2020 - 2021 Kışı Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • gördüm hocam sorduğunuzu, bende ısrarla okadar batıya kaçmayacağını düşünüyorum bunuda söyledim 2 3 kez. Belki bizede gelmicek ama gfs nin verdiği ana çıktı fazlasıyla abartı. Umarım lehimize döner saygılar hocam.

• GFS ile EMCWF farklı telden çalıyorlar. GFS ısrarı şekilde batı Avrupa'yı İzlanda alçak basıncına istila ettirip soğuk havayı oraya gönderiyor. EMCWF ise Azor yükseğini batı Avrupa üzerine konumlandırıyor ve 26 aralık ve sonrası için soğuk havayı balkanlara ve bize doğru getiriyor. Bakalım hangisi hangisine uyacak?. Umarım GFS, EMCWF ye uyar.

• GFS ile EMCWF farklı telden çalıyorlar. GFS ısrarı şekilde batı Avrupa'yı İzlanda alçak basıncına istila ettirip soğuk havayı oraya gönderiyor. EMCWF ise Azor yükseğini batı Avrupa üzerine konumlandırıyor ve 26 aralık ve sonrası için soğuk havayı balkanlara ve bize doğru getiriyor. Bakalım hangisi hangisine uyacak?. Umarım GFS, EMCWF ye uyar.

Çoğunlukla gfs, Ecmwf e uyar . Şuan ECM bizim için daha olumlu görüntüler ortaya koyuyor olsa da tersi durumda yine Ecmwf derdim.

• wildleo1907 hocam öncelikle 10.yılınız kutlu olsun. Nice senelere inşallah. Azönce Almanya civarı basınç haritasına baktım ve ocak ayının 3 ünden itibaren basınç 1020-1025 lere çıkıyor ancak yılbaşı için ana senaryo ile ortalama mutabık

• wildleo1907 hocam öncelikle 10.yılınız kutlu olsun. Nice senelere inşallah. Azönce Almanya civarı basınç haritasına baktım ve ocak ayının 3 ünden itibaren basınç 1020-1025 lere çıkıyor ancak yılbaşı için ana senaryo ile ortalama mutabık

Çok teşekkür ederim. GFS kaynaklı veriler için söylediğiniz doğru.

• 21 Aralık Kış Başlangıcı

NOAA (Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi)’nin en son tahminlerine göre La Nina etkisinin orta kuvvette Ocak ayının sonlarına kadar devam edeceği ardından Haziran ayında etkisini tamamen yitirerek nötr hale dönüşeceği belirtilmektedir. Ülkemizin de üzerinde bulunduğu kuzey yarımküre coğrafyası için “Kış Ekinoksu” da denilen 21 Aralık’ta güneş ışınları, güney yarımkürede ekvatorun 23 derece 27 dakika güneyinde bulunan “Oğlak Dönencesi” ne dik açıyla gelmektedir.

Takvimsel olarak 21 Aralık’ta başlayacak olan kış mevsimi yaklaşırken önümüzdeki üç aylık mevsimsel tahminimizi de geleneksel olarak sizlerle paylaşmak isterim. La Nina ve yakın coğrafyamızdaki iki temel yüksek basınç alanının etkisinde geçireceğimiz kış mevsiminde ülke genelinde yağışların normallerin altında olacağına değinmiştim. Bununla birlikte sıcaklıların da Batı ve Kuzeybatımızdaki dinamik yüksek basınç alanı olan Azor ile, Doğu ve Kuzeydoğumuzda kendini göstermeye başlayan termik yüksek basınç alanı olan Sibirya etkileri ile ülke genelinde yer yer ortalamalarında ve 0,5 ile 1C kadar altında geçeceği beklenebilir.

Mevsimsel tahminler uzun yıllar yağış, basınç, sıcaklık ve hakim rüzgar ortalama haritalarının yardımı ile oluşturulan anomali haritalarından meteoroloji okuryazarlığı okunup analiz edilerek yapılan tahminler olup gün gün veya haftalık değil genel trendi aktarmaya çalışan tahminlerdir. Bu tahminleri meydana getiren veriler artık yapay zeka algoritmalarıyla çözümlenmeye başlanmış hatta büyük enerji firmaları kendileri için çok önemli olan bazı meteorolojik tahmin verilerini (güneşlenme süresi / bulutluluk, yağış miktarı, rüzgar vs.) bu yapay zeka yazılımlarına büyük yatırımlar yaparak elde etme yoluna gitmektedirler.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecindeki kısmi haftasonu kısıtlamalarının kış mevsimi boyunca devam edeceği varsayımı altında özellikle Ankara ve İstanbul gibi nüfusun yoğun olarak yaşadığı şehirlerimizde sıcaklıkların ortalamaların belli ölçüde altında veya en kötü mevsim normallerinde gerçekleşecek olmasından dolayı evsel ısınma giderlerinin artacağı, ısınma amaçlı doğalgaz talebimizin fazla olacağı bir döneme giriyoruz diyebiliriz. Gerek mevcut durumun yaratmış olduğu ekonomik olumsuzluklar gerekse de makroekonomik konjonktürel sıkıntılar nedeniyle zaten olumsuz etkilenmiş bütçelere ekstra bir de mevsimsel yük binmesi muhtemel görünüyor.

Kombilerin, kaloriferlerin hatta elektrik enerjisi ile çalışan ısıtıcıların yer yer sıklıkla kullanılacağı bu günlerde enerji sarfiyatında mikro ve makro ekonomik etkinliği gözetmek adına evlerimizde ısı kaybını ortadan kaldırmaya yönelik tedbirleri hızlıca almayı önermekteyim. Buna ek olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kış aylarında uygun şekilde giyinilmesi koşuluyla sağlıklı yetişkinler için ideal ev içi sıcaklığının 18-19C arasında olmasının yeterli olacağı önerilmektedir. Yaşam alanlarımızın sık sık havalandırılmasının gerektiği şu günlerde ısı kaybını minimum seviyede tutmak adına kombilerimizi, kaloriferlerimizi veya diğer ısıtıcılarımızı havalandırma esnasında kapatarak bireysel ve toplumsal enerji tasarrufuna katkı sağlayabiliriz.

Saygılar, selamlar.

• Diyeceksiniz ki bu yazı nereden çıktı? Normalde enerji günlüğü adlı sitede de yazılarım çıkıyor. Bu son gönderdiğim yazıyı editörler yeteri kadar heyecan verici bulmadıklarından yayınlamak istemediklerini belirtmişler. Ben normalde orada yayınlanmasını bekleyip yazıyı burada sizlerle paylaşacaktım hep yaptığım gibi ama bu defa buna gerek kalmadı.

• wildleo1907 Hocam üstün körü bir tahmin yürüttüm bunu sizle paylaşmak istiyorum. Kasım ayından beri şikayetçi olduğumuz(geçmiş kışlarda da çok fazlasıyla gördüğümüz) azorun yükselmesine izin vermeyen izlandanın örümcek ab lerini engelleyecek şeyin bölgenin soğuması olduğu konusunda bir fikir hakim. Bu son çıktılara göre ay sonu özellikle batı avrupa olmak üzere oralara soğuk bir atak olacak gibi duruyor. Avrupanın soğuması ve okyanus sularının soğuması bize Ocak ve Şubat ayları için avantaj sağlarmı? Sağlamaz ise bunun bize dezavantaj olma olasılığı varmıdır? Teşekkürler.

• wildleo1907 Hocam üstün körü bir tahmin yürüttüm bunu sizle paylaşmak istiyorum. Kasım ayından beri şikayetçi olduğumuz(geçmiş kışlarda da çok fazlasıyla gördüğümüz) azorun yükselmesine izin vermeyen izlandanın örümcek ab lerini engelleyecek şeyin bölgenin soğuması olduğu konusunda bir fikir hakim. Bu son çıktılara göre ay sonu özellikle batı avrupa olmak üzere oralara soğuk bir atak olacak gibi duruyor. Avrupanın soğuması ve okyanus sularının soğuması bize Ocak ve Şubat ayları için avantaj sağlarmı? Sağlamaz ise bunun bize dezavantaj olma olasılığı varmıdır? Teşekkürler.

Normal şartlarda bunun yani son cümlenizde vurguladığınızın bizim coğrafyamız adına bir avantaj oluşturması beklenmelidir. La Nina'nın kuvvetli fazdan moderate yani normal faza dönüşü de aslında Ocak 3. haftasından itibaren bekleniyor. Bununla birlikte moderate La nina yıllarındaki Sibirya aktifliği korelasyonunu henüz yeterince araştıramadığımı söylemek isterim.

• wildleo1907 Hocam İstanbul'un geçmiş dönemde aldığı kar yağışlarıyla kıyaslandığında bu dönemde bir türlü gelemeyen yağışın tek sebebi fazla ısınma mı sizce?

Ben öyle düşünmüyorum. Her yılın kendi içinde farklı dinamikleri var. sadece son yıllarda aleyhimize basınç alanı sabitlenmelerini (buna tam blokaj diyemiyorum çünkü bilinen blokaj türlerine sokamadım) sıkça görmeye başladık. uzun günler haftalar boyunca değişmeyen statik yerleşik basınç alanları eğer bizi lehimize bir konumlanma alırsa neler olur bunu çok sık yaşamadık. Ama ne bileyim 2004, 1987, 1929, 1907 kışlarında bu tarz uzun dönemli lehimize basınç yerleşimleri soğulk tarafta kalmamıza yol açmıştır. Soğuk kuzeyden geldiği sürece ve kuzeyimizde de karadeniz olduğu sürece yağış problemi çok fazla olmaz (çok istisna durumlar hariç). Tüm dikkatler Sibirya üzerinde iken ben halen Avrupa'daki basınç köşe kapmacası neticesinde Almanyadan iskandinavyaya ulaşacak olan bir genişletilmiş karasal etkilerle ve yer seviyesindeki soğuma ile oluşmuş Azor'un kuzeybatıya ilk karı getireceğini düşünüyorum.

• Ben öyle düşünmüyorum. Her yılın kendi içinde farklı dinamikleri var. sadece son yıllarda aleyhimize basınç alanı sabitlenmelerini (buna tam blokaj diyemiyorum çünkü bilinen blokaj türlerine sokamadım) sıkça görmeye başladık. uzun günler haftalar boyunca değişmeyen statik yerleşik basınç alanları eğer bizi lehimize bir konumlanma alırsa neler olur bunu çok sık yaşamadık. Ama ne bileyim 2004, 1987, 1929, 1907 kışlarında bu tarz uzun dönemli lehimize basınç yerleşimleri soğulk tarafta kalmamıza yol açmıştır. Soğuk kuzeyden geldiği sürece ve kuzeyimizde de karadeniz olduğu sürece yağış problemi çok fazla olmaz (çok istisna durumlar hariç). Tüm dikkatler Sibirya üzerinde iken ben halen Avrupa'daki basınç köşe kapmacası neticesinde Almanyadan iskandinavyaya ulaşacak olan bir genişletilmiş karasal etkilerle ve yer seviyesindeki soğuma ile oluşmuş Azor'un kuzeybatıya ilk karı getireceğini düşünüyorum.

Umarım dediğiniz gibi olur hocam. Teşekkürler yanıt için

• wildleo1907 Hocam bu şanssız döngü sizce ne zaman kırılır ve bir sonraki sistem beklentiniz hangi tarihleri işaret ediyor? Şöyle baba bir sistem.

Milli sistem tarihimiz yaklaşıyor :)

Milli sistem tarihleri olan 6-7 Ocak için de şu an için öngörülerimiz negatif sevgili dostum. Ocak ayının ilk yarısı boyunca Kuzey-doğuda Sibirya, Atlantikte belli belirsiz Azor ve Orta ve Kuzey avrupa'da çoklu AB siklon sarmalları devam edebilir gibi gördüm ve açıkçası kendi kendimin moralini de bozdum...