İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Herkes veda için bir şeyler söylüyor, demek ki benim için de bir şeyler karalama vakti gelmiş.

Geçen kış, Tulpar sisteminde tanıdığım, alımlar kapalı olduğundan dolayı bu seneye nasip olan bir üyelik serüveni benimkisi.

Benimkisi sizlerdekinden daha az olmayan bir kar sevdası.

Küçüklüğümde annemden yediğim dayakların büyük bir kısmı kış mevsimindedir. Büyük bir bölümü kar yüzündendir. Sobalı evlerde büyüdük biz beyler, sobanın çıtırtısında, üzerindeki mandalina kabuğunun salonunu kapladığı güzel kokulu evlerde büyüdük. Her şeyin gerçek olduğu, yazın da, kışın da, sebzenin de meyvenin de insanın da gerçeği olduğu son zamanlardı….

Bakıyorum 20-25 yıldan fazla zaman geçmiş o günlerden, ben büyümüşüm eski saflığım kalmamış, sebze meyveye gdo girmiş, mevsimlere küresel ısınma gelmiş, gelmiş oğlu gelmiş işte. O günlerden geriye kalan bir tek kar sevdam kalmış. O zamandandır, ne zaman kar yağsa; okul varmış yokmuş, sınav mı varmış… kimin umrunda? Sabahlara kadar sokak lambası takip eden çocuklardık biz. Model nedir? Radar bedir bilmezdik. Dünya değişti, gelişti hatta mcluhan amcanın dediği gibi global bir köy halini aldı. Amerikadan, Avrupadan, oradan veya buradan gelen verileri, senaryoları siz değerli hocalarım sayesinde ben de sever, takip eder oldum.

Geçen sene Tulpar dedim ya hani, denk geldiğim ilk an foruma gördüğüm mesajlar “kopuyor, bayıldı,show var, göz gözü görmüyor” gündelik hayatta kar yağarken kullandığım terimlerdi yine evvelden beri. Dedüm ki “ ulan mikail sen de onlar gibisin. Bak hala kar severşer, kış sevdalıları var bu dünyada” dedim kendi kendime. Hava forumu bulduğumdaki sevincin kaynağı evet sizlersiniz ama, sizler benim çocukluğumdan kalan tek güzel ve gerçek şey olan kar sevdasının günümüze tezahür ettiği ayrı bir kardelensiniz kıymetli forumdaşlar, kar sevdalıları.

Safları terketmeyin kışçı kardeşler, ılıkçılara meydanı bırakmayın. Her fırsatta ılıkçılara meydan okuyalım. Unutmayın, göklerdeki adaşım bitti demeden bitmez 8)

Special thanks, kıymetli yorumcu, tahminci ve gözlemci arkadaşlara. Gözleriniz nur olsun, yorumlarınız daha artsın, modelleriniz ve bilginiz keskin olsun. Daha nice kış, daha nice güzel sistemler ve hatta belkide bir gün Rekoru kıracağımız bir sistemde de birlikte olmak dileği ile.

Sevgiler saygılar herkese.

Okuyan gözleriniz nur olsun , kalın sağlıcakla.

• Sistemden geriye kalan örtü miktarı. Forumda gördüğüm fotoğraflar ve araştırmalarım ile, aşağı yukarı nerenin ne kadar kar aldığını

gösteren, Çözünürlük olarak düşük üstünkörü bir harita. (Eriyen karlar dahil)

forum.havaforum.com/attachment/156466/

merkezi istanbul biraz az almış ama mart sistemine göre çok iyiydi yağış olarak

• Aslında imkanım olsaydı bu sezonu en güzel şekilde anlatan gerek en heyecanlı modelleri, en iyi yorumları, sinirlenen, mutlu olan öne çıkan üyeleri, sevgili hocalarımızın analizlerini, avar da yanaşan tahihsiz anları, mahsur kalanları Şubat'ta ümidi kesenleri, Mart ayının ayak seslerini anlatan buraya , arşivde kalacak baktıkça hatırlanacak bir video çok iyi giderdi 😄😎

• 2017 deki o cuma günü sıcaklık düşüşü ve cephe takibini hiç unutmam inşallah seneye aynısını yaşarız..

• Su ana kadar Mart ayinda gunun en dusuk sicakliklarinin ortalamasi 0.9 Ahl'de. Subat 85'in -2.2 dusunun. Asiri soguk bir mart oluyor ama 26'sindan sonra bu ortalama biraz yukselip 2 derece civarina yaklasir. Yine de cok iyi bir deger.

• Aslında imkanım olsaydı bu sezonu en güzel şekilde anlatan gerek en heyecanlı modelleri, en iyi yorumları, sinirlenen, mutlu olan öne çıkan üyeleri, sevgili hocalarımızın analizlerini, avar da yanaşan tahihsiz anları, mahsur kalanları Şubat'ta ümidi kesenleri, Mart ayının ayak seslerini anlatan buraya , arşivde kalacak baktıkça hatırlanacak bir video çok iyi giderdi 😄😎

Öyle bir video yapmayı düşünüyoruz. :thumbup:

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• İnanın keşke cocuklarimizda sosyal medyada gereksiz vakit harcayacaklarina bu forumda vakit gecirseler hem bilgi sahibi olurlar hemde çok eğlenirler.Biz yaz kış bu forumdayiz ancak yinede emeği geçen bütün ustalara teşekkürler..

• ---VEDA---

Harika bi sezon müthiş finalle son buldu.. Emeği geçen tahminleriyle Berkay34 hocam başta olmak üzere tüm forumdaşlara teşekkürler. Kimse biiyere gitmesin zaman ORAJ zamanı :hfyeni (29):

gelsin orajlar hocam hava-simsek3232 hava-yagmusrs323

• ---VEDA---

Harika bi sezon müthiş finalle son buldu.. Emeği geçen tahminleriyle Berkay34 hocam başta olmak üzere tüm forumdaşlara teşekkürler. Kimse biiyere gitmesin zaman ORAJ zamanı :hfyeni (29):

Bir yere gittiğimiz yok daha sahilde mangal yakacağız😀