Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam bu bir politika değişikliği, işin özünde cari açığı baskılama var, ama isin gidişatında orta kesimin feda edilmesi de hedeflenmis gibi gözüküyor. Bu işleri kasanda yüksek dövizin olursa rahatlıkla cevirirsin tersi böyle hayat pahaliligini doğurur. Allah herkesin yardımcısı olsun.

Çoğu kesim hocam kötü orta çok iyi herkes feda edilecek TL değerlenmesi çok aşırı sancılı kötü olacak daha kötü günler bizi bekliyor bunlar daha iyi günleri değerlenmek öyle kolay ve hemen mümkün değil zaten sonu hepimize yarasın Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

• Sabah sabah şok olduk yine gerçe dün akşam ki açıklamalardan sonra bekliyordum böyle bir durumu çok yazık kendi hala çıkmış Naslardan bahsediyor sen Müslümansın ama devletin dini yok bunu kafalarına sokamadıkça yenilmeye mahkum

• markete gittiğinde ezilen bir ay boyunca çalışıp didinip evine eli boş giden herkez söylediği şikayet ettiği her konuda haklıdır

ancak elindeki herseyi satıp döviz alana ne demeli dövizle hiç alakası olmayan şeyleri dövizle satana ne demeli sokakta mısır satan çocuk fiyatı dolarla veriyor suya zam geliyor dolar arttıkça tl ile malzeme satılmıyor döviz bürolarının önü kuyruk kredi çekip döviz alan var bu kadar kendini mecbur hiisdiyorsan altın al gümüş al döviz almak zorunda değilsin

hem döviz alıp hem söylenmek olmuyor

bankada üç beş kuruş param var ne faizde ne dolarda türk lirasında öyle duruyor

zaten bir değeri kalmadı artık

yakında herkez işssiz kalacak almayın kardeşim döviz

• Bu millet daha önce de döviz alıyordu. Burada asıl soru milleti buna sevk eden nokta ne? Bu insanlar neden bir anda dövize saldırdı Bu insanlar neden ekonomiye güvenmiyor parasını tl de tutmayıp döviz alıyor onu sorgulamak lazım. Ekonomi iyiyken sıkıntı yok kotulesince millet döviz alıyor ondan böyle oluyor diyerek işin içinden çıkamazsınız. Yönetenlerin hiç mi suçu yok suç burada döviz alanda mi? Cumhurbaşkanı sagolsun döviz alicisina önceden bol bol tüyo veriyor. İnsanlarda gelecek kaygısı var gelecek. Ne olacak nasil olacak bu pahalilik ne zaman bitecek bu ülkenin durumu ne olacak onun derdinde insanlar.

• Dolar 10 lira olacagh ya 15 lira olacagh ya toplayalım dolarları, hııea 15 liradan satarız. E sonra ne oldu? Dolar çıktı 17 liraya, bunlar gara gara düşünüyo, eyvah eyvah nabıcaz? 15 liradan bozduk geri düşer mi diye? Çok beklersiniz, hele seçimden sonra daha çok beklersiniz.

• hocam yapmayın hiçbişeyi korumuş olmuyorsunuz döviz alarak para kazanmak milletin derdi

o parayı kazandığımız işimiz kalmayacak yakında

ben ytapılan politika doğrudur demiyorum bende markete gidince küfür ediyorum

fakat bişeyler yapmak lazım almayalım diyorum döviz almayalım ya bu kadar basit ne paranızı koruyabilirsiniz nede işinizi

• En basit örnek bir su fabrikasında makinalar ya İtalyan yada Almandır. Yedek parçaların %90 una bağımlıdır. Parayı nakit yatırsan bile Yurtdışından yedek parça getirtemiyorsun.Yeni bir su hattı kurmak yaklaşık 10 milyon euro. Bu sadece Su hattı fabriklasından bir örnek. Mesela Ambalaj Makinalarınından örnek verirsek marketteki basit bir kutu yapmak bile çok adımlı bir iş. Makinaların tamamı Alman. Şu anda yurtdışından yedek malzeme temin edilemiyor.

• hocam yapmayın hiçbişeyi korumuş olmuyorsunuz döviz alarak para kazanmak milletin derdi

o parayı kazandığımız işimiz kalmayacak yakında

ben ytapılan politika doğrudur demiyorum bende markete gidince küfür ediyorum

fakat bişeyler yapmak lazım almayalım diyorum döviz almayalım ya bu kadar basit ne paranızı koruyabilirsiniz nede işinizi

Türk Lirasını öncelikle koruyacak kurum M.B , O öncülük edecek ki A'dan Z'ye bütün toplum peşine takılsın,ben mesela yüksek faiz zararlıdır derim ama enflasyonun bu derece yüksek olup da rakamlarla saklandığı durumlarda halkın dolar bulabiliyor olmasıyla dolar tl yukarı gitmez yani sadece arz-talep ile aciklayamazsiniz yükselişi zaten teknik de işlemiyor yükselişe ve düşüşe

• ben çok uzatmak istemiyorum işin politika yanlışlığı konusunu savunmuyorum

ama biz vatandaş olarak döviz almayalım adam ithalat yapıyorsa bi yerde mecbur döviz alacak ama vatandaş sadece para kazanmayı amaçlıyor

böyle para kazanılmaz param eriyor diyen altın alsın gümüş alsın enazından döviz çıkmaz

suya niye zam geliyor mercimek niye döviz çıkınca çıkıyor yaw kestaneye zam yapıyor adam dolar çıktıkça

milletin canı yanıyor bunları yazdım diye kızan varsa haksızdır diyemem ama böyle giderse ben işssiz kalıcam

enazından bir şeyleri teşvik etmek gerek döviz almayalım ben bi kuruş kaybetmek istemiyorum diyen kıymetli metal alsın buda bişey değilmidir

• 1 ay önce felan 80 Euro almıştım 1.100 tl felan ediyordu, şuan 1.570 TL yapıyor. 470 tl koymus

hocam hakkını helal et valla yazmıyıcam dedim dayanamadım peki cebınden ne kadar çıktı bir ayda paramı kazandın

sataşmak değil niyetim

• hocam hakkını helal et valla yazmıyıcam dedim dayanamadım peki cebınden ne kadar çıktı bir ayda paramı kazandın

sataşmak değil niyetim

Hocam ben öylesine söyledim sayın, kimseyle iki polemiğe girmek istemem, sonra gereksiz bir şekilde uzadıkça uzuyor

• İnsanların tek derdi parasının degerini korumak o kestanecide, o sucu da, mercimeğin çoğu kanadadan alınıyor ithal.

Sebzeci meyveci gübre veriyor o da ithal. Mazotla ekiyor, o da ithal.

İthal oğlu ithal anlayacağınız, güven verilerek ekonomi sakin tutulmalıydı. Vatandaş şunu bunu yapıyor diye vatandaşa suç atmakla olmaz. Herkes emeğinin değerini korumaya çalışıyor. Kısır dongüdeyiz.