İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yağmur ve rüz

Ben oraj kovalamıyorum demiyorum, ancak bazı arkadaşlarımız ah şu mor kütle gelse ne güzel olurdu şöyleydi böyleydi diyorlar. Güzel aksiyonlar çerçevesinde oraj takibine sözüm yok. Ben de ona karşın Tarımın zarar göreceğini söylediğimde, duyar kasıyorsunuz diyorlar. Ben kararında orajı neden istemeyeyim, afet durumundaki orajı kovalayacak halim yok. Saygılar

• Son çıkan taze taze veriler şehrimiz adına şöyle,

En önemlisi olan CAPE ile başlayalım. Sürekli CAPE bakıyoruz çünkü, oraj ve yağış konusunda bize en önemli bilgiyi CAPE ( J/Kg) life İndex değerleri verir.

CAPE (J/Kg) life İndex gün içinde şehrimizin batı ve Avrupa yakası için uygun durmaktadır. Kararsızlık değeri 700-1100(J/Kg) değerinde. Anadolu yakası bir tık daha altında. Ama sabah içinde bu değerler Andolu Yakası için daha iyi gözüküyor...

19.06.20 CAPE ( J/KG)Lİfe İndex Ülkemiz:

9615542e20ff0202.jpg

Convective (Konvansiyon) değerleri sabah için Anadolu yakası, ve boğaz hattı için çok güzel duruyor. Bu durum sabah Anadolu yakasında bölgede yağışın cama vurma sesine ve Oraj'a uyandırabilir. Ve bu durumda benim en sevdiğim şeydir:) Bakalım inşallah değerler gibi yağışda oluşur...

Convective Overview 19.06.20 Ülkemiz:

Sabah için, yağışda dediğim gibi boğaz hattı ve Anadolu yakasında güzle duruyor. Orta şiddette güzel bir yağış alıcak gibi durmakta sabahın erken saatleri Anadolu yakası...

Sabah saatleri GFS yağış:

87aa2520171429d497d.jpg

Öğlen vakiti ise Avrupa yaksı için güzel duyor.

Yani her iki yakada nasiplenecek. İsterseniz şimdi Sket-W ye bakalım.

SKET-W İNDEX DEĞERLERİ:

Şehrin batı ucu:

Bulut tepe yüksekliği: 1.1km/10km arası. Bu durum Convective bulutlarının oluşucağının habercisi. Oluşum sürecide Atmosferin büyük bir kısmını kapsıyor. Bu durumun sonucu olarak İri taneli yağış yaşanması muhtemel. Çünkü yağışın yoğun gözüküyor... K değeri:32 bu ise Oraj için iyi bir değer . Bunun 29 ve üstü oraj için güzel ama bunun diğer parametrelerde desteklenmesi lazım.. PW: 1.44in. En azından 2 nin altı, buda havada ki karışımı artırıyor. Yağış için ve oraj için uygun. TT değeri ise 49. ConvT:77F. DownT:61F. 700-500mb da 6.5 derece km.

1f3a999939.png

Boğaz Hattı:

60730d82505fbbe5be577ccaf.png

Anadolu Yakası:

4a08b5b7961b.png

Elimden geldiğince Verileri merak edenler için açıklamaya çalıştım. Yarında güzel bir yağış olucak uzun lafın kısası. İki yaka içinde. Ama Anadolu yakası sabah saatlerinde. Avrupa yakasıda öğlen saatlerinde.hava-yagmusrs323

İyi akşamlar dostlar,

Sağlıcakla kalın...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

2 Mal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Tuzla birkaç saat gürledi birkaç saat kapalıydı,sonra yine günlük güneşlik geçirdik bir damla bile yağmur yağmadı.Yarın anadoluda 12-3 arası yağmasında geriye kalan zamanda ne olursa kabulüm :)

• Yağmur ve rüz

Ben oraj kovalamıyorum demiyorum, ancak bazı arkadaşlarımız ah şu mor kütle gelse ne güzel olurdu şöyleydi böyleydi diyorlar. Güzel aksiyonlar çerçevesinde oraj takibine sözüm yok. Ben de ona karşın Tarımın zarar göreceğini söylediğimde, duyar kasıyorsunuz diyorlar. Ben kararında orajı neden istemeyeyim, afet durumundaki orajı kovalayacak halim yok. Saygılar

Afet kovalayan arkadaşların mesajlarını raporlayabilirseniz daha etkin ve hızlı bir çözüm yapılabilir hocam. Saygılar bizden.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Bunun tam tersi degil mi ! Yanlış mı ögreniyorum:/

Hocam 29 üstü olduğu zaman "K" değeri oraj için uygun olmuyor diye biliyorum... Bende daha bu sene SKET-W yi çözmeye başladım. Vintersaga hocama sormak lazım. Belki bende tam terisni biliyor olabilirim. Ama hatırladığım kadarıyla 29 altı olamsı lazım!

• Tam tersine K değeri 29 üstünde olmalı, hatta 32-33 leri geçerse daha iyi:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hocam 29 üstü olduğu zaman "K" değeri oraj için uygun olmuyor diye biliyorum... Bende daha bu sene SKET-W yi çözmeye başladım. Vintersaga hocama sormak lazım. Belki bende tam terisni biliyor olabilirim. Ama hatırladığım kadarıyla 29 altı olamsı lazım!

K>26 ise birkaç oraj aktivasyonu oluşabilir.

K>30 ise gök gürültülü sağanak yağış gece saatlerinde etkisini şiddetli bir biçimde sürdürebilir.

K>40 ise gök gürülütülü fırtına oluşması kesine yakındır.

Bu arada sadece K değerine bakmak da doğru değildir.Fikir verebilir ancak diğer değerler de kontrol edilmeli.

• K Index

K endeksi, dikey sıcaklık artış hızına ve atmosferdeki düşük seviyeli nemin miktarına ve dikey derecesine bağlı olarak fırtına potansiyelinin bir ölçüsüdür.

K = T(850 mb) + Td(850 mb) - T(500 mb) - DD(700 mb)

C derece, T sıcaklık, Td dewpoint sıcaklığı, DD belirtilen seviyedeki dewpoint depresyonu.

30'un altında K: Şiddetli yağışlar ve oraj için koşullar uygun.

30'un üstünde K: Oraj ve şiddetli yağış için daha uygun koşullar.

K = 40: Oraj ve şiddetli yağış için mükemmel koşullar.

• K>26 ise birkaç oraj aktivasyonu oluşabilir.

K>30 ise gök gürültülü sağanak yağış gece saatlerinde etkisini şiddetli bir biçimde sürdürebilir.

Bu arada sadece K değerine bakmak da doğru değildir.Fikir verebilir ancak diğer değerler de kontrol edilmeli.

Bu bilgiler için sağolun Baskentli . Demek ki ben yanlış biliyormuşum. Düzelttiğin için sağol...

• K>26 ise birkaç oraj aktivasyonu oluşabilir.

Güzel bir yaklaşım ama kesinlikle K ve özellikle TT değerleri diğer parametrelerle desteklenmeli.

Ağır kararsızlığın olduğu durumlarda rüzgar parametreleri hayati önem kazanmaktadır.

• Son 12z güncellemesine göre bir Skew-T analizi yapmak gerekirse batıdan başlayabiliriz. Bugüne benzer bir senaryo olacağı ve sabah saatleri itibariyle radarlar açık konumda kalmalı diyebiliriz.

b71879977f2ad81f46fbd8ba.png

Şehrin batı sınırına dair bu diyagrama baktığımızda kararsızlığın temel parametrelerinden CAPE'in 1700'e yaklaştığını görebilmekteyiz. Bununla birlikte TT değeri nispi düşük görünse de yer seviyesi-850 hPa nem dengesinden ötürü güvenilirliğinin düşük olduğunu ifade etmeliyim. K ise 32 değeriyle göz kırpıyor ki bu cümleleri yazarken tartışması yeni geçti. :)

En güvenilir kararsızlık parametrelerinden biri olan LI ise -5 değeriyle çok kararsızdan ziyade orta seviyede kararsızlığı ifade ediyor. Ek olarak ekleyebileceklerim 700'deki nem durumu ve PW değeri dolu ihtimalini düşürüyor fakat bugüne benzer görüntülere karşı dikkatli olmakta fayda var. Ek olarak her seviyede artan nemle birlikte yağışın şiddeti çok kuvvetli olabilir.

Yazı boğaz ve Anadolu yakası ile devam edecektir.

• 1ec775cf0b2af878443b25e.png

Boğazın güneyine dair bu diyagram genel kararsızlık parametrelerinin batıya göre düşük olduğunu görmekteyiz fakat rüzgar yönüne dikkatinizi çekmek isterim. Karayelden esen rüzgarlar dolayısıyla kütleler güneye erişebilir ve ciddi etkileyebilir. Büyük bir sürpriz olmazsa dolu zor görünüyor.

ce5ffc5.png

Şehrin doğu sınırına ait bu diyagramda ise kararsızlığın boğaza göre daha yüksek olduğu görülmekte. Analog verilerde dolu parametresinde değer okunmakta, buralar içinde dikkatli olmakta fayda var.

Tekrardan bugüne göre nispi olarak yağış kuvvetinde artış olabilme ihtimalinin altını çizmek isterim. Bugüne benzer bir genel tablo çizilebilir. Lokal olarak sıkıntılar olabilir. Örnek radar görüntüleri yine aşağıda yer alacaktır:

4JV0fb.gif

İyi forumlar.

• Buarada nem orajlı sistemlerde en önemli parametrelerden biri, bunuda unutmamak lazım, oraj sadece tek bir parametreyle oluşmuyor..

Buarada eline sağlık Vintersaga

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Tuzlada 30 dk önce havada bulut dahi yoktu,kulaklıkla müzik dinliyordum bir yıldırım düştü yataktan zıpladım.Şuan dolu yağıyor,muazzam bir yağış var.

• Tuzla-darica arasinda kutle olustu,gokgurultuleri duyuyorum uzaktan uzaktan..