Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Nerden nereye geldik hala olumsuz konuşuyorsunuz ne diyim böyle devam edin ☺️ sistem dahada güzelleşiyor

Derdimi bir türlü anlatamıyorum. Çünkü bilimsel okur yazarlığımız çok düşük. Dünkü Bünyamin Sürmeli'nin tweetine döndü olay. 87 kışıyla bir şeyleri kıyaslıyoruz ancak bilimsel hiçbir veri ortaya koyamıyoruz. Çünkü bilimin nasıl yapıldığından haberimiz bile yok. Benim yazdığım her şey "ihtimal" dahilinde. Yani sinoptik şöyle olursa sonucu bu olur, şöyle olursa böyle olur. Olması gereken de budur. Sistemin güzelleştiğinin herkes farkında ancak 10 gün sonrası için güzelleşti. Bu tür sistemlerde sınırda kalma ihtimali biraz daha yüksektir diyorum. Çok basit cümlelerden bile holiganvari çıkarımlar yapıyoruz. Adamlar 30 yıl bu işin okulunu okuyor ama şu sitedeki kasiyer ya da berber kadar iddialı değiller. Keram Ökten'in olayına benziyor. 10 gün önce sırf inat olsun diye " kış bitmiştir" diye bir tweet attı. Bugün rezil rüsva oldu. Çünkü bilimsel altyapısı yok, temeli yok, bilimi şarlatanca kullandı. Ama bilgisizlik öyle ya da böyle ortaya çıkar. Bu sitenin az buz farkı olsun. Tüm derdimiz bu.

• Sistem Umarım Ki Tüm Ülkeyi Mutlu Edecek Derecede Etkili Olur Fakat Bu Sene Kar Görmedik Diyebilirim Kendi Adıma Biraz Da Bize Vursun İsterim İyi Forumlar .

• Derdimi bir türlü anlatamıyorum. Çünkü bilimsel okur yazarlığımız çok düşük. Dünkü Bünyamin Sürmeli'nin tweetine döndü olay. 87 kışıyla bir şeyleri kıyaslıyoruz ancak bilimsel hiçbir veri ortaya koyamıyoruz. Çünkü bilimin nasıl yapıldığından haberimiz bile yok. Benim yazdığım her şey "ihtimal" dahilinde. Yani sinoptik şöyle olursa sonucu bu olur, şöyle olursa böyle olur. Olması gereken de budur. Sistemin güzelleştiğinin herkes farkında ancak 10 gün sonrası için güzelleşti. Bu tür sistemlerde sınırda kalma ihtimali biraz daha yüksektir diyorum. Çok basit cümlelerden bile holiganvari çıkarımlar yapıyoruz. Adamlar 30 yıl bu işin okulunu okuyor ama şu sitedeki kasiyer ya da berber kadar iddialı değiller. Keram Ökten'in olayına benziyor. 10 gün önce sırf inat olsun diye " kış bitmiştir" diye bir tweet attı. Bugün rezil rüsva oldu. Çünkü bilimsel altyapısı yok, temeli yok, bilimi şarlatanca kullandı. Ama bilgisizlik öyle ya da böyle ortaya çıkar. Bu sitenin az buz farkı olsun. Tüm derdimiz bu.

🙂 Bende şunu dmeek isterim bizim bölgemizin coğrafyası okadar değişikki çözmesi bı okadar zordur o yüzden diyorum üstüne birde Mart ayı başka bir şey demeye gerek duymuyorum saygım var temkinli davranmakta fayda var olanı söylüyoruz biz burda gelişmeler devam ediyor

• Söylediğim şeylerin hala arkasındayım. Eğer soçi baskılanmazsa sistemden Ordu'dan doğusu faydalanmaz. Rakım sistemi ve cılız bir örtü olur. Ama sabahki modelde ciddi değişiklikler var. Mesela 13-14 martta Trabzon- Rize ve artvin kıyılarına sistemi sokmaya şey O sağ üstteki soçideki basınç. Orası düzene girse tüm karadeniz 12-13-14-15-16 martta çok sağlam kar alır. Ancak sadece sabahki modellere göre böyle.

Sochi Karadeniz'in süper gücü. Ne zaman ne olacağı biraz onun kararlarına bağlı :)

• White Tiger28 Bülent abi aramıza katıl artık sen de. Ocaktan beri emek verdin Tork diye şimdi piyasada yoksun tadını beraber çıkaralım. Bu arada bu sistem Bülent abime hediyem olsun biz de bölge için Tork isminde sistem takibi yapacağımız bir Sayfa açılmasını Samet hocamdan rica ediyoruz sistem biraz daha netleşince

• şuan bile çok soğuk tayfun abi cumartesi sistem daha çok derinleşiyor gibi ama cumada kar olmazmı abi giresun çok iyi soğuyan bir il