Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ölçüm istasyonu atakumda. Ben demiyoeumki orda olmasin, ama merkezde de olmasi lazim. Bide atakumun bafra tarafinda yani atakent tarafinda. Merkeze baya uzak hemde. Biz diyoruzki merkezde de olmalı.

• Atakum, merkezin canını çok yakmış sanırım. Konuda sürekli bir kıyas durumu var her sistemde :)-- :)--

Alakası yok, Atakum özel konumundan ötürü Samsun’un deniz etkisi yağışlarında çoğunlukla çölü oynamaktadır. Yağış mm açısından merkez veya Canik ile arasında çok fark oluyor ister istemez.

• Ölçüm istasyonu atakumda. Ben demiyoeumki orda olmasin, ama merkezde de olmasi lazim. Bide atakumun bafra tarafinda yani atakent tarafinda. Merkeze baya uzak hemde. Biz diyoruzki merkezde de olmalı.

Atakum'un orta konumunda ve merkezi yerde bulunuyor istasyon. Merkez'de 2 istasyon var adamlar her sokağa ayrı istasyon kuramazlarki.

Alakası yok, Atakum özel konumundan ötürü Samsun’un deniz etkisi yağışlarında çoğunlukla çölü oynamaktadır. Yağış mm açısından merkez veya Canik ile arasında çok fark oluyor ister istemez.

Aynen baya çölü oynamış gerçekten :)--

9 Nisan

8gl6tt8.png

10 Nisan

rjre4gk.png

3 Haziran

kse4qnf.png

17 Haziran

22zyvcw.png

4 Temmuz

so3snhl.png

11 Temmuz

tvufdir.png

26 Temmuz

7459c82.png

Buyrun son durumda bu.

rb7j656.png

• Şu bir gerçek ki deniz etkili yağışlarda Atakum, İlkadım ve Canik'in gerisinde kalıyor bu yıl Samsun denizden çok kütle alınca haliyle aradaki fark büyüdü bu şehir 9 Şubat 2020 vakası yaşadı Atakum'u bütün kütleler sıyırdı merkeze 20-25 cm kar örtüsü yaptı benim için en trajik olay sanırım

• Şu bir gerçek ki deniz etkili yağışlarda Atakum, İlkadım ve Canik'in gerisinde kalıyor bu yıl Samsun denizden çok kütle alınca haliyle aradaki fark büyüdü bu şehir 9 Şubat 2020 vakası yaşadı Atakum'u bütün kütleler sıyırdı merkeze 20-25 cm kar örtüsü yaptı benim için en trajik olay sanırım

Hocam atakumda o sistemde birikim olmadımı merkezde 25 cm varken

• samsun5561 2 gece kar yağdı ilk gece tuttu Atakum'da ikinci gece yağmadı çoğu eridi.

Bu arada söylediklerim Atakum'un tamamı için geçerli değil buruna yakın olan Yeşildere, Esenler, Denizevleri mahalleleri bu kütlelerden yararlanan kısımda kalıyor.

Bizim için en kötüsü elimizde resmi hiçbir kanıt olmaması herhangi bir hava olayı yaşandığında fotoğraflar ve videolar dışında alternatifimiz yok. Ne yağış ölçen bir istasyon, ne de 2007, 2012 selleri gibi büyük felaketler olmadıkça kaale alan bir kurum? Son 3 ayda meydanda sel oldu, su birikti diye 3. veya 4. haber alışım ama herhangi bir çalışma var mı ya da şu kadar yağış düştü o yüzden böyle oldu diyen. YOK! Atakum'a el mahkum oraya ne kadar yağarsa göbeğimiz bağlı..