2021 Türkiye Susuzluk Tehlikesi

GÜNCELLEMELER HANGİ SAATLERDE OLUR?
Değerli kullanıcımız, model güncellemeleri 06:30-08:15 GFS, 09:00-10:00 ECMWF, 12:30-14:15 GFS, 18:30-20:15 GFS, 21:00-22:00 ECMWF, 00:30-02:15 GFS şeklindedir.
Bu saatlerde Endeksler ve Sayısal model forumundaki konuyu takip etmeniz tavsiye edilir.
 • Kuraklığa karşı çözüm önerileri kendimce yazmaya çalışayım, herhalde bu işin uzmanlari daha iyilerini de bilirler.


  Keşke çözüm önerileri uygulanabilse;


  *Çim vb. boş ve zevki sulamalar durdurulmalıdır.


  *Tarımsal sulamada vahşi sulama yapana cezalar verilmeli,

  damla sulama ve yağmurlama sulamaya yönelim için maddi destek verilmelidir.


  (Hem toprak verimini korur, hem de su sarfiyatını çok azaltır.)


  *İçme suyu amaçlı kullanılan baraj vb. yerlere akan nehirler üzerinde çeltik tarımı yasaklanmalı, alternatif ürünlere yönelim sağlanmalıdır.


  *Havuz vs dolumu yapılmamalıdır.


  *Belirli bir su m3 sınırı getirilmeli, sınırı aşanlara fahiş faturalar gönderilmelidir.


  *Sebze üretimi hariç Meyve ağaçlarında ve üzüm bağlarında sulamaya sınır getirilmelidir.


  *Eski barajlarda tabandaki tortu tabaka nedeniyle yer altına kaçan su kaynaklarının başı mühendislerce bulunarak tekrar barajlara kavuşması sağlanmalıdır.


  *Baraj yönüne akmayan, civardaki akarsulardan; doğal dengeyi bozmamak kaydıyla barajlara takviye yapılmalıdır.

 • Benim hatırladığım en kurak yıl 2014. Ağaçlara su verememiş ve dallarda yanma ölmüştü.Bahçede pınar vardı ilk defa kuruduğuna şahit olmuştuk. Önceki senelere (2014) göre bu sene kuruma olmadı ama baya azaldı. İnşallah o günleri bir daha yaşamayız.

 • Emeğinize sağlık. Konu gerçekten bu sene her zamankinden daha da önemli ve kritik. 😔

 • önerilerinizle içme suyuna kavuşuruz ama bu sefer tarımsal ürünlere hasret gideriz. son teknolojilerle topraksız tarım yapılıyor ama susuz yapılmıyor maalesef. yanlış anlaşılmasın su krizi hakkında bişeylerin yapılması gerekiyor ama bu son dakikada bir yerin suyunu kesmekle olmaz. ülkemizin iklim değişikliğinden etkileneceği ve git gide yağış ortalamasının düştüğünü 2020de öğrenmedik. yıllardır bilinen bir olay ve bu önlemlerin yıllar önceden ciddi bir politika çerçevesinde alınması gerekiyordu. şimdi son dakikada şehirlerde içme suyumuz yok diye kırsaldaki tarımsal ürün yetiştirenlere suyu az verelimle olmaz bu iş. zaten kuraklıktan birebir etkilenen kesime birde sana su vermiyoruz demek haksızlık olur.

  bu bir ülke meselesi suyu sadece bitki tüketmiyor herkes tasarruf yapacak. özellikle stklar ve kamu kurumları bu konuda bilinçli ve örnek olmalı. sağa sola afiş yapıştırıp sonra çarşıyı köpükle suyla yıkamakla olmaz bu iş. itfaiye aracıyla durduk yere yolları sulamakla da olmaz.

  ilk önce belediyeler yukarıda bahsettiğim su israfından ve park ve bahçelere harcadıkları su tüketiminden vazgeçmeleri lazım. ve en önemlisi belli bir su tüketiminin üzerindeki su tüketimine zam yaparak halkı bilinçlendirmeleri lazım. maalesef bizim coğrafyada ekonomik yaptırım olmazsa halk bilinçlenmiyor.

 • Amerikada ve Newyork da kar firtinasi var ve gecen sene yagan toplam karin miktarina esit 1 m olan yerler varmis.Bizim kita kuraklik cekerken yine Amerika da kar firtinasi ne ararsan var. Bence bu isde haarp denilen silah ile atmosferde bize karsi oynanan oyunlar var bu cok net..bir kita sisteme gomulurken diger kita kuraklik icinde olamaz..

 • Bilimden uzak açıklamalarla birbirimizi kandırmaktan öteye gidemeyiz. İşin içinde HAARP olmadığı aslında çok açık. Özellikle İstanbul son birkaç senedir yağış adına oldukça şanssız. Bununla birlikte bu sene olabilecek en kötü senaryoyu yaşıyoruz, şehrin artan göçmen sayısı, yağışın azlığı ve suyu çok kullanmayı gerektiren pandemi. İnsanlardan suyu kullanmamasını ya da az kullanmasını bu aşamada bekleyemezsiniz, bu alışkanlık bir anda edinilmez, zamanla vatandaşa su kullanımı öğretilir. Bu aşamada yapılabilecek pek bir şey yok, özellikle İstanbul bu kalabalığı kaldıramıyor. İlerde benzer durumları yaşamamak için hükümetin önlem alması gerekli.

 • Ülkemizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir gölünde de gözle görülür şekilde çekilme var.Vahşi sulama yöntemleri bir an önce bırakılmalı önümüzdeki yıllarda çok büyük sıkıntılar yaşayabiliriz bu konuda çalışmalar yapılmalı

 • kanal istanbul u yapacaklarına bunu yapsınlar hocam. ne maliteyi . Susuzluk baş gösteriyor adamlar da hala kanal istanbul istanbul...

  Katılıyorum. Kanal İstnabulsuz bir İstanbul'da yaşanılabilir ama Susuz bir İstanbul'da yaşanılmaz. Allah'ın sopası yok.Corona-Kuraklık derken fırsat vermiyor Rabbim.

  1. Title
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. HF 2022 Özel Yılbaşı Çekilişi 986

   • Samet
  2. Replies
   986
   Views
   20k
   986
  3. manasbalasy

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 13k

   • Vintersaga
  2. Replies
   13k
   Views
   1.6M
   13k
  3. HuseyinEren

  1. Formula 1'e Dair Her Şey [Formula 1 Genel Konu] 1.1k

   • Vintersaga
  2. Replies
   1.1k
   Views
   30k
   1.1k
  3. Samet

  1. Forumda Sorun Yaşayanlar Bu Başlıktan Yazabilirsiniz 1.9k

   • Aytac
  2. Replies
   1.9k
   Views
   109k
   1.9k
  3. Samet

  1. GFS-ECMWF-UKMO YORUMLAMALARI (ARALIK 2021) 269

   • Samet
  2. Replies
   269
   Views
   25k
   269
  3. Osman Akkaya

  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 4.4k

   • Interstellar
  2. Replies
   4.4k
   Views
   263k
   4.4k
  3. White Tiger28