa:  41,4mm

Ordu/Fatsa-Ilıca:  54,7mm

Ordu/Gölköy: 37,0mm

Ordu/İkizce-Şenbolluk:  69,6mm

Ordu/Mesudiye: 30,6mm

Ordu/Perşembe-Ekinciler: 49,8mm

Ordu/Ünye:  39,8mm

Aşağıya 15 Kasım'dan itibaren kaydettiğim tüm yağış verilerinin toplamını bırakıyorum.

Ordu'daki Belirli İstasyonların 15 Kasım'dan(15.11.2021 - 30.04.2022) İtibaren Yağış Verisi

Ordu/Akkuş: 429,7mm

Ordu/Altınordu: 533,6mm

Ordu/Aybastı: 496,0mm

Ordu/Fatsa: 602,2mm

Ordu/Fatsa-Ilıca: 957,0mm

Ordu/Gölköy: 266,0mm

Ordu/İkizce-Şenbolluk: 816,6mm

Ordu/Mesudiye: 266,6mm

Ordu/Perşembe-Ekinciler: 1305,3mm

Ordu/Ünye: 605,4mm

• Önümüzdeki Sistem Hakkında!

Merhaba arkadaşlar nisan ayının bölgemizde birçok yerde yağışsız geçmesinin ardından bir sistem alıyoruz. Sistem yağış açısından güzel gözüküyor. Sistem süresince birçok istasyonda 15-20mm ve daha üzerinde yağış bekliyorum. Önceki sistemde olduğu gibi şiddetli rüzgar beklentim yok ancak rüzgar Samsun ilimizde diğer illere göre daha etkili olacak hamleleri zaman zaman 45km/s'i bulabilir (Trabzon/Yoroz burnu dolaylarında da etkili olacak). Sistem süresince sıcaklığın düşmesiyle birlikte rakımı yüksek olan yerlerde kar yağışları görülebilir. Oraj hakkında da bir iki şey söyleyeceğim ancak bu sefer detaylı analizi Arda Alper hocanız yapacak. Bazı anlarda oraj aktivitesi olacak kıyılarda gökgürültüsü hadisesi muhtemeldir. Hayırlı bayramlar :saint:

forum.havaforum.com/attachment/158047/forum.havaforum.com/attachment/158048/forum.havaforum.com/attachment/158049/forum.havaforum.com/attachment/158050/forum.havaforum.com/attachment/158051/forum.havaforum.com/attachment/158052/forum.havaforum.com/attachment/158053/

• İlkbahar mevsimi Karadeniz kıyılarının en kurak olduğu mevsimdir genellikle sisli geçer olağandışı bir durum yok aslında ancak bu tür kıştan arta kalan sistemlerin gelmesi bence iç kesimler için daha büyük tehlike havalar aniden ısındığında maalesef kırkikindi yağışları pas geçebilir.

• Öncelikle herkese ilk tahminimle merhaba diyorum

Analize geçersek

Bölgemiz genelinde yağış ve rüzgarın iyi, oraj ihtimali ise düşük gözüküyor ancak bazı lokasyonlarda oraj görülebilir.

Örnek olarak aşağıdaki skew-t diyagramını yorumlayacağım

forum.havaforum.com/attachment/158063/

TT indeks yani Total Totals indeks 44 civarlarında bu değer gökgürültüsü için çok uygun olmayan bir değer

K indeks 26 bu değer bizim için uygun

LI ise 6 ile 3 arasında değişmiş bu değer de bizim için yeterli gibi

Ancak bu değerler kuvvetli derecede oraj görebilmemizi sağlamayacak gibi gözüküyor ancak yine de bazı lokasyonlarda oraj görebileceğimizi düşünüyorum

Yağışlar ise Kerem hocamın dediği gibi güzel gözüküyor

Ayriyeten skew-t öğrettiği için Palanci hocama çok teşekkür ediyorum

Hedef Hava Harp Okulu

• şimdiden tüm hava forum ailesinin,bölgedaşlarımın ve dostlarımın mübarek ramazan bayramını kutlar herkese sağlıklı ve huzurlu bir bayram dilerim.rabbim bizleri daha nice bayramlara ulaştırsın.Bayramınız mübarek olsun😊