Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bazı dağlarımız çok güzel kar alacak İnşaAllah. :hfyeni (29):

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Merhaba arkadaşlar Çanakkale çana yerleştim oranın iklimi nasıl bilmiyorum kar yagarmi orda yılda ortalama kaç defa yağar

Tam yerine yerleşmişiniz hocam.Edremit körfezinden yükselen yağışları çok iyi alır. Orajlarda da iyidir.İç kesimde yer alması avantaj ve rakımıda fena değil. Kar açısından avantajlı bir konumdasınız. Ama Çanakkale’nin efendisi Enes Güleç(17) daha iyi bilir.

Çan-Yenice civarı Çanakkalenin en iyi kar alan yerlerinden. Ortalama bir sistemde kolay kolay boş geçmez

• Bugün Çayırova Dilovası Körfez İzmit Umuttepe ve Kartepe ( ilçe) 'de bulundum iş gereği. Batı ucundan doğu ucuna şehri taradım. Her noktası ilik kesen soğuklarına kavuşmuş ve çisenti şeklinde kulak koparan yağışlar aldı. Kartepe'de bembeyaz oldu haberleri ve görüntüleri geldi. Kış geldi nihayet. Model yorumcularımız da Sibirya üzerinden soğuk ve sistemler gelecek diyor. 10 - 25 Şubat araları Kocaeli için milli kar tarihleri desek. Üzerine efsane niteliğinde bir yağış skalası da eklenirse işte o zaman bu kış keyfim yerine gelir. Hadi bakalım hayırlısı...

• Belki bu sıcak trendten sonra bana kızanlar olacaktır ama ECMWF’yi beğenmedim.Yüksek bu kadar yakındayken kanayan yaramız olan kuraklığa gram etkisi olmaz.Kuru kuruya -8,-10 alacağıma 8-10 derecede bol yağışa kabulüm.Hiçtiyse şöyle 2-3 derece sınırda kalan yüksekleri metrelik yapacak cinsten bir şey gelmeli.

• Belki bu sıcak trendten sonra bana kızanlar olacaktır ama ECMWF’yi beğenmedim.Yüksek bu kadar yakındayken kanayan yaramız olan kuraklığa gram etkisi olmaz.Kuru kuruya -8,-10 alacağıma 8-10 derecede bol yağışa kabulüm.Hiçtiyse şöyle 2-3 derece sınırda kalan yüksekleri metrelik yapacak cinsten bir şey gelmeli.

Boşuna rezalet demedik akşam güncellemeleri için bunun içine daha güncellenmeyen ecmwf'de dahildi ^^ Kupkuru -7-8. Son saatlerde 3-5 bir şey çıtlatmış okadar, -4-5 olsun yanında yağışda yolla bari bonus olarak.

• Hocalarım Ballı Birleşik devletlerinin aldığı güçlü sistemler İzlandayı azdırıyor ve asoru pide yapıyor. İşimiz yaş Şubatın büyük kısmı boş geçebilir. Ah ah keşke aylık 150-200 mm yağmur alsak razıyım.

• Boşuna rezalet demedik akşam güncellemeleri için bunun içine daha güncellenmeyen ecmwf'de dahildi ^^ Kupkuru -7-8. Son saatlerde 3-5 bir şey çıtlatmış okadar, -4-5 olsun yanında yağışda yolla bari bonus olarak.

Hiçtiyse biraz yükseğe çıkar adam akıllı kar görürüz aksi senaryoda dağ ova arasında çok fark olmaz :boat:

• Hocalarım Ballı Birleşik devletlerinin aldığı güçlü sistemler İzlandayı azdırıyor ve asoru pide yapıyor. İşimiz yaş Şubatın büyük kısmı boş geçebilir. Ah ah keşke aylık 150-200 mm yağmur alsak razıyım.

Gfs gibi olursa o örümcekler yerinde debelenir dururda işte asıl soru öylemi olacak, yoksa Pozitif Nao ve Ao ile pidemi olacak.

Şubatta da yağış yoksa ben mart ayında buğday sulamaya başlarım.Sabah akşam Girit basınç diyagramına bakıyorum gari :)

• Bünyamin sürmeli az önce canlı yayında Kocaeli için 1-2 şubatta 10 ile 12 cm kar yağışı olacak dedi. Muhtemelen birikim olarak bu kadar olmaz dedi. Rakım olarak merkezden 250 mt yukarıdayım burada daha iyisi olabilir umarim, İzmire dönmeden kar görmek nasip olacak inşallah.

• Bünyamin sürmeli az önce canlı yayında Kocaeli için 1-2 şubatta 10 ile 12 cm kar yağışı olacak dedi. Muhtemelen birikim olarak bu kadar olmaz dedi. Rakım olarak merkezden 250 mt yukarıdayım burada daha iyisi olabilir umarim, İzmire dönmeden kar görmek nasip olacak inşallah.

Kocaeli için 1-2 Şubat'da kar yağışını 10-12cm'i geçtim hiç yağış vermeyen modeller var 1 tanesi ecmwf mesela. Kartepe için söylediyse olabilir orografik yağış ile daha netleşmedi durum.

• Şubatta boş geçerse ABD'nin hava olaylarını kontrol etmeyi başardığını düşüneceğim neredeyse :P :D Büyük kuraklık öncesi su falan depoluyorlar herhalde.İzlanda bir kerede yerinde durur inşallah da adam akıllı bir sistem alırız.Bir de başımıza kıtlık çıkmasın bu ekonomik koşullarda .

Şaşırdim açıkçası , Bünyamin sürmeli 1 hafta önceden bırak cm hesabı söylemeyi , kar geliyor derken bile temkinli davranır normalde. Ki modellerde de bir şey yok adam akıllı.

• Şaşırdim açıkçası , Bünyamin sürmeli 1 hafta önceden bırak cm hesabı söylemeyi , kar geliyor derken bile temkinli davranır normalde. Ki modellerde de bir şey yok adam akıllı.

Veri de bir sıkıntı var. Merkez için imkanı yok böyle bir şeyin ancak Kartepe içinse doğru diyor oraya yağması bekleniyor ama bence bu kadar da az yağmaz oraya bir saçmalık var.

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif