Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bak benden büyük olabilirsin fakat bu verilerle konuşulan sistemin sırf sayısal modellere yansımadı diye gelmesinin mucize niteliğinde değerlendirilemez ki bence böyle değerlendiren kişi yaşı cinsiyeti ırkı vs farketmeksizin boş yapmış olur.İnsanların boşu boşuna ümidini kırıyosun.Haksız mıyım

Ben daha önce de dedim ki bu tarz sistemler Doğu Karadeniz'in doğusuna yaramaz büyük lokmayı batı yer. Ben ona göre konuştum ve de öyle olacak gibi. Nerede hata var bunda. İnsan istiyor ki -10 -12 gelsin benim moral bozukluğum bu. Bu kadar kuvvetli soğuktan acaba -7 gelir mi bana diye çırpınıyorum şimdi maalesef

• Ben bu sistemde Balkan ve batı riskim en başından beri vardı dediğim gibi totem yapıp pek de dillendirmediğimide en başta söyledim.Hep endeksler ile yürüdük ve kendi adıma endeksleri baştan beri iyi şekilde modelleyen GEM i baz aldım.Bugune kadar hepsine ayar vere vere geldi.O yüzden kendi beklentim doğrultusunda yine onu bekleyeceğim.

• Ben daha önce de dedim ki bu tarz sistemler Doğu Karadeniz'in doğusuna yaramaz büyük lokmayı batı yer. Ben ona göre konuştum ve de öyle olacak gibi. Nerede hata var bunda. İnsan istiyor ki -10 -12 gelsin benim moral bozukluğum bu. Bu kadar kuvvetli soğuktan acaba -7 gelir mi bana diye çırpınıyorum şimdi maalesef

Sistem gelmesi mucize demekle bu dediklerin arasındaki farkı sen de biliyorsun abi söylemeye gerek yok

• Sistem gelmesi mucize demekle bu dediklerin arasındaki farkı sen de biliyorsun abi söylemeye gerek yok

Kendi açimdan -7 gelirse yanılmış olurum evet duygusal yaklaştım moral bozuk çünkü o soğukları görünce o yüzden mucize dedim o an. Kendi moral bozukluğum yansıdığı için kusura bakmayın ama bu müthiş soğuklardan yine kırıntı alırsam beni üzüyor

• Ben daha önce de dedim ki bu tarz sistemler Doğu Karadeniz'in doğusuna yaramaz büyük lokmayı batı yer. Ben ona göre konuştum ve de öyle olacak gibi. Nerede hata var bunda. İnsan istiyor ki -10 -12 gelsin benim moral bozukluğum bu. Bu kadar kuvvetli soğuktan acaba -7 gelir mi bana diye çırpınıyorum şimdi maalesef

Bak şimdi abi diye hitap diyorum bak abi geçen gün 850hpa -2 varken birçok ilin merkezine saf kar yağdı ki işin içinde sibirya varken ve mart ayındayken -7 olması dert değil Şimdi kaymak yiyen batıya bakalım İstanbulun avrupa yaksının marmara kıyısına bak kar haritasınsa düzgün kar alamıyor şimdi sen -10 girip öyle olmasını mı istersrn -7 girip düzgün yağış almak mı sen seç ?

• Bak şimdi abi diye hitap diyorum bak abi geçen gün 850hpa -2 varken birçok ilin merkezine saf kar yağdı ki işin içinde sibirya varken ve mart ayındayken -7 olması dert değil Şimdi kaymak yiyen batıya bakalım İstanbulun avrupa yaksının marmara kıyısına bak kar haritasınsa düzgün kar alamıyor şimdi sen -10 girip öyle olmasını mı istersrn -7 girip düzgün yağış almak mı sen seç ?

Hakkımızda hayırlısı kardeşim umarım güzel sistem yaşarız

• Yahu martın neredeyse ortasında yaşadığımız efsanevi sürece bak, birde sevinmek yerine şurda konuşulanlara.

KursatAyaz sistem yarın mı ki sen -7 geleceğinde kesin karar kıldın. İki gün ısrarla nezaket içerisinde sana açıklama yaptım, bir çok şey anlattım ama gram ilerleme yok.

Arkadaş öğrenmeyecekseniz burayı işgal etmeyin. Sen hala o an modelde ne görüyorsan onu anlatıp savunuyorsun. Allah aşkına yeter ya.

Gına geldi.

Tek çıktı üzerinden her şey belirleniyorsa, ben akşam gfs den 16 günlük güncelleme gördüm, iş bitti . 16 günün hava durumu belli oldu değil mi. Artık birşey takip etmeme gerek yok.

• Kendi açimdan -7 gelirse yanılmış olurum evet duygusal yaklaştım moral bozuk çünkü o soğukları görünce o yüzden mucize dedim o an. Kendi moral bozukluğum yansıdığı için kusura bakmayın ama bu müthiş soğuklardan yine kırıntı alırsam beni üzüyor

Bunu bildiğimden ben de moral bozukluğunun etkisi olduğunu anladım ama biliyorsun abi çok trol çok toksik bir kitle var. Ben aranızda belki çok yeniyim ama bu bölgede gerçekten samimiyet hat safada bunu hissedebiliyorum. Herkes birbiriyle abi kardeş gibi ondan gerek yok böyle şeylere tartışmalar elbet olcak ama birbirimizi kırmanın dökmenin manası yok. Tayfun hocam -6 izoterminin bile yeteceğini söylemiş zaten sistemi hayırlısıyla getirelim keyfimize bakalım her şey güzel olacak İnşAllah

• Yahu martın neredeyse ortasında yaşadığımız efsanevi sürece bak, birde sevinmek yerine şurda konuşulanlara.

KursatAyaz sistem yarın mı ki sen -7 geleceğinde kesin karar kıldın. İki gün ısrarla nezaket içerisinde sana açıklama yaptım, bir çok şey anlattım ama gram ilerleme yok.

Arkadaş öğrenmeyecekseniz burayı işgal etmeyin. Sen hala o an modelde ne görüyorsan onu anlatıp savunuyorsun. Allah aşkına yeter ya.

Gına geldi.

Tek çıktı üzerinden her şey belirleniyorsa, ben akşam gfs den 16 günlük güncelleme gördüm, iş bitti . 16 günün hava durumu belli oldu değil mi. Artık birşey takip etmeme gerek yok.

Ben senin paylaşımlarına saygısızlık mi yaptım ne bu tavır ? Sen bilmiyorsun boşuna veri takip ediyorsun falan mı dedim ? Çıkıyorum forumdan üyeliğimi de iptal ediyorum hayırlı akşamlar size

• Ben senin paylaşımlarına saygısızlık mi yaptım ne bu tavır ? Sen bilmiyorsun boşuna veri takip ediyorsun falan mı dedim ? Çıkıyorum forumdan üyeliğimi de iptal ediyorum hayırlı akşamlar size

Ben forumun sahibi değilim. Al bölge konusu senin olsun. Aydınlat bölgedekileri.

• Bir taraftan da şöyle bakalım Tayfun hocanın da dediği gibi uzun zaman sonra Mart ayında efsanevi bir süreç yaşıyoruz böyle görüntüler görmek özellikle Mart ayında çok sık rastlanmaz

• Ben forumun sahibi değilim. Al bölge konusu senin olsun. Aydınlat bölgedekileri.

Tayfun abim taktığın konuya bak. Biri gelir diğeri gider. Daha geçenlerde vardı bunun gibisi o gitti yine kalan bizler olduk. O yüzden takma boşver. Bu arada Osman Akkaya abimle o kadar iyi anlaşıyorsunuzki biriniz leb demeden diğeri leblebiyi anlıyor. Hayranım size :hfyeni (29):

• Ecmwf düzelme trendine girdi bu akşam modeller artık yavaş yavaş bize dönmeye başladı. Ukmo gem gfs keza 144'ten sonra bozsa da ecmwf bu akşam ibreyi ülkemize çevirdi nihayet. Burada bazı arkadaşlar öğrenmeye niyet ederken bazıları bir türlü öğrenme niyeti olmadan dert babası gibi derdini buraya yanıyor. Arkadaş modelden modèle renk değiştirip moralim bozuldu veya havalara uçtum demek en kolayı yapmayın yahu üzüldüysen de bunu burada değil kendi içinde yaşa. Biz burada modèle göre tahmin yapmıyoruz verilere göre model takibi yapıp ana çıktıları in hatalarını belirtiyoruz. Bu akşam ecmwf ana çıktı 144 den sonra hatalı çıktı verdi mesela sebebini öğrenmek isteyen arkadaşlar araştırıp buraya yazsınlar incelesinler bakalım

• Ukmo ve gem özellikle sistemi tam Kırım üzeri verdi güzel gelişme değil mi. Ukmo benim gözümde tutarlılığı ecmwf den daha fazla bir model. Modeller arası mutabakat şuan için yok sadece sistemin İtalya dan bize dönmesi yönünde mutabakat var ancak nereye nasıl inecek şuan için hepsi ayrı sinoptik veriyor takibe devam