Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • hocam 3-4 gün önce de 35 mm yakın yağış aldık iki seferdir şanslıyız.

Şahane gıpta ile izliyoruz sizleri 35 mm yağışı biz 2 aydır toplam olarak bile göremedik psikolojik olarak yıkık durumdayım köye gidip terapiye girerdim bu yıl o kadar yoğunum ki onu da yapamadım Samsun'da çıldırmamak elde değil.

• geçen cumartesinden beri fındık topluyorum bugün normalde bitecekti ama bu yağmur arası çok iyi geldi köydeyim bu saatte hırkayla oturup zaman zaman şiddetli yağan yağmuru izleyip çayımı yudumlayıp sessizliğin tadını çıkarıyorum gerçekten o şehirde maskeydi sosyal mesafeydi gürültüydü patırtıydı hepsinden uzak huzuru yaşıyorsun mevlama şükürler olsun

• yalnız buraya göre ünye hafif kurak geçmiş bence pek mümkün değil

Alansal hesaplama olduğu için harita tam ayrıntıyı vermeyebilir.Siz normallerde olabilirsiniz.Ama batınızdaki ilçeler kurak kaldıysa sizi de kurak gösterebilir.Bu da haritanın ayrıntıyı gösterme durumuyla alakalı.

• mgm tahminleri samsun için çöp 365 günün 300 günü yaniliyor abi saat saat yağış veriyor utanmadan tren oldu kütleler ünyeye döktü en az 80 km samsunun doğusunu vuracağı belli bunu bilmeyen vatandaş yağmur yağacak diyor akıl alacak gibi değil ve bu adamlar maaş alıyor samsun mgm ne işe yarar memurları bunu görmüyormu bu nasıl bir çıkmaz arkadaş biz biliyoruzda sıradan (meteoroloji ilgisi olmayan) vatandaş önlem aliyor karsimiza geçip bugün yağis var diyor bu nedir ya bilim yoksa hiç birşey yoktur arkadaşlar bu herkes için geçerli evrenseldir ayıp ya ayıp dalga geçiyorlar vatandaşlar ile

• ekleme yapmak istiyorum bi sistem görmüşler ise bu samsunu da kapsayacak alçak basıncin etkisine ok diyorlar bunlara diploma verenler hala diploma veriyor hemen tüm orta karadeniz kıyısı icin uyari veriyorlar sonra samsunun doğusuna çekiyolar yağişi sonrasini onlarda bilmiyor yemin ederim onların sistemi bende olsa daha iyi tahmin yaparim en azindan attiklari tahminin yüzde 50 si doğru çikartirim samsum mgm bir çöptür ve oyle kalacaktır bu kafayla

• Samsun coğrafyasının tahmini şaka yapmıyorum Dünya'nın en zor coğrafyalarında biri her gün yatıp kalktığımız şehri biz bile tanıamıyoruz ama MGM 10. Bölge'nin'de radar dışında bir faydasını görmedik. Kurdukları istasyonlar saçma sapan konumlarda ve az sayıda üstelik bozuk. Yağış hesaplamasını geçtim rüzgarı bile yanlış ölçüyor şehir uçuyor dalgalardan sahilde yürüyemiyorsun son durumlara bir giriyorum 17 km hız yazıyor.

Yani demem o ki bir faydaları yok yaptıkları işlerin gerçekten boş yere maaş alıyorlar.

• Samsun coğrafyasının tahmini şaka yapmıyorum Dünya'nın en zor coğrafyalarında biri her gün yatıp kalktığımız şehri biz bile tanıamıyoruz ama MGM 10. Bölge'nin'de radar dışında bir faydasını görmedik. Kurdukları istasyonlar saçma sapan konumlarda ve az sayıda üstelik bozuk. Yağış hesaplamasını geçtim rüzgarı bile yanlış ölçüyor şehir uçuyor dalgalardan sahilde yürüyemiyorsun son durumlara bir giriyorum 17 km hız yazıyor.

Yani demem o ki bir faydaları yok yaptıkları işlerin gerçekten boş yere maaş alıyorlar.

Aynen hocam burada 90-100 km/h da lodos esiyordu.MGM de 40 km/h yazmıştı.Şaka gibi gerçekten.

• Yağmura öyle hasret kaldım ki yağmur yağdiğında saatlerce dışarda dolaşacağım sırılsıklam olana kadar

• Ağustos 15 i geçtik.Zaten ilk 15 i yaz sonrası kış derler burada.Havalar yavaştan serinler yağış alırız inşaallah.Ama illa ki sıcaklar olur daha pastırma yazı var.

• Önümüzdeki günlerde Samsun'un doğusu ile Trabzon'un batısı arasında bir yerlere hava fena patlayacak ama hayırlısı... Benim gözümde Giresun bir adım önde.