GFS-ECMWF-UKMO YORUMLAMALARI (ARALIK 2021)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Benim en büyük endişem genel paternin bizim lehimize olduğu dönemdeki olası salınımları kaçırmak. Çünkü olası ihtimaller kaçarsa ve sonrasında patern yine sonbahardaki gibi aleyhimize dönerse işte o zaman kışı kaybederiz. Umarım bu durumla karşılaşmak durumunda kalmayız. Küçük takımın büyük takıma karşı oynaması gibi. Küçük takım maç boyunca bulduğunu atabilmelidir çünkü zaten az pozisyona girebilecektir. Bizim durumumuz da budur. Kaçırırsak bir daha bulamama ihtimalimiz var bu coğrafyada

• Arkadaşlar eleştirenler olarak biliyoruz vadenin uzun olduğunu her şeyin değişebileceğini ama akdenizin bizdeki tarafı hiç müsait olmuyor uygun durumlarda adriyatik veya iyon denizi oldu mu sürekli abyi patlatıyor.

• Oh be tatil programı için soruyorlar bir cevap aldım. Hiç öğrenemedim bu bu model işlerini...

Hakkaten hiç öğrenemedin üstad. Artık bıkkınlık geldi, akşam soru sabah soru. Bi öğrenin kardeş artık :hfyeni (18): :hfyeni (18):

Yanlış anlaşılma olur, yeni üyelerimiz var, @4 Şubat benim ve benim seviyemdekilerin henüz tırnağı olamadığımız üstadımızdır. Kendisi esprili dili sever, bizde bazen aynı dille karşılık veririz kendisine saygı çerçevesinde.

Kendisi bir türlü model beceremez, çünkü model algoritmaları onun tüyolarıyla şekillenir zaten :)

Ve üstad ısrarla dikkati çekiyor, mesajı alalım diye,

Kar patlar'a kar yağar mı?

Karpatlar değil, kar patlar. ;)

• ECWMF için yerimizi alalım:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bu akşam ki çıkan GFS çıktısı çok büyük potansiyel de bir sistemin ayak seslerini bize duyurdu. Hemde Aralık ayında! Ocak ve Şubat aylarında kim bilir neler olacak? Ben hep genelde uzun vade için modellere bakarken ana fikir üzerine bakmışımdır. Çünkü uzun vade denilen durum değişime en açık olan yer. Son günler de çıkan model güncellemeleri uzun vade için sağlam ihtimallerin olduğunu söylüyor. Hemde son yılların en sağlam ihtimali! Peki şimdi bizler modellere ne açıdan bakmamız gerek? Uzun vade olduğu için beklentiye girmeden ama kuvvetli bir sistem ihtimali olduğunu bilerek takip etmek en iyisi. Orta vadeye girdiği zaman ise artık bazı taşların yerine oturmaya başladı süreç yani orta vade en heyecanlı süreç olacak. Umarım ki, bu seferde geçen sene Şubat'ta Tulpar sistemimi uzun vadeden getirdiğimiz gibi bu sistemi de getiririz, hatta kim bilir belki de sistemler:) Şunu açık ve net diyebilirim ki Azor Avrupa'da ve İskandinavya da hakimiyet kuracağının emarelerini verdi ise güzel bir sistem kapıda. Her zaman bahsettiğim gibi Atmosfer kaotiktir bunu da hiç bir zaman unutmamak gerek.

Güzel günler yakın gözüküyor inşallah. Sıkı model takibi yapmayı özlemişiz. sezonu güzel açarız umarım.

Şimdi söz ECMWF'de, bakalım o nasıl çıkacak bu akşam? :)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bu akşam ki çıkan GFS çıktısı çok büyük potansiyel de bir sistemin ayak seslerini bize duyurdu. Hemde Aralık ayında! Ocak ve Şubat aylarında kim bilir neler olacak? Ben hep genelde uzun vade için modellere bakarken ana fikir üzerine bakmışımdır. Çünkü uzun vade denilen durum değişime en açık olan yer. Son günler de çıkan model güncellemeleri uzun vade için sağlam ihtimallerin olduğunu söylüyor. Hemde son yılların en sağlam ihtimali! Peki şimdi bizler modellere ne açıdan bakmamız gerek? Uzun vade olduğu için beklentiye girmeden ama kuvvetli bir sistem ihtimali olduğunu bilerek takip etmek en iyisi. Orta vadeye girdiği zaman ise artık bazı taşların yerine oturmaya başladı süreç yani orta vade en heyecanlı süreç olacak. Umarım ki, bu seferde geçen sene Şubat'ta Tulpar sistemimi uzun vadeden getirdiğimiz gibi bu sistemi de getiririz, hatta kim bilir belki de sistemler:) Şunu açık ve net diyebilirim ki Azor Avrupa'da ve İskandinavya da hakimiyet kuracağının emarelerini verdi ise güzel bir sistem kapıda. Her zaman bahsettiğim gibi Atmosfer kaotiktir bunu da hiç bir zaman unutmamak gerek.

Güzel günler yakın gözüküyor inşallah. Sıkı model takibi yapmayı özlemişiz. sezonu güzel açarız umarım.

Şimdi söz ECMWF'de, bakalım o nasıl çıkacak bu akşam? :)

Aynen katılıyorum. Her kelimesine...

• İster İtalya ya atsın modeller ister Kafkasyaya tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanı. Hiç bir model verilere diz çöktüremez sadece diz çöker