Posts by Ahmet Can Alanç

  İstanbul merkezi bugün 30 lu dereceleri göremedi. Lakin öyle sıcak hava var ki evde bile rahat bırakmıyor.

  Bu arada

  Ülkemizin en kuzeyi (Sinop) ile en güneyi (Hatay) arasındakı sıcaklık farkı 20 dereceyi aştı. Sanki farklı ülkelerdeymiş izlenimini yaratıyor.

  Sinop 17 Derece ☁️
  Hatay 38 Derece..☀️

  Z5mOmA.gif


  Bu akşamlık noktayı şimdilik koyduk gibi görünüyor. Oluşumların kara üzerine çıkması, rüzgarın kuzeye dönmesiyle geceden itibaren başlıyor. O halde "oldu da bitti maşallah"


  M1mama.gif


  "Yarın daha iyisi olur inşAllah" diyerek sizlere kıyaslamayı sunmak istiyorum. Bu akşam atmosfer bize provayı yaşattı. Gördüğünüz üzere 500 hPa da -25 den -35 e dramatik bir iniş yaşayacağız. Haliylen kararsızlık bugüne kıyasla daha fazla olacağından, özellikle yarın akşam aksiyon var cümbüş var ey ahali! :D Grapuel ani örtülere neden olabilir.

  Cıvık örtüyü geçtim, havada görsek bile şükredelim. Lakin hesaba katılmayan bir faktör var. 500 hPa soğuğu pekte küçümsenemez -35 e ulaşan soğuma var. Bu sebeple atmosferden yeryüzüne aktarılan düşey soğumanın etkisiyle, şehrin merkezinde dahi yağışın yoğun olduğu sıralarda kar taneleri belirgin bir şekilde net belli olacağını düşünüyorum.

  ECMWF/GFS ye göre sıcakaklıklar 5 dereceyi rahat görür Pazar günü.. Şehrin merkezi yağışın yoğun olduğu sıralarda KKY alır son veriler bunu gösteriyor.

  Tepelerde seyirlik kar olabilirdi. Cıvık örtü bile son şartlarda zor,karşımızda 14 derecelik Karadeniz var.

  Ecmwf ve diyagramın sabahki güncellemesine göre yeni bestemiz :D

  Bir baba indi!

  Hey Allah

  İzlanda'ya bindii

  Hey Allah!

  İzlanda'dan indi!

  Hey Allah!

  İtalya'ya bindi!

  Bırakalım ölsün Azor reis gömsün!

  Hey Allah Allah Allah Hey Allah! 1f603.png:D

  Mutluluktan saçmalıyorum affınıza sığınıyorum. :D ECMWF Sabah güncellemesi dün akşama kıyasla şahane görünüyor, hiç değilse havada görselik kar alabilirdik.

  zGbDB6.gif


  Şu sıralar ani hamleleri 70 km/s ulaşan lodos fırtınası İstanbulumuz da yerel olarak adeta ortalığı inletiyor. Açıkcası bugünü fragmandan sayıyoruz.

  P7gVON.gif


  Yarın akşam saatlerinde izobarların giderek sıklaşmasıyla birlikte, ani hamleleri özellikle Avrupa yakasında 90 Km/s ulaşan lodos fırtınasıyla karşı karşıya kalacağız. Dikkatlı olmamızda fayda var. Sonuçta rüzgar bu, yolda yürürken talihsiz bir yaralanma her an kapıyı çalabilir.

  kMla7y.png


  Bu ufaklığı hatırladınız mı?
  4 yıl önce bugün modellere baktigimizda yine Yılbaşı sisteminin hayali içindeydik. Ama akşam güncellemeleri bizi hüsrana uğrattı. Sebebi her zaman ki gibi Atlantikte şişen İzlanda AB'si Azorun dirayetini kırıyor, doğruca doğuya sürükleyip bize inmekte olan soğuk salınıma engel oluyordu.

  od1ap7.gif

  Yine aynı İzlanda bu sefer biraz daha pasif, lakin Atlantikte derinleşerek Azoru İskandinavya dağlarına çıkışına engel oluyor. Olası ihtimal dahilinde Azor Norveç'in kuzeyine kadar uzansaydı, ortaya muazzam sistem çıkabilirdi. Bu sistemde potansiyel var, heyecanla takipte kalalım. 😂

  Belki de şükretmeyi bilmediğimizden dolayı şuanda Yaradan tarafından sınanıyoruz. Aylardır yağmura dahi hasret kaldığımız günler ne çabuk unutuldu? Hele şeytanın bacağını kıralım, hayırlısıyla devamında gülen taraf olacağız.Çünkü biz sabrettik,sabrın sonu selamettir. 🤗

  Yarın +200 metre üzeri örtü görme olasılıgı dahi var. Yağışın yoğun oldugu sıralarda cıvık örtü olabilirdi. Öğle saatlerinde 500 hPa da -35 lik soğuma giriş yapıyor, kuvvetli yağış anında düşey yönlü soğuma devreye girecek.

  Duruma göre Fenertepe yolu görünecek hayırlısı bakalım. :D