Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • dün geceyi arabada geçirdik fakat bugün yakıt sıkıntımız var. Gıdayı suyu geçtik barınmak için arabaya yakıt bulamıyoruz maalesef. Allah yar ve yardımcımız olsun

• Her şeyin yaratıcısı, Toprağa sakinlik, Havaya yumuşaklık ver...

Enkaza kolay ulaşım, Altında kalanlara kuvvet, Üsttekilere ise cesaret ver... Birlik ve beraberlikle, Ülkemize, milletimize kolaylıkla aşmak için güç ver... Katından görünür, görünmez yardımlar ve yardımcılar ver... Mülk senindir! Her şey senin elindedir! Bizlere selamet ve kurtuluş ver... Senin gücün her şeye yeter

• Akşamdan itibaren bölgede yağış yerini ayaza bırakacak - 5,-15 arası sıcaklıklar görülebir lütfen dışarda beklemeyin toplanma alanlarına yönelmeye çalışın. Çok geçmiş olsun herkese Elazığ olarak halinizden en iyi biz anlarız acınız acımızdır 🙏

• Sayın hocalarım şuan bölge için yorum yapmanızı istiyorum özellikle depremden etkilenen iller için detaylı tahminlerinizi yazın, havanın ısınmasını nezaman bekliyoruz, Bugün yağışlar nasıl detaylı bilgiler verin bölgede yaşayan arkadaşlarımıza detaylı bilgiler verelim en azından barınma alanları konusunda çözüm üretecekler vardır, ülkedeki seferberliğin ilan edilmesi gerekiyor zaman aleyhimize işliyor lütfen bizlerde birşeyler yapalım boş durmayalım

• Arkadaşlar ben iyiyim ailem çok şükür iyi soran merak eden herkese teşekkür ederim. Evimiz çok şükür yıkılmadı biraz maddi hasar var o da olacaktır elbet. Dualarınızı esirgemeyin biz iyi olmaya çalışıyoruz herkese iyi forumlar dilerim. Mobil veri çok az bağlanma sorunu oluyor. Bir süre giremeyebilirim.

• Arkadaşlar ben iyiyim ailem çok şükür iyi soran merak eden herkese teşekkür ederim. Evimiz çok şükür yıkılmadı biraz maddi hasar var o da olacaktır elbet. Dualarınızı esirgemeyin biz iyi olmaya çalışıyoruz herkese iyi forumlar dilerim. Mobil veri çok az bağlanma sorunu oluyor. Bir süre giremeyebilirim.

Geçmiş olsun hocam

çok geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun tarihi deprem yaşadık özellikle siz çok etkilendiniz maddi manevi sorunun olursa özelden ulaşın elimden geleni yaparım çorbada tuzumuz olur.

Geçmiş olsun hocam.Dikkat edin kendinize Allaha emanetsiniz 🤲😔

• Bölgedeki hocalarımızın affına sığınarak yarın için hazırladığım haritalı tahmini atıyorum. Bölgenin özel şartlarını pek bilmeden topografik şartları göz önünde bulundurarak bazı ayrıntılar vermeye çalıştım haritada. Bölgenin güneyinde buzlanma daha hafifken kuzeyinde daha fazla olacak. Bölgenin kuzeyinde sıcaklıklar gece saatlerinde -5 ila -10 civarında görülebilecek. Bölgenin güneyinde ise 0 ila -4 arasında olacak. Hatay, Osmaniye ve Adananın alçak ve kıyı kesimlerinde buzlanma ve don beklenmiyor. Diyarbakır'ın kuzeyinde ve Elazığ'ın güneyinde siklonik yağışa bağlı olarak kar yağışları görülecek. Malatya'nın güneyi ve Kahramanmaraş'ın orta kesimlerinde ise yüksek dağ silsilesine bağlı olarak orografik kar yağışı olacak. Şehir merkezlerini etkilemeyecek. Bölgenin güneybatısında hava açık olacak, geri kalan kesimlerinde ise parçalı, çok bulutlu hava hakim olacak. Buralarda elimden bir şey gelmiyor bölge konusundaki mesajı görünce hızlıca harita hazırlamaya çalıştım. Allah milletimizin yardımcısı olsun...

Geçmiş olsun anladığım kadarıyla nehire yakin yerlerdeki yeni binalar bile dayanamamış gibi doğru mudur.

• Deprem bölgesi için meteorolojik analizlerde sizlere yardımcı olmak isterim. Bölge ahalisine en içten geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Yaralıları acil şifa, vefat edenlere ise Allah'tan rahmet diliyorum.

Öncelikle bölgede soğuk havayla beraber etkili olan yağışlı sürecin yer yer kar olarak etkili olduğunu yer yer ise yağmur olarak etkili olduğunu görüyoruz. Havanın bu denli soğuk olması hem enkaz altında kalan vatandaşlarımız için hem de bölgedeki depremzedeler için ayrıca bir risk teşkil ediyor. Ülke geneli olarak sizlere elimizden geldiğince yardımda bulunmaya çalışıyoruz. Bölge genelinde acil ve tez bir analiz olduğu için ayrıntıya girmeye hiç gerek yok direkt olarak anlatacağım.

ADANA

-Adana için yağışlı sürecin sona erdiğini belirtmek istiyorum. Yer yer bazı ilçelerde yağış olacaktır ancak il genelinde kayda değecek bir yağış gözükmüyor. Şehirde geceleri hava sıcaklığının epeyce düşmesi bölgedeki depremzedeler için olumsuz bir duruma evriliyor. En azından yağışın gitmesiyle birlikte sıcaklıklarda kısmen bir artış görülebilir ancak gece ve sabaha karşı yine keskin soğuklar olacaktır. Rüzgar hamlelerinin gün içinde +30km/s hıza ulaşması muhtemel. Benim de memleketim olmasından dolayı ayrıca üzüldüğüm bir durum. Bölgedeki hemşerilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, tez zamanda bu felaketten birlikte kurtulacağımıza inanıyorum. Allah'a emanet olun arkadaşlar.

OSMANİYE

-Osmaniye'de de aynı Adana'da olduğu gibi yağışlı süreç sona erdi. İl genelinde soğuk havalar bir süre daha hakim olacak. Geceleri sıcaklıkların yer yer 0'ın altına düşmesi hem don olaylarına neden olabilir hem depremzedeler için olumsuz bir duruma dönüşebilir hem de enkaz altında kalmış vatandaşlarımız için zorluk çıkarabilir. Burada da rüzgar hamleleri +30km/s hıza ulaşabilir. Kendinize dikkat edin, Allah'a emanet olun dostlar.

HATAY

-Depremden en çok etkilenen yerlerden birisi olan Hatay'da da yağışlar azaldı. Lokal anlamda yer yer yağış geçişleri olması muhtemel olsa da il geneli etkili olacak türde bir yağış yok. Sıcaklıklar ise geceleri iyice düşecek ve depremden etkilenen vatandaşlarımız için olumsuz bir duruma evrilecek. Yer yer rüzgar hamleleri +30km/s hıza ulaşabilir, normalde çok bir sorun çıkarmasa da deprem bölgesinde risk teşkil edebilir. Şehirdeki depremzedelerimiz ve enkaz altında kalan vatandaşlarımız için dualarımızı eksik etmiyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun dostlar, dualarımız sizinle...

KAHRAMANMARAŞ

-Depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş'ta da yağışlar çekiliyor ancak bazı ilçelerde yağışlar lokal olarak devam edebilir. Sıcaklıklar gecenin ilerleyen saatlerinde 0'ın altına düşmesi hissedilen sıcaklıkların da epeyce düşmesine neden olabiliyor. Rüzgarın hamleleriyle birlikte hava keskin bir şekilde üşütecek gibi. Özellikle merkez üs Elbistan ve Pazarcık'ta sıcaklıklar çok ama çok düşük olacak, enkaz altında kalan vatandaşlarımız için çok ciddi hipotermi riski var. Şehirdeki depremzedelerimize ve enkaz altındaki vatandaşlarımıza sürekli dualar ediyoruz ve elimizden geldiğince yardımda bulunmaya çalışıyoruz. Allah yardımcınız olsun, dualarımız sizinle...

GAZİANTEP

-Depremden en çok etkilenen illerden birisi olan Gaziantep'te ise durum diğer yerlerden farksız gibi. Yağışlar burada da çekiliyor ancak bazı ilçelerde lokal anlamda hafif yağışlar olabilir onun dışında il geneli kaydadeğer bir yağış yok. Havanın soğumasıyla birlikte rüzgarın etkili olması insanları epeyce üşütecek gibi. Geceleri sıcaklığın yer yer 0'ın altına inmesi de diğer bir sorun. Şehirdeki vatandaşlarımız, depremzedelerimiz ve enkaz altında kalan vatandaşlarımız için sürekli dualar ediyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun.

KİLİS

-Depremden etkilenen bir diğer ilimiz Kilis'te de yağışlar çekiliyor. İl genelinde etkili olması beklenen herhangi bir yağış yok. Sıcaklıklar normal seyrinde devam edecek gibi ancak gece saatlerinde üşütecektir. Buradaki depremzedelerimiz için de dualarımızı eksik etmiyoruz. Allah yardımcınız olsun.

MALATYA

-Depremden etkilenen ve elverişsiz hava şartlarına maruz kalan bir diğer ilimiz Malatya da ise durum biraz daha karışık. Yağışlar hafif olarak bir süre daha devam edebilir onun dışında sıcaklıkların çok düşük olmasıyla beraber rüzgar hamlelerinin ufak etkileri şehirdeki sakinler epeyce üşütmeye yeter de artar. Hissedilen sıcaklığın il genelinde çok düşük olması da ayrı bir sorun. İl genelindeki depremzedelerimiz ve enkaz altında kalmış vatandaşlarımız için dualarımızı eksik etmiyoruz. Bu hava koşullarında Allah yar ve yardımcınız olsun. Ülkecek sizlere yardım etmeye çalışıyoruz...

ADIYAMAN

-Depremden en çok etkilenen illerden birisi olan Adıyaman'da da yağışlar çekiliyor. Sıcaklıkların gecenin ilerleyen saatlerinde düşüşe geçmesi bekleniyor. Rüzgarla birlikte soğuyan hava, hissedilen sıcaklık olarak epeyce düşecek gibi. İl genelini etkileyecek kayda değer bir yağış gözükmüyor, bir ihtimal lokal anlamda hafif geçişler olabilir. Buradaki depremzedelerimiz ve enkaz altında kalmış vatandaşlarımız için sürekli dualar ediyoruz. Ülke geneli olarak sizlere yardım etmek için elimizdek geleni yapıyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun dostlar...

ŞANLIURFA

-Şanlıurfa'da yağışlar hafif olarak bir süre daha devam edebilir. İl genelinde lokal anlamda yağış geçişleri olması muhtemel. Sıcaklıklar diğer illere göre biraz daha ılık kalsa da yine soğuk bir hava hakim. Zaman zaman rüzgarın eşlik etmesiyle birlikte havanın bölge sakinlerini epeyce üşütmesi muhtemel. İl genelindeki depremzedelerimiz için dualarımızı eksik etmiyoruz. Allah yardımcınız olsun.

DİYARBAKIR

-Diyarbakır ilimizde yağışlar bir süre daha devam edecek gibi. Yarın gün içinde kar geçişleri olası gözüküyor. Sıcaklıkların düşük olmasıyla beraber rüzgarın zaman zaman etkili olması hissedilen sıcaklığı epeyce düşürecektir. Diyarbakır'daki depremzedeler için dualarımızı eksik etmiyoruz. Allah yardımcınız olsun.

Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Malatya civarlarında gece sıcaklıkların çok düşmesi enkaz altında kalan vatandaşlarımız için hipotermi riskinin çok yüksek olmasına neden oluyor. Dualarımız sizinler, Allah yar ve yardımcınız olsun...

Yardım amacıyla yola çıkanlar için...

İstanbul-İzmir-Ankara hattından Elbistan ve Pazarcık'a yardım amaçlı gitmeye çalışan vatandaşlarımız için birkaç cümle kurmak istiyorum.

*İstanbul'dan yardım için kara üzerinden yola çıkan vatandaşlarımız eğer akşam saatlerinde yola çıkarlarsa Marmara bölgesinde kar yağışlarına maruz kalacaklar gibi. Sonrasında yol üzerinde sıcaklıkların çok düşük olması sebebiyle yollarda oluşabilecek risklere karşı dikkatli olmalılar. Allah sizden razı olsun.

*Ankara'dan yardım için kara üzerinden yola çıkan vatandaşlarımız yer yer orta kuvvette kar yağışlarına maruz kalabilirler. Yol boyunca sıcaklıkların çok düşük olması beraberinde riskleri de getiriyor. Dikkatli olun, Allah sizlerden razı olsun.

*İzmir'den yardım için kara üzerinden yola çıkan vatandaşlarımız yol boyunca zaman zaman hafif kar yağışlarına tanıklık edebilir. Sıcaklıkların düşük olması sebebiyle oluşabilecek risklere karşı dikkatli olmakta fayda var. Allah sizlerden razı olsun.

Arkadaşlar bu kadar açıklama yapmam yeterlidir diye düşünüyorum. Elimden gelen her türlü yardımı sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Direkt olarak sizlerle beraber olamasam da en azından meteorolojik anlamda sizlere yardımcı olmak istedim. Allah yaralılarımıza acil şifa, vefat edenlerimizin ise mekanını cennet eylesin. Allah yar ve yardımcınız olsun, kendinize iyi bakın.

Şükür hocam