GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Aralık 2020)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hadi inşallah kafkası sever Karadeniz çocuğu 8) sonra da benim en sevdiğim balkan yapalım da kardeş payı olsun :hfyeni (29):

• ULL'un Ecmwf de o konuma gelmesi 96h civarlarında küçük ayrıntılarla başlıyor, 168 sonrası ise Gefs ve Gfs ile tamamen ayrışma başlıyor. Gefs te 168h civarı o ull u görüyor ama Gefs, Ecmwf'nin öngördüğü yb'yi görmediği için de o gördüğü Ull altına kaçacak bir Yb bulamıyor. Kelebek etkisini bu sistem üzerinde açıklamaya çalışsak uzadıkça uzar.

Ecmwf 168

ECH1-168.GIF?21-0

Gefs 168

gensnh-31-1-168.png?12

Gfs 168

gfsnh-0-168.png?12

• yine şenlenir inşallah, malumunuz şu aon 1 haftanın ruhsal çöküntüsü var arkadaşlarda, bu kısa süreli depresif halden kısa zamanda kurtuluruz umarım. :)

• Kar ❄️, meteoroloji tutkusunun belki de bizler için en güzel meyvesi lakin bu tutku emin olun sadece bundan ibaret değil. En büyük kar delisi benim diyeni Kuzey Kanada’da kutup dairesine yakın bir yerlere göndersek bir daha dönmemek üzere en fazla ikinci senenin ortasında görüntülü arar abi ben dönmek istiyorum diye. Kar elbette ki çok güzel ama hava olaylarının bilinmezliği gizemi ve bu gizemi araştırmak daha da güzel. Şimdi işler kötü gidiyor ya wildleo1907 hoca goy goy yapıyor diyenler olabilir. Gerçek anlamda meteoroloji tutkunlarına soruyorum sessiz bir ortamda bir durum ve sorun kendinize neden meteoroloji diye?

İyi geceler hayırlı takipler hepimize

• Bende bu işin motivasyonunun kesinlikle kar yağışı olduğuna hemfikirim fakat ben meteorolojiden bir şeyler kapayım, bir şeyler öğreneyim diyen herkes model takip etmeli/yorumlamalı/paylaşmalı. Çünkü her bir güncelleme aslında size farklı basınç kuşaklarının çeşitli hareketlerini gösteriyor ve her güncelleme/senaryo kaotik davranıyor, bir kış hakkıyla takip edince binbir çeşit hareket hareket öğreniyor insan. Şimdi Azor YB'ın veya İzlanda AB'ın tipik özellikleri internetten rahatlıkla öğrenilebilir fakat burada model takip eden adam bu basınç koşullarının hangi koşullar altında ne tepki vereceğini de bilir ve bence merakı olan biri için bu çok elzemdir. Dolayısıyla kar yağışı vermeyen bir güncelleme belki sıkıcı gelebilir fakat her bir güncelleme aslında kendi içinde detaylar dolayısıyla bizler içinde yeni bilgiler içeriyor.

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Kar ❄️, meteoroloji tutkusunun belki de bizler için en güzel meyvesi lakin bu tutku emin olun sadece bundan ibaret değil. En büyük kar delisi benim diyeni Kuzey Kanada’da kutup dairesine yakın bir yerlere göndersek bir daha dönmemek üzere en fazla ikinci senenin ortasında görüntülü arar abi ben dönmek istiyorum diye. Kar elbette ki çok güzel ama hava olaylarının bilinmezliği gizemi ve bu gizemi araştırmak daha da güzel. Şimdi işler kötü gidiyor ya wildleo1907 hoca goy goy yapıyor diyenler olabilir. Gerçek anlamda meteoroloji tutkunlarına soruyorum sessiz bir ortamda bir durum ve sorun kendinize neden meteoroloji diye?

İyi geceler hayırlı takipler hepimize

sayın meslektaşım, güzel bir beyin fırtınası yapılabilir bu konuda :) bu sorunun bendeki cevabı tamda şuanlarda yaşadığımız durum aslında. Benim doğup büyüdüğüm yerde kar yağışı görmek 80 senelik ömrünüz olsa belki 2 3 kez karşılaşacağınız bi durumdur. Coğrafyamda karın zorluğu hatta belki imkansızlığı beni o kadar tetiklediki, yağmayacağını bile bile sabahlara kadar 6-8 derecelerde sokak lambası takip ettim ben. (Acaba yağmur damlaları daha yavaş düşmeye başlicak mı diye) işin özü meteoroloji, çünkü zor. Beklersin olmaz, olmaz dersin olur :))