Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Samsun, ordu ve Giresun şehirleri saat 14 itibariyle sistemin en maximum faydasını alacak. Rüzgarın kuzeye dönmesiyle özellikle 16-17-18 saatleri arasında şanslı noktalarda yer yer beyazlamalar olacak. Ayrıca bu akşam Rize coşmaya başlıyor. Özellikle Hopa. Trabzon tamamen kapalı kutu. Bu sistemin en üst beklentisi 2-3 cm.

Gelelim önümüzdeki sürece. 28 Aralık itibariyle orta atlantiğe sistem inişi olası. Bermuda yükseğini rahatsız edecek olan bu ab alanı, Avrupa'da basınç yükselişine sebep olacak. Uygun dizilim oluşması halinde ülkemize soğuk cephe getirecek olan bu düzen, olası iyi gelişmeler halinde bölgemize yağışı daha güçlü, ama önsezilerim beni yanıltmıyorsa soğuk bakımından güçsüz bir rakım sistemi olarak yansıyacak.

Muhtemel tarih ise şu an 3-6 Ocak civarı.

• Samsun, ordu ve Giresun şehirleri saat 14 itibariyle sistemin en maximum faydasını alacak. Rüzgarın kuzeye dönmesiyle özellikle 16-17-18 saatleri arasında şanslı noktalarda yer yer beyazlamalar olacak. Ayrıca bu akşam Rize coşmaya başlıyor. Özellikle Hopa. Trabzon tamamen kapalı kutu. Bu sistemin en üst beklentisi 2-3 cm.

Gelelim önümüzdeki sürece. 28 Aralık itibariyle orta atlantiğe sistem inişi olası. Bermuda yükseğini rahatsız edecek olan bu ab alanı, Avrupa'da basınç yükselişine sebep olacak. Uygun dizilim oluşması halinde ülkemize soğuk cephe getirecek olan bu düzen, olası iyi gelişmeler halinde bölgemize yağışı daha güçlü, ama önsezilerim beni yanıltmıyorsa soğuk bakımından güçsüz bir rakım sistemi olarak yansıyacak.

Hocam sabah bafraya yağdı durdu bugün kar alırmı veya yarın cevaplarsanız sevinirim

• Ocak ayı çıktılarına göre Türkiye ocak ayı ortalaması üstünde sıcaklıklar gözükmekte. Yağışlar ise bölgemizde mevsim normallerinin altında gözükmekte. Ayrıca kuzey kesmimiz normallerin altı sıcaklık öngörüsü var. Güzel bir azor konumu ile güzel bir sistem olacak inancim benimde bu ay içinde tam olsada fön rüzgarlı günlerde çok görülecek gibi. Bu benim kendi araştırma düşüncemdir.

Hocam Gerze yaklaşık 1,5 saattir yağıyor.5 cm ye yakin örtü oldu.Kar devam edecek mi burada da yoksa kapattık mi sistemi?

• Akçaabat tarafına bakınca hemen üstteki yüksek dağ sanıyorum 600 mtlerden beyazlama oldu yoroza doğru ise daha aşağı iniyor, şu an yoroz üstü o dağ istikametinde bulutlar köpürüp guduğu yalayarak denizden devam ediyor, biraz sabır deniz doldurup vuracak çok aşırı bir randıman beklemiyorum ama zaman zaman sert geçişler anlık olacak görünüyor, yarın sabaha kar örtüsü daha aşağılarda göreceğiz

• Yoroz dan doğru rize ye denizin üstünde kıyamet kopuyor öyle güzel güneşleniyoruz ki sadece izlemekle yetiniyoruz eskiler Trabzon şehrine yerleşirken gerçekten inanılmaz bir coğrafi bilgiye ve gözleme dayalı konumlandırmışlar bu şehri hiçbir şey tesadüf değil şansımız rüzgarımız döner inşallah 🙏🤞

• Bafra Burnu ile Sinop arasında kütle yavaş yavaş güneyliyor gibi, sağlam bant oluşmuş radara bakmıyodum 2 saatir.

Alaçam ve Bafra için konuşuyorum 850hp ve 2 metre rüzgar yönü batılı esiyor. Saat öğlen 3ten sonra kuzeybatı yönüne dönecek gibi. Umarım geçen kütleleri bu şekilde izlemeyiz.

• Akçaabat üstündeki akçatepe tesisi görünüyor onun alt yamacına kadar inmiş beyazlık, muhtemel tepeden 100 mt daha aşağısı, tepenin rakımı kaç 700 var mı bilen yeşillendirebilir mi