Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Herkesin evmwfye göre konuşması tabiki normal arkadaşlar ecmwf diğer modelleri kaç kere yanına çekti. İnsanlar o yüzden en çok ecmwfye güveniyorlar. Sistem heyecanına yenik düşüp birbirinizi kıracak sözler söylemeyin

• Ecmwfnin zibilyon kere tek olduğu zamanlarda bile diğer modelleri yanına çektiğini gördük insanlar o yüzden en çok ecmwfye güvenir

Evt o doğrudur hocam ama bu kez doğruca herşeyin tam ülkemize inecek sistemi batıya doğru yoneltmesi hatalı çıktıdır

• Arkadaşlar ben bu forumda sıksık aktif olan birisiyim hocalarımızdan birşeyler öğrenmeyi seviyorum.Kendi şehirimde olan hava olaylarını fotoğraflarla videolarla paylaşıyordum.Ama artık canıma tak etti bende burda eskisinden çok çok az aktif olacağım tabi bu kararım önemsiz gibi gelebilir ama böyle teker teker forumun gerçekten öğrenmeye meraklı kullanıcıları gençleri gittikçe meydan trollere kalacak.Hepinize iyi forumlar

Bir şey ayrı yazılır. Şey her zaman ayrı yazılır lütfen türkçemizi güzel kullanalım.

• Güzel Karadenizin tertemiz insanları :)

Konunuz çok gergin arkadaşlar biraz daha sakin. 1-2 kişi çıkıp bişi yazıyor 20 kişi alıntıla yapıyor konunun bütünlüğü gidiyor moraller bozuluyor. Direk raporlayın cevap bile vermeyin. Mart ayında bu heycanı yaşamak bile çok güzel.. Vatan 53 Mekan 34 Selamlar Saygılar :)

• Hatalı çıktı tabiri yanlış olur. Model bu senaryoyu denedi. Böyle gelecek demiyor zaten kimse. Sabahki ecmwf çıktısına göre doğu karadeniz kıyıları adına kötü bir senaryo oldu. Ama akşam bir bakmışsınız sistem doğu karadeniz adına da iyi bir hal almış.

• Valla susuyorum susuyorum lakin ya grafik okumayı bilmiyorsunuz yada bol kepçeden sallamayı çok seviyorsunuz. Soğuk salınım ile efsane arasındaki farkı idrak edemeyen bir topluluk oluştu bu sayfada. Efsane gelecek denilen tarihlerde soğuk salınım oluyo -3 -4 başarılı bulunuyor hemen alkışlar akıyor Peşine. Valla çıldırmamak elde değil. Tamam forumda herkes kendi fikrini beyan edebilir bunda hiç sıkıntı yok lakin ilkokul çocuğu bilgisine sahip Olanda bir zahmet sussun en azından bilgi kirliliği oluşmasın. Son günlerde okuduğum birde -3 -4 kar yapar deniyor her kötü çıktıya sıcak senaryo diye avutmalar vs hayal satmayın sizi takip edenlere Dayanak sunun. -3 -4 ile istisnai durumlarda kar yağabilir evet ama bu şuanki sistemİn karakteristik yapısına baktınızmı bunu söylerken insanlar sizi dinliyor güveniyor. Soruyorum arkadaşlarıma Samsun Rize hattı merkez kıyıları bu kış kç cm kar gördü madem -3 -4 ile oluyor bu işler ?

• Hatalı çıktı tabiri yanlış olur. Model bu senaryoyu denedi. Böyle gelecek demiyor zaten kimse. Sabahki ecmwf çıktısına göre doğu karadeniz kıyıları adına kötü bir senaryo oldu. Ama akşam bir bakmışsınız sistem doğu karadeniz adına da iyi bir hal almış.

Tabikide öyle olabilir ama hocam görüyorsunuz sadece Ecmwf ye göre konuşan oluyor onun dışında zaten sorun yok herneyse guncellenmeye kadar çıkacam forumdan

• Daha fazla tartışmaların uzamasını istemiyorum bölge konusu adına bundan sonra işinize gelmeyen mesajları değil de gerçekten trollük sezdiğiniz bir mesajı yönetime raporlarsanız forum sayfamız güllük gülistanlık olur inanın bana tartışmayalım kendi aramızda arkadaşlar. Raporlayın bitsin yönetim gerekeni yapar.

• birini küçümseyecekken önce kendinize bakın sen kusursuzmusunda adamdan cımbızla kusur çekip yüzüne vuruyosun

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Valla susuyorum susuyorum lakin ya grafik okumayı bilmiyorsunuz yada bol kepçeden sallamayı çok seviyorsunuz. Soğuk salınım ile efsane arasındaki farkı idrak edemeyen bir topluluk oluştu bu sayfada. Efsane gelecek denilen tarihlerde soğuk salınım oluyo -3 -4 başarılı bulunuyor hemen alkışlar akıyor Peşine. Valla çıldırmamak elde değil. Tamam forumda herkes kendi fikrini beyan edebilir bunda hiç sıkıntı yok lakin ilkokul çocuğu bilgisine sahip Olanda bir zahmet sussun en azından bilgi kirliliği oluşmasın. Son günlerde okuduğum birde -3 -4 kar yapar deniyor her kötü çıktıya sıcak senaryo diye avutmalar vs hayal satmayın sizi takip edenlere Dayanak sunun. -3 -4 ile istisnai durumlarda kar yağabilir evet ama bu şuanki sistemİn karakteristik yapısına baktınızmı bunu söylerken insanlar sizi dinliyor güveniyor. Soruyorum arkadaşlarıma Samsun Rize hattı merkez kıyıları bu kış kç cm kar gördü madem -3 -4 ile oluyor bu işler ?

850hpa da -1 varken giresun merkeze kar yağarkende hayali bir andı sanırım ayrıca sibirya destekli sistem gelecek olan sistem.

• muratcetinn sen kimden alıyorsun dayanağını şimdi vade yaklaştıkça ahkam kesiyorsun.2 gün önce modeller -20 çekirdekli -12 girişli salınımı verirken neredeydin.Yazmıyorum yazmıyorum diyormuş da yazmış.Sen yazsan ne yazmasan ne.Sorun orda zaten yazmayıp yazmayıp işin sonunda ahkam kesmeleriniz yok mu.Su kurnazlığından başka bişe değil

• Kar yağar yağmaz bu hocalarımızın yapacağı bir iş değil hocalarımızı takdir etmek gerek kar yağsa da yağmasa da 1 ay önceden bu sistemi gördüler az yada çok bölgemizde etkilenecek.

Kimseye de insanlar kar yagmicak düşüncesi icin bir şey demiyor. Tek bir güncelleme ile herhangi bir veri sunmadan buna karar vermenize kızıyor.

Konu kapansa da artik gfs öğle güncellemesine geçsek. İyi günler..

• Olay sistemin nereyi etkileyeceği falan değil 1 ay önce kimse yokken biz verileri takip ediyorduk yorumluyorduk Ortalıkta kimse yoktu şimdi sistem gören gelmiş bilgisi yok boş boş konuşuyor. Sistem nereye gidecekse nereyi daha çok etkileyecekse ben o arkadaşlar adına kendim sevinmiş gibi sevinirim. Artık bırakın boş konuşmayı burda kaç yıllık insanlar tecrübeleri ile bizleri bilgilendiriyor. Şu saygısızlığa bak