Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yani ekonomik sıkıntılardan mıdır yaşadığımız zor zamanlardan mıdır sanki kışa hiç girmemişiz gibi hissediyorum. Ufukta sistem falan da yok adam akıllı. Ocak böyle gidecek gibi. Haberlerde hiçbir yerde kar haberi de görmüyorum. Lanetlendik mi ne? :( Ya da ben çok aceleciyim.

• Yani ekonomik sıkıntılardan mıdır yaşadığımız zor zamanlardan mıdır sanki kışa hiç girmemişiz gibi hissediyorum. Ufukta sistem falan da yok adam akıllı. Ocak böyle gidecek gibi. Haberlerde hiçbir yerde kar haberi de görmüyorum. Lanetlendik mi ne? :( Ya da ben çok aceleciyim.

Yalnız değilmişim. Sorunun büyük kısmı ülkenin durumu. Gerek kovid gerek ekonomi hiçbir şeyden tat alamıyoruz maalesef.

• arkadaşlar selamlar hepinize ...

Kazakistan da ki olayları başından beri takip ediyorum. Gerek Rusya da ki gerek Kazakistan da ki gerekse Kırgızistan da ki gazeteci arkadaşlarım ile sürekli irtibat halindeyim . Kazakistan da net erişimi sağlıklı olmadığı için biraz zor oluyor. Arada ki saat farkı da biraz zorluyor.

Olayların başlama sebebi Doğalgaz yataklarının bulunduğu Hazar Denizi kıyısında ki Atrau eyaletinde kimliği belirsiz iki kişinin LPG zammını protesto ederken öldürülmesi. Öldürülen kişilerin kimliği bile belli değil. Kazak olup olmadıkları da belli değil. Bu iki kişinin öldürülmesi sonucu Atrau da ve güneyinde ki eyaletlerde halk sokaklara dökülüyor. Eski başkent Alma-Ata da olaylar kontrolden çıkıyor.

Orta Asyayı bilmeyenler için bir ip ucu vereyim . Kazakistan , Kırgızistan ve Özbekistan da ( Türki Devletlerde) Kuzey-Güney ayrımı çok fazladır. Kuzeyliler Güneylileri sevmez ve aynı şekilde tersi durum da mevcut. Ekonomik olarak Kazakistan'ın kuzeyi daha gelişmiştir. Gaz ve Petrol büyük oranda Hazardan çıkar ama Kuzey her anlamda daha gelişmiştir. Ekonomi de aslan payını Kuzey kesim alır. Yeni başkent Nur-Sultan ( Astana) da Kuzey de Rus sınırında kurulmuştur.

Benim konuştuğum gazeteci arkadaşlarımın hepsi ağız birliği yapmışçasına olayların Rusya tarafından çıkartıldığını söylediler ki benim de düşüncem bu yönde . Zaten bugün Rus gazeteleri olası bir Rus müdahalesinin gerek olup olmadığını yazıyordu. Bu akşam saatlerinde de Kazakistan devlet başkanı Rusya dan yardım istedi.

Putin şöyle bir açıklama yapmıştı ;

'' Eğer Rusya'nın başına bir iş gelirse bu bütün BDT ülkelerini ilgilendirir. Zincirleme bir etki oluşturur''

Yani demek istedi ki : Siz hala sovyetlerin bakiyesisiniz ve ben de Rusya olarak sizin ağabeyinizim. Eğer beni yutmaya kalkarlarsa ucu size dokunur.

işte dokundu. ABD ve Batının en çok istediği şey kendi topraklarından uzak kendileri için tehdit olmayacak, Rusya,Çin ve Hindistan gibi küresel aktörleri kontrol altında tutabilecek bir yeni birlik kurulması . Türkiye önderliğinde kurulacak Türk Devletler Birliği Asya'nın tam göbeğinde konumlandığında otomatik olarak Nato da kendisine burada alan açmış olacak . Kimin sayesinde ? Nato üyesi Türkiye sayesinde . Zira Orta Asya da ki tüm Amerikan ve Rus askeri üsleri kapatıldı. Kırgızistan ve Kazakistan bu üsleri tekrar açılmayacak şekilde kapattı.Amerika ve Nato burada ki boşluğu Türkiye üzerinden doldurmak için Türk Devletler Birliğinin kurulmasına ses çıkartmadılar. Hatta Macaristan'ın üyeliğine ( gözlemci olrak) dahi ses çıkartmadılar.

üzülerek söylüyorum ki maalesef yine batı da blok ile doğu da ki blok güçlerini bizim üzerimizden deniyorlar.

son olarak ülke iç savaşın eşiğine doğru koşar adım gidiyor. Kazakistan bölünürse ve ya iç savaşa sürüklenirse Orta Asyanın Suriyesi olur ve 72 devletten askerler teröristler ülke de cirit atar.
    İnşallah Türkiye devreye girer ve orta yolu bulur yoksa durum vahim .

Şu ana kadar 8 asker öldürüldü. Sivil halktan kaç ölü olduğu ise bilinmiyor.

Takip etmek isteyenler için tivitir da : Nazgul Kenzhetay

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Ve an itibarı ile Rusya , Kazakistan'a müdahale edeceğini açıkladı ama belli başlı şartları var.

1- kiril alfabesine geçilsin
    2- kapatılan rus okulları açılsın
    3- Rusça ikinci resmi dil olmaya devam etsin.
    4- rusya askeri üssü açılsın.

Kazakistan devlet başkanı tam bir Aptal. Bunu ben demiyorum Kazak arkadaşlarım diyor. Kazakistan adım adım ya iç savaşa ya da Rus işgaline doğru gidiyor. İnşallah Suriye gibi olmaz sonu.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• manasbalasy desene ağabey ata yurtlarımıza göz dikti karıştırdı diye iç savaşları hep bu şekilde başlatıyorlar gavurlar. Türkiyeyide çok şekilde yapmaya çalıştılar böyle lakin maçaları sıkmadı bizde en azından birlik diye bişe var abi tüm temennim kazakistanın köklüleri bir olup bunu durdurması demekki asıl mesele zam değil hep zam yüzünden çıktı yazıyorlar aslını bize anlattığın için sağolasın hocam.

• manasbalasy desene ağabey ata yurtlarımıza göz dikti karıştırdı diye iç savaşları hep bu şekilde başlatıyorlar gavurlar. Türkiyeyide çok şekilde yapmaya çalıştılar böyle lakin maçaları sıkmadı bizde en azından birlik diye bişe var abi tüm temennim kazakistanın köklüleri bir olup bunu durdurması demekki asıl mesele zam değil hep zam yüzünden çıktı yazıyorlar aslını bize anlattığın için sağolasın hocam.

zam falan hikaye vallahi . Ben Kırgızistan da 3 tane halk devrimi gördüm ama bu Kazakistan da ki bambaşka . Alma-Ata yok olmuş resmen. Sokak çatışmaları yaşanıyor. Bu olayları yapanlarda kırsal kesimden gelen insanlar. Yağmalamadıkları yer kalmamış . Koskoca ülke 2 günde ne hale geldi