İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Pazartesi döneceğim konumuma (Demirci) karasallığı ve rakımı nedeniyle Nisan'a kadar beklentim olacak ama kışın rezil gidişatına bakarak beklentimi en düşük seviyede tutacağım. Kıyılar ve ovalar için ise artık rahatlıkla bitti diyebiliriz maalesef tam bir mucize gerekiyor bu saatten ve bu rezil gidişattan sonra..

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Spil 1100 rakım anlık. İzmir yönünden yol sıkıntılı küreme geçmiyor.

Bildiğin rezalet. Zaten tek yer var kar görecek çevrede 4 milyon üzeri insanın yaşadığı bir yerde milli park ilan edilen bir dağ var ama yolu temizleyen tek bir araç bile yok REZALET !

Kaldı ki el kadar kar bile yok yerde yuh abi biz bu zihniyetten ne zaman çıkacağız acaba hiçbir zaman galiba...

• Bildiğin rezalet. Zaten tek yer var kar görecek çevrede 4 milyon üzeri insanın yaşadığı bir yerde milli park ilan edilen bir dağ var ama yolu temizleyen tek bir araç bile yok REZALET !

Kaldı ki el kadar kar bile yok yerde yuh abi biz bu zihniyetten ne zaman çıkacağız acaba hiçbir zaman galiba...

Daha sonra biraz erime olunca Atalanı'na kadar çıktık Manisa'nın sorumluluğunda olan yol (Ayvacık yol ayrımı ve sonrası) tertemizdi. İzmir'in sorumluluğu olan yol öylece duruyordu şaka gibi 😀.

Amacım siyasete çekmek değil mevzuyu ama biraz sorumluluk bilinci olur be abicim. Sen ülkenin 3. büyükşehir belediyesisin millet oraya bir boş gününde eğlenmek, gezmek için geliyor önemli de bir milli park alanı o dağ yoluna kış boyu kar yağınca bakacak bir ekip görevlendiremiyor musun? Kış lastiği olan araç bile zorlanır o yolu temizlemezsen. Hadi bunu yapmadın meteorolojiden takip yaparak kar yağınca bir küreme-tuzlama aracı gönderip temizletmek bu kadar zor olmamalı.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Daha sonra biraz erime olunca Atalanı'na kadar çıktık Manisa'nın sorumluluğunda olan yol (Ayvacık yol ayrımı ve sonrası) tertemizdi. İzmir'in sorumluluğu olan yol öylece duruyordu şaka gibi 😀.

Amacım siyasete çekmek değil mevzuyu ama biraz sorumluluk bilinci olur be abicim. Sen ülkenin 3. büyükşehir belediyesisin millet oraya bir boş gününde eğlenmek, gezmek için geliyor önemli de bir milli park alanı o dağ yoluna kış boyu kar yağınca bakacak bir ekip görevlendiremiyor musun? Kış lastiği olan araç bile zorlanır o yolu temizlemezsen. Hadi bunu yapmadın meteorolojiden takip yaparak kar yağınca bir küreme-tuzlama aracı gönderip temizletmek bu kadar zor olmamalı.

Keşke zamanında teleferik yapılabilseydi tek sorun bu olsaydı. Onu bile yapmayı beceremediler malesef. Mansadaki 3 belediyenin tüm parti adaylarına bakıyorum artık hiçbiri proje olarak bile sunmuyor. Ne oldu da vazgeçtiler bilmiyorum. Sorun ağaçların kesilmesi ve yeşil alansa bursa, denizli, ordu, antalya ve diğer sayamadığım belediyeler çevre düşmanı mı bilmiyorum. En kötü 1 senede tüm maliyetinin çıkaracağı gelen turist sayısını kat kat arttıracak bir projeyi iptal edenleri tek tek kutluyorum.

• Arkadaşlar nasıl kış ayı yasadık benim için rezalet ti gerçi ülkenin çoğu yeri içinde öyleydi bundan sonra artık zaman daraldı bol yağmur alalım bari yaz sıkıntı olmasın.

• Bundan 15 sene sonra bu foruma gelecek olan yeni yazarlara vasiyetimdir. Bir sonraki el nino'da '' hobaa el nino kışı el nino kışı 1945!! '' diyenin ağzına kürekle vurun. Olur da buralardan göçer gideriz göremeyiz. Görenlere vasiyetimdir.

• Evet bu kış büyük bir facia olabilir ama ben şahsen hala el ninocuyum. 3 sene arka arkaya La Nina yaşandı gördük ülkede her yer hatta dibimizde Yunanistan bile koparken biz boşlukta kalıp izledik bölgemizde kuraklığa neden oldu belki de o kışlar nötr ya da El Nino olsaydı efsane yaşayacaktık. İzmir'in efsane çoğu kışı ya nötr ya da hafif el nino ile olmuştur. La Nina kışlarına bakınca da 2006, 2012, 2017 hariç bize yaramadığı görülüyor. 2006 ve 17 hafif la nina iken 2012 orta la nina ve 2012 büyük bir sürprizdi o sıcak cephe olmasaydı 2012'yi de komple kuru soğuk yiyip kapatırdık. 2006 da yerel bir sistemdi nasıl olduysa artık kazayla mı bilmem 2017 güzel yaradı.

Kışa girerken de 1945 gibi bir iddiam olmadı. Sadece uzun süre sonra el ninoya gireceğimiz için ve veriler de bizim açımızdan güzel göründüğü için umutluydum efsane yakalayabiliriz dedim ama yanıldım kabul ediyorum. Birkaç hafta önce de bunu açıkladım o yüzden içim rahat.

• Bugün ailecek Spil'e çıktık. En tepeye kadar hiç kar yoktu en tepede de çok az kar kalmıştı, buna rağmen İzmir, Manisa, Aydın'dan oldukça fazla insan vardı. Bölgemiz kara o kadar hasret kaldı ki en ufak kar oldu mu hemen oraya gidiyoruz. :)

• Bugün ailecek Spil'e çıktık. En tepeye kadar hiç kar yoktu en tepede de çok az kar kalmıştı, buna rağmen İzmir, Manisa, Aydın'dan oldukça fazla insan vardı. Bölgemiz kara o kadar hasret kaldı ki en ufak kar oldu mu hemen oraya gidiyoruz. :)

Hocam aslında zirvede pek de fena sayılmayacak bir kar birikintisi vardı ya

• Sanırım benim beklentim biraz fazlaydı yine de buna da şükür tabii ki ^^

Hocam tabii haklısınız 3 yıl önce zirveye değil milli park alanında dahi zirvedekinden çok daha fazla bir birikim vardı daha da öncesinde beşpınar köyünden itibaren özellikle milli parkta çok yüksek bir birikim oluyordu o eski yağışları umarım ileride de nasibiyle alırız

• Hocam tabii haklısınız 3 yıl önce zirveye değil milli park alanında dahi zirvedekinden çok daha fazla bir birikim vardı daha da öncesinde beşpınar köyünden itibaren özellikle milli parkta çok yüksek bir birikim oluyordu o eski yağışları umarım ileride de nasibiyle alırız

7 Ocak 2020 Spil. Metrelik kar alıp o rakımla Toroslar'a, Uludağ'a kafa tuttuğu zamanlardan 10 cm zor aldığı zamanlara geldik. Yükseklerimiz bile ne hale düştü.

• 10 Şubat 2015 İzmir Bornova Yakaköy 400m.

Eskiden Spil'i, Bozdağ'ı geçtim bazen şehrin etrafında güzel rakımı olan yerleşimler bile ciddi kar kalınlıklarına ulaşabiliyordu. Bir daha böyle kışlara, sistemlere ne zaman kavuşacağız gerçekten merak ediyorum.

• Bundan 15 sene sonra bu foruma gelecek olan yeni yazarlara vasiyetimdir. Bir sonraki el nino'da '' hobaa el nino kışı el nino kışı 1945!! '' diyenin ağzına kürekle vurun. Olur da buralardan göçer gideriz göremeyiz. Görenlere vasiyetimdir.

çoö güldüm :)))))

• 7 Ocak 2020 Spil. Metrelik kar alıp o rakımla Toroslar'a, Uludağ'a kafa tuttuğu zamanlardan 10 cm zor aldığı zamanlara geldik. Yükseklerimiz bile ne hale düştü.

Hocam haklısınız valla inşallah bereketli yağışlar alırız ben inanıyorum yani inşallah seneye veya sonraki seneler de olsa böyle yağışlar alacağımıza

• Bugün İzmir'e geldim sizler bahar havası yaşıyormuşsunuz haberim yokmuş ^^ Ağaçlar yapraklarını çıkarmış çiçekler açmış hava ılık hafif hafif rüzgar esiyor kendimi nisan ayında hissettim