Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modeller arası ayrışma 96.saatte başlıyor. Ukmo icon ve gfs azoru daha dik kuzeye çıkarırken ecmwf ve bu sabahki gem çıktısında azor daha Kuzeydoğulu kıtaya yayılıyor. Ayrıca ukmo icon ve gfs soğukları daha güneyli verirken ecmwf kuzeyde bırakıyor. Ecmwf şuan için tek kalmış görünüyor. Kendi topluluk verisi de 120. Saat itibari ile düzeleceği sinyalini veriyor. Ayın 11'inde kümelenme - 10 civarı. Sistem gıdım gıdım Doğulu ve güneyli gelecek

• DoquKaradeniz28 artık sana birşey demiyorum her sıkıntıda birşeyler yazdım ama bu sefer yazmayacagım güzel gönlün ne istiyorsa öyle yap. olmuyor bu konunun ne trolü nede gereksiz tartışması bitiyor insanlar emek veriyorlar yıların birikimini aktarmaya çalışıyorlar yine kötü oluyorlar. Eğer bu insanların niyeti kötü olsa sadece kendileri bilmek ister kimseye birşey öğretmek istemezdi bu insanlar her sorulan soruya cevap vermeye çalıştılar karşılığında hiçbirşey beklemediler burda kesiyorum daha yazmıyorum müsadenizle bende kaçıyorum

• DoquKaradeniz28 artık sana birşey demiyorum her sıkıntıda birşeyler yazdım ama bu sefer yazmayacagım güzel gönlün ne istiyorsa öyle yap. olmuyor bu konunun ne trolü nede gereksiz tartışması bitiyor insanlar emek veriyorlar yıların birikimini aktarmaya çalışıyorlar yine kötü oluyorlar. Eğer bu insanların niyeti kötü olsa sadece kendileri bilmek ister kimseye birşey öğretmek istemezdi bu insanlar her sorulan soruya cevap vermeye çalıştılar karşılığında hiçbirşey beklemediler burda kesiyorum daha yazmıyorum müsadenizle bende kaçıyorum

Abdullah abi buradayız dimdik ve arkadaşlarla sımsıkı. Bir yere giden yok ben bu zamana kadar bir çok insandan çok laf yedim gerçek hayatta olsun ve forumda olsun ancak ben yine bilimin ve inandıklarımın peşinden gittim kaosla beslenmek yok eleştiri illaki olacak herkesin eleştirisine açığım ancak saygı çerçevesinde. Ancak ne bu forumdan ne de bu bölgemizin güzel insanlarından vazgeçmem. Hele öğrenmeye aç zehir gibi gençler bu sene aramıza katılmışken

• Arkadaşlar yanlış anlaşılma oldu konuyu ve öğretmeyi bıraktığımız yok. Sezon sonu, mart ayı ile beraber bitiyor haliyle konu da çok insan kalmayacak ve girenler azalacak konuya yazmaya devam biz sizleri bırakıp gitmeyiz yarı yolda bırakmayız. Buradayız öğretmeye ve öğrenmeye devam ediyoruz sıkıntı yok

Hocam ens eps nasıl bukadar batılı mı o

• Evet doğulama trendine girmiş modeller relax sistemin Kırım'dan orta Karadeniz'den girmesini bekleyin şimdi 😈🙂 Ozaman tüm kuzey kiyilar bayram edecek şuan gayet iyi bir tek Ecmwf ayrı

• Kim hocam bu soğutanlar , içimizden mi? Niye kıymetli yorumlara itibar edilmiyor da böylesine donanımlı insanların açıklamalarına, yorumlarina, paylasimlarina alaycı yaklaşım içinde bulunuluyor. İnsan hayret ediyor,Çok mu büyüdük forum olarak ve de kontrolden çıktı mı herşey :(

Bölge konusundaki kişiler daha iyi bilirler kimler olduklarını ben orasına karışamam. Sonuçta illaki zıt görüş olacaktır heleki kalabalık bir konuda bu durum çok yüksektir, birde üstüne sistemin yönü biraz batıya kayınca iyice sinirler gerilir ve ortam kaosa dönüşür. Ama uzun vadeden tahmin yapan ve isabet ettiren arkadaşlar nerden bilsinler sistemin rotasını eğer topa tutma bu yüzdense her sene aynı durum oluyor ona yapacak bir şey yok.

• Bölge konusundaki kişiler daha iyi bilirler kimler olduklarını ben orasına karışamam. Sonuçta illaki zıt görüş olacaktır heleki kalabalık bir konuda bu durum çok yüksektir, birde üstüne sistemin yönü biraz batıya kayınca iyice sinirler gerilir ve ortam kaosa dönüşür. Ama uzun vadeden tahmin yapan ve isabet ettiren arkadaşlar nerden bilsinler sistemin rotasını eğer topa tutma bu yüzdense her sene aynı durum oluyor ona yapacak bir şey yok.

Fatih abi aslında durum aynen şöyle. Uzun vadede tahmin yapmayı beceremeyen insanların gelip buradaki üstadlarımıza sataşması. Vade kısalınca gelip burada bize meteorolog kesiliyorlar :)

• Biz müneccim değiliz 1 ay önceden balkonunuzun önüne kar yağacak mı yağmayacak mı bilelim gidin telefonlarınızın hava durumunu takip edin uygulamalar indirin takip edin size yeter.Şimdiye gelince tam 1 aydır burda bu salınımı bekledik,izledik,takip ettik,uykusuz kaldık.Şimdi nereye giderse gitsin kendi adıma seve seve ,gururla kendi ellerimle alkış yapa yapa uğurlayacağım.Hakeden,saygı duyan ,iyi niyetli kim varsa gitsin onları sevindirsin la gitsin italyanları sevindirsin umrumda olmaz…

• Düzgün kış yaşamak illa 10-20 cm kar almak değil bu kış çok sistem aldık tek eksik efsane sistemdi

İki tane aldık o da idare eder gerisi rakım sistemiydi, yine Trabzonun batısı bir şeyler kaptı merkez koskoca kışı sıfır çekti iyi falan demeyin yani 3 yıldır sistem aldığı yok doğu karadenizin yine de her şeyin hayırlısı önümüz de ki seneye artık. Belki de değişir şu an ki sistem de belli olmaz çünkü kesin bir şey demek çok zor.

• Sıkıntı şu bilmiyorsan dinle öğren bilmedigine konuşma öğren sende değerlendir bildiğine konuş bilmedigine konuşma ve öğrenmeye calış bunu yapmayanlar sorun çıkarıyor uzun vade tuttu bu tarihde sistem olur dedi nerden bilsin Karadeniz'e yarar yaramaz uzun vade konuşuyor sonuçta dese bile tutar tutmaz tutsa tahmini şansa tuttu ayy bak hocanın tahmini tutuyor diyemessin bizim hocaların yaptığı şey şu doğru olan tarih tutturur ao nao pna bakar mjo bakar zonal rüzgarları hepsine bakar ortasını bulur değerlendirir bizim hocalarımızın yaptığı zaten bu