Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Neden DEK peki

Terminolojik ifadeler ile anlatacak bilgi düzeyine sahip değilim ancak vortex,mezosiklon adı her ne ise iki kıştır oluştuğu ortam ve koşullardan ötürü bize yaramıyor. DEK'ler ise her kış bizlerin sadık destekçisi olmuştur. Siklonik hareketlerin bittiği anlarda deniz etkisi ile bize istenilen hazzı yaşattığı için diyebilirim

• Terminolojik ifadeler ile anlatacak bilgi düzeyine sahip değilim ancak iki kıştır oluştuğu ortam ve koşullardan ötürü bize yaramıyor. DEK'ler ise her kış bizlerin sadık destekçisi olmuştur. Siklonik hareketlerin bittiği anlarda deniz etkisi ile bize istenilen hazzı yaşattığı için diyebilirim

Anladım teşekkür ederim değerli yorumunuz için

• Neden DEK peki

Aslında siklonik sistemler daha güzeldir tabii ki uygun şartlarda ve soğuk çekirdekli olanlar. Şu anda yaşadığımız sıcak çekirdekli olduğu için çevresinde ki havayı ısıtıyor ve sınırda olan kar değerlerini bozuyor.

Siklonik yağış aralıksız 14-15 saat kar yağdırabilirken DEK yağışları ortalama 15-45 dakikalık ama etkili yağışlar bırakır.

Fakat DEK yağışlarında iş biraz şansa kalır, lokal bazda oluşan DEK'lerin konumuna uğraması gerekir. 10km uzağında yoğun kar geçişi olurken izlemekte dahil buna :)

Örtü bakımından karşılaştırmak doğru olmaz ama şöyle bir yorum yapılabilir. Siklonik yağışlar da bulunduğun lokal bölge de her yere eşit 20cm alırsın örneğin, DEK yağışlarında ise eğer konumuna güzel kütleler vurursa 30cm alırsın, güzel kütleler vurmaz kaçırırsan 10cm alırsın.

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

• GFS gece güncellemesi keyfimi yerine getirdi ya :) evet pazar ve pazartesiyi doğu marmara adına kaybettik gibi gözüküyor ama salı çarşamba için kar adına tüm koşullar uygun ve güzel yağışlar da gözüküyor.

Aklıma 2021 şubattaki çöp siklonun arkasına gelen DEK şov geldi nedense :D

• Aklıma 2021 şubattaki çöp siklonun arkasına gelen DEK şov geldi nedense :D

Fotoğrafları duruyor baş köşemde hala :) kendimi havada güzel yağış ve 5-10cm örtüye hazırladım ama böyle bir şey olursa dünyanın en mutlu adamı olabilirim o 2 gün boyunca :D

• Aklıma 2021 şubattaki çöp siklonun arkasına gelen DEK şov geldi nedense :D

Ve kar birikim rekorlarında şehir özelinde en etkili 2/3 birikimlerden biri oldu. Ben her ne kadar haberlere itibar etmesemde tabi... Bu gözler ne kışlar karlar birikimler gördü. Ne rekoru. Ama efsane miydi efsaneydi o ayrı

• Tamam ayarlar çekildi, biraz sağa, biraz sola, topla topla topla hooops tamamdır, sabaha şenlik var. :D Yok öyle biri yer, biri bakar kıyamet ondan kopar. Şimdi sakince kafanızı yastığa koyun ve uykularınızı iyice alın, önümüzde ki günler aksiyonlu geçecek. :hfyeni (18):

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Tamam ayarlar çekildi, biraz sağa, biraz sola, topla topla topla hooops tamamdır, sabaha şenlik var. :D Yok öyle biri yer, biri bakar kıyamet ondan kopar. Şimdi sakince kafanızı yastığa koyun ve uykularınızı iyice alın, önümüzde ki günler aksiyonlu geçecek. :hfyeni (18):

Hocam pazar günü akşam gidiyorsun değil mi kocaeliden :) şöyle biraz batıya gitte de doğu marmara olarak 1-2 gün bizde nasiplenelim. Araç desteği sağlarız gerekirse aramızda para toplarız.

• Sırf Bursa'da yağacak kar için birkaç günlük olsa da orada yaşamak isterdim :D

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)