İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet bu projenin hayata geçme vakti artık geldi, şimdi olmayacakta ne zaman olacak. Anelizler başlıyor... #aneliz :writing_hand_medium_light_skin_tone::writing_hand_medium_light_skin_tone::writing_hand_medium_light_skin_tone:

TXR84G.webp

• Evet bu projenin hayata geçme vakti artık geldi, şimdi olmayacakta ne zaman olacak. Anelizler başlıyor... #aneliz :writing_hand_medium_light_skin_tone::writing_hand_medium_light_skin_tone::writing_hand_medium_light_skin_tone:

HF Kuş klubüne ilk giren sistem 25-26 Kasım sistemi hayırlı olsun. :D

• Şu anda İstanbullunun Covid’den sonraki tek gündemi kuraklık ve su tasarrufu olmalıydı

Belediye suskun , Başkan sakin, İSKİ rahat

Bakanlık zaten hiç oralı bile değil

Halk suyu müsrifçe tüketiyor çoğunlukla

Bu gidiş gidiş değil

Bu sezon 850’de -14’e bile inanıyorum

Gelse bile sağlam yağış garantisi var mı

Öyle bir yada bir kaç sistem DeK’li gelse şehir merkezi belki kara gömülür coşarız

Ama Dekler baraj havzalarına denk gelmezse isterse Üsküdar’da 30 cm kar olsun fayda etmez , kışın yağma ihtimali olan yağmura yada kara güvenip tasarrufu ötelemek hoş değil

• Melen Barajı malesef hatalı yapılmış ve çatlaklarla dolu. Onarılmaya çalışılıyor ama 5 yılı varmış :( Buyrun izleyin. Suyu kullanırken 5 kez düşünmeliyiz bu aralar. Araba yıkamayın, az ve hızlı duş alın. Biz evdeki salata yıkama suyunu bile kovaya doldurup kullanıyoruz. İşimiz iş, bol yağışlı ve karlı günler gelir inşallah yoksa susuzluk kapıda.

• Sokağa yağan yağmur boşa gitmemesi için sokaklara yağan yağmur temizlenerek barajlara pompanlansın maliyetli ama su hayattır 1-2 park bahçe okul hastane cami az yapalım sermayeyi buraya yatıralım

• Bu arada su kullanımı biraz azaldı yazın her gün 0.35 civarı düşüyordu şuan 0.18-0.22 felan ama havalar soğuduğu için buharlaşmanın azalması da bunda etmen olabilir yine de bilemedim 🤔

• Hava durumu uygulamam; haftasonu yağmur miktarına toplam 1.6 mm diyor Maltepe için . Ne durumlara kaldık. Zaten son zamanlarda hep 1 küsür mm aldık. sonbaharda en yüksek rakamımız ekimde (tam gününü hatırlayamadım) 9 mm idi . Onun dışında diğer yağmurlu günlerde 5 mm üstü görmedik. Bu böyle devam ederse vay halimize. '' Ülkemiz orta akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına giriyor'' uyarılarını çok özledim çok. Kar benim için artık lüks oldu. Yağarsa eve girmem:) doyasıya yaşarım o keyfi.