2020 - 2021 Kışı Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 0wildleo hocam sabah bizim çorum diagramı süperdi özellikle kar açısından şimdi hiç birşey yok bide tam tersi sonuna doğru ısınma vermiş bu tekrar düzelecekmi varmı bir umut aydınlatırsanız sevinirim

• 2004 demeyin gözlerimiz dolar 87 yi çok az hatırlıyorum ama 2004 deki yağışın geceye denk gelen kar fırtınasını ömrümün sonuna kadar göremeyeceğim kesin.eğer o gece uyumayıp dışarıyı izleyenler olduysa gece 1 ile sabaha karşı 5 arası 100 km hızla esen rüzgar ve göz gözü görmeyecek kadar yoğun kar yağışını izleme lüksünü yaşadılar demektir.aynı gece yüzlerce ton ağırlık çeken Boğaziçi köprüsünün Çelik halatlarından biri koptu ki böyle bi olay 100 yılda bi yaşanır.o yüzden 2004 ün yeri hep ayrıdır.ayrıca 87 de totalde 10 günde 80 cm kar yağdı 2004 te tek gecede 60 cm yağdı

• 2004 demeyin gözlerimiz dolar 87 yi çok az hatırlıyorum ama 2004 deki yağışın geceye denk gelen kar fırtınasını ömrümün sonuna kadar göremeyeceğim kesin.eğer o gece uyumayıp dışarıyı izleyenler olduysa gece 1 ile sabaha karşı 5 arası 100 km hızla esen rüzgar ve göz gözü görmeyecek kadar yoğun kar yağışını izleme lüksünü yaşadılar demektir.aynı gece yüzlerce ton ağırlık çeken Boğaziçi köprüsünün Çelik halatlarından biri koptu ki böyle bi olay 100 yılda bi yaşanır.o yüzden 2004 ün yeri hep ayrıdır.ayrıca 87 de totalde 10 günde 80 cm kar yağdı 2004 te tek gecede 60 cm yağdı

Hayır 87 mart döneminde birçok noktada yer yer 1,5 metreye yakın kar vardı. Mesela ben o dönemde Çengelköy'de ikamet ediyordum. 11 yaşındaydım. Sahilde dahi yer yer 60 -65 cm'lik kar kalınlığı meydana gelmişti 6-7 martta. Yani 87 efsanesi 1 metre ve üzeri kar bırakmıştı. Ve blokaj nedeniyle uzun soluklu bir sistem olması yönüyle de unutulmazdı. Fakat elbette ki 2004 ocak sistemi de bir günde 55-60 cm gibi ciddi bir kar kalınlığı oluşturabilmiş olması bakımından ekstrem hava hadiselerinden birisi olmuştur. Eğer 2004 sistemi blokajlı bir sistem olsaydı sanırım İstanbul 1 ay kendine gelemezdi. Muhtemelen yükseklerde 2 metreyi sahillerde ise 1 metreyi aşan kar dağı oluşturabilirdi.:thumbs_up::thumbs_up::thumbs_up:

Einmal editiert, zuletzt von huso_1905 ()

• Değerli dostlarım bugün 19 Aralık 2020. Havaforum ‘daki 10 yılımı doldurmuş bulunuyorum. Sizleri tanımış olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.

Herşey için teşekkürler 🙏

• Değerli dostlarım bugün 19 Aralık 2020. Havaforum ‘daki 10 yılımı doldurmuş bulunuyorum. Sizleri tanımış olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için biz teşekkür ederiz hocam.

Forumla birlikte nice 10 senelere abi. Teşekkürler tüm emeklerin için. :hfyeni (25):

Bara döda fiskar följer strömmen...

Tüm emek ve katkılarınız için çok teşekkürler ve tebrikler hocam :hfyeni (25):

Nice 10 yıllarımız olsun her şey için teşekkürler hocam :hfyeni (25):

• Azor yükseği ay sonu sistemini batı Avrupa'ya indirecek şekilde konumlanıyor. Fazla dikine uzanıyor ve adeta Grönland ile birleşiyor GFS ye göre. Buna karşın GEM ve 240.saat sinoptiğinde EMCWF Azoru batı Avrupa'ya konumlandırıyor. Wildleo1907 , siz hangi senaryoyu daha güçlü görüyorsunuz?.

Nice senelere :party_popper::confetti_ball::fireworks:

• Azor yükseği ay sonu sistemini batı Avrupa'ya indirecek şekilde konumlanıyor. Fazla dikine uzanıyor ve adeta Grönland ile birleşiyor GFS ye göre. Buna karşın GEM ve 240.saat sinoptiğinde EMCWF Azoru batı Avrupa'ya konumlandırıyor. Wildleo1907 , siz hangi senaryoyu daha güçlü görüyorsunuz?.

GFS ana senaryonun ardı ardına Grönland blokajı da dahil Azor’un kıta Avrupa’sına giremediği senaryolar üzerinde yoğunlaşması elbette dikkate değer ve biz böyle tahmin etmemiştik. Endekslere baktık da sistem bekleyişine girdik de diyemem çünkü ben öyle tahmin yapmıyorum. En son ECMWF çıktısı İzlanda’nın Azorun önüne atlayamadığı bir senaryoyu ana çalıştırmasında bizlere gösterdi. Azor Avrupa içime daldıktan sonra orada iskadninavya ve Kuzeybatı Sibirya ile blokaj yaparsa bu kez her iki tahmin sisteminin de çok hesaba katmadığı başka bir şeyi konuşuyor oluruz. Sibirya orada ve zaman zaman bizim coğrafyamıza etkili olabilecek yakınlığa kadar geliyor. Örneğin 22-23 ULL si onun bir kırıntısıdır. Tiyatroda sahnede duvarda asılı bir silah varsa o silah oyun bitmeden büyük ihtimalle kullanılır.

• huso_1905 ‘e yazılmış gibi oldu ama genel bir yorumumu görmeniz adına aşağıda yeniden paylaşıyorum.

“GFS ana senaryonun ardı ardına Grönland blokajı da dahil Azor’un kıta Avrupa’sına giremediği senaryolar üzerinde yoğunlaşması elbette dikkate değer ve biz böyle tahmin etmemiştik. Endekslere baktık da sistem bekleyişine girdik de diyemem çünkü ben öyle tahmin yapmıyorum. En son ECMWF çıktısı İzlanda’nın Azorun önüne atlayamadığı bir senaryoyu ana çalıştırmasında bizlere gösterdi. Azor Avrupa içime daldıktan sonra orada iskadninavya ve Kuzeybatı Sibirya ile blokaj yaparsa bu kez her iki tahmin sisteminin de çok hesaba katmadığı başka bir şeyi konuşuyor oluruz. Sibirya orada ve zaman zaman bizim coğrafyamıza etkili olabilecek yakınlığa kadar geliyor. Örneğin 22-23 ULL si onun bir kırıntısıdır. Tiyatroda sahnede duvarda asılı bir silah varsa o silah oyun bitmeden büyük ihtimalle kullanılır.

• gfs de ciddi bi dönüş bekliyormusunuz sayın hocam gece?

Bence asıl takibe değer dönem şimdi başlıyor. Zira GFS kartını öyle bir oynadı ki resmen “budur” dedi. Ana senaryoda ısrarla Azor’un Orta Avrupa’ya sokulma senaryosunu dikkate almadı. Öğlen bir çalıştırmanın basınç haritasını sormuştum var mı diye sayfalarda geri baktım ama yok. Ben de takip edeceğim elimden geldiğince