HF Ekonomi Hattı

 • Üzerinde çalıştığımız forex piyasasında işlem yapacak olan robotumuz ile ilgili biraz bilgi vermek isterim ilgilenen kişilere.

  Önceden verdiğim bilgilerde 4 farklı indikatörü robotumuzun içine koymayı hedeflediğimizi söylemiştim. Fakat yapılan testlerde bazı aylarda öngörülmeyen kayıplar yaşattığı için bu stratejiyi rafa kaldırdık.

  Şu an da tillson indikatörü ile (piyasa da T3 indikatörü olarakta bilinir) bir robot yazılımı yaptık. T3 indikatörü kendi içerisinde 5 farklı indikatörü kullanan ve bir sonuç veren gösterge.

  Geçmiş aylara ait yapılan testlerde 10 aylık süreçte %90 gibi kazanç sağlıyor durumda.

  Fakat arada bazı zamanlarda ufak kayıpları var ve bunun sayıları artış gösterdiği aylarda zarar olma olasılığı yüksek.

  Bunu engellemek için de bir kaç stratejimiz var bunun üzerine yazılımlar devam ediyor.

  Geçmiş aylarda yapılan test aşamasını geride bırakıp şu anda canlı veriler ile gerçek olmayan para üzerinden çalıştırmaya başladık.

  Dün gece 00:00 'da robotumuzu çalıştırdık ve kendisi amerikan petrol paritesinde işlem açmış durumda. Şu anda 2000 dolar civarı + gösteriyor ve pozisyonunu hala kapatmış değil.

  Burda belirtmek isterim gerçek olmayan yani sanal para limitimiz 100000 dolar. Piyasaya 100 bin dolar ile girdik açıkçası.

  Belirlediğimiz yerleri düzeltebilirsek zararımız çok fazla azalacak ve buna paralel olarak kar oranımız artacak düşüncesindeyiz. Herkese hayırlı akşamlar dilerim.

 • Sigaradaki asgari maktu vergisine % 17 zam yapıldı. Verginin yansımasının ,15 tl üzeri sigaralarda 3 tl , 15 tl altı sigaralarda 1,5-2 tl artışa sebeb olacağı hesaplanıyor. Yeni fiyatlı listeler gün içinde çıkar.


  Yaz boyu ilave vergilere ve yeni vergilere devam


  https://www.milligazete.com.tr…iyatlarina-zam-gelecek-mi

 • Sigaradaki asgari maktu vergisine % 17 zam yapıldı. Verginin yansımasının ,15 tl üzeri sigaralarda 3 tl , 15 tl altı sigaralarda 1,5-2 tl artışa sebeb olacağı hesaplanıyor. Yeni fiyatlı listeler gün içinde çıkar.


  Yaz boyu ilave vergilere ve yeni vergilere devam


  https://www.milligazete.com.tr…iyatlarina-zam-gelecek-mi

  Biz bize yetemedik...

  Düşen bir çığda hiçbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz

 • Bu işin sonu nereye varacak vergi vergi vergi. Aralıkta 1999 aldığım telefon 3300 olmuş. Oyun konsolları 1500'den 4500'e çıkmış. LG televizyon alacaktık tam 2000 tl zamlanmış. Klima fiyatları uçmuş. Almamız gereken o kadar şey var ki bu ekonomi de imkansız. Çok uçuk fiyatlar. Her şeye yüzde 40-50 vergi. Yazık günah. En çok vergi ödeyen ülkelerdeniz. Bizim de tamam çok rahat değil de orta yollu bir ekonomi de yaşamaya hakkımız yok mu? Zoruma gidiyor. Basit şeylere bile dünya para ödüyoruz. Vallahi zoruma gidiyor.

 • Üretim olmazsa devlet nereye yüklenecek ? Halka, yani vergi almaya. Bizde vergi aşırı fazla, öyle böyle değil. Vergi her ülkede var ama bizdeki ne alıyorsan 2 katı. Yani devlet diyor araba mı alıyorsun, bana da bir tane alacaksın, telefon mu alıyorsun, bana da bir tane alacaksın.


  Birde bizim milletimiz hep birbirinin sırtına biner. Müslümanız güya ama birbirimizi kazıklayanda tek millet olabiliriz. Her şeyde fırsatçılık. Örnek veriyorum, virüsten önce maskenin adedi 50 kuruşa satılırken, virüs patlak verdi, 3-4-5tl'ye satıldı. Yani şimdi ne oldu da buna bu kadar zam geldi. Berber, dükkan açmaz, açtımıda halkın sırtına biner tras 30'sa 50 yapar. İyi de halkın suçu ne ? Sebze, meyve ateş pahası. Yani ne oldu da şimdi bunlar değerlendi.


  Arkadaşlar, bunlar hep birbirini tetikliyor. Şimdi örnek veriyorum sebze meyveye zam yaparsan, diğer işletme sahipleri de otomatikmen sattığı ürünlere zam yapar. Çünkü yapmazsa alım gücü azalır. Eskiden 100tl'ye 4 kişilik bir ailenin pazar masrafı karşılanırdı. Şimdi bu oldu 200tl, 2 sene içinde. Yani her şeye zam geldiği zaman sen zam yapmazsan bu sefer alım gücün azalıyor.


  İnsanların erdemli, ahlaklı olması temel şarttır.Ancak bu şekilde toplumsal düzen sağlanabilir. Galerici araba piyasasını arttırır, güya çok daha fazla kar edeyim diye ama halkı düşünmez. Bunun bir yerde tıkanacağını düşünmez. Yahu ucuz sat, ucuz al.


  Düşünsenize asgari ücret 1000tl ama hayat çok ucuz. Ekmek 5 kuruş, su, 3 kuruş, kira 200tl, pazar alışverişi 50tl vs. Yani bunu kim istemez ki ? Ancak benciller istemez. Yani ben sefa süreyimde altta kalanın canı çıksın diyenler.


  Ona buna olmadık yere zamlar yapıp, birbirimizi kazıklamaya hiç gerek yok.

 • Black Friday zamanı 1800 TL fiyatla aldığım playstation 4 500 gb oyun konsolu 4000 lira civarı olmuş. Sanırım ilk defa bu tür birşeyden kar ettim, fıkra gibi ülkeyiz :)


  Takipte olduğum dolar - TL endeksi 6,98-6,99 bandına sıkıştı kaldı, genelde bu tür yoğun işlem açılan noktalardan sonra bir yöne doğru sert hareketler oluyor. Umalım ki bu hareketi aşağı yönlü olsun.

 • Bist güne %0.03 yükselişle 99.649 puanla başlarken öncelikle 100 bin puan olan psikolojik sınırın üstünde kalmaya,sonra 106binli seviyeleri test edecek.Bu iyi yönlü tahmin aşağı doğru 97.600 civarı desteği var.Tahminin bir müddet bu bantta gidip geleceği.Dolar 6.99 euro 7.59 dan işlem görürken altın gr.383 Tl b.petrol ise 29.24 le 30 usd civarındaki yatay seyrine devam ediyor.

 • Cari denge mart ayında 4.92 milyar dolar açık verdi.Şubat ayında bu açık 1.23 milyar dolardı.Nisanda bu açık benzer olabilir.Petrol fiyatlarının düşüklüğü ithalatın azalması bir yanda kayıp turizm gelirleri ve ihracat düşüklüğü birbirini dengeleyebilir belki bir miktar artışla 5-6 milyar arası olabilir...

 • Konuşmayayım diyorum ama vergi vergi vergi devletin işi kolay cebi dolduruyor her türlü ama bizde üretimden değil halka yüklenilen ağır vergiden halk devleti sırtında taşıyor tamam taşısında vergi tabiki verelim ama neden bu kadar fazla neden her şey zamlı üretim yapmak çok mu zor allah aşkına çiftçiye destek vermek çok mu zor bıktım artık ya illallah geldi

 • Diğer kalemler hakkında en ufak yorumum olmayacak ama sigara ve alkolden alınan vergiye gram acımam hatta daha fazlasını alsın devlet nacizhane görüşüm budur. Çünkü bu 2 illetten daha sonra hastalananların ilaç ve hastane bakımları daha maliyetli, bütün ilaçlar yurt dışından geliyor. Sigaradan dolayı kanser olan bir hastanın, ilaçlarından tutun ameliyatına ve diğer tedavilerine kadar nasıl maliyetli olduğunu biliyoruz. O yüzden bu 2 kalemde özellikle alınan vergiler beni sinirlendirmiyor aksine mutlu ediyor.

 • swap anlaşması olacak ve dolar ilk etapta 6,00-6,20 bandına doğru çekilecektir. eğer süreç gelecekte iyi yönetilirse 6 liranın altında dolar göreceğiz. borsa bu süreçte 160-180 bin civarlarını görecektir. doları olan bozup borsada sağlam kağıtlara girerlerse en az yüzde 40 kazanç sağlayacaklardır.

  şu mesajımı alıntı yapayım. Dolar kademe kademe çekilmeye devam edecek, daha Amerika’nın bastığı trilyonlarca dolar piyasaya sürülmedi. 6 liranın altı hayal değil.

 • Şehir hastaneleri fikirleri ortaya çıkınca , garanti hasta sayısı verilmesinden ve yıllık kiralarının döviz bazlı oluşundan dolayı zaten bu işlerden sadece müteahitlerin kazancının garanti olduğu belliydi. Nitekim iş garanti , kredi devlet bankasından , ödeme garanti.


  Sayıştay raporlarına göre zaten döviz ile olan kirada 3 aylık kur farkı maddesi de varmış. Yıllık kiralar astronomik hale gelmiş. Sadece ankara etlik teki hastanenin güncel kur ile yıllık kirası 1 milyarın üstünde ve bunun gibi tamamı açılmiş , yarısı açılmış, inşaat aşamasında bir çok hastane var.


  Kısacası sadece ankara etlik’ teki hastanenin 2-3 yıllık kirası ile devlet hastaneyi kendisi yapardı. 25 senede tüyü bitmemiş yetimin hakkı üç beş müteahite akmazdı.

  Devletimizin projelerdeki garanti ödemeli yap işlet devret modeli olduğu ve sürdüğü sürece , vatanımızda iki şey garanti olacaktır ;


  1- yeni ve ilave vergiler

  2- müteahitlerin ödemesi


  Kaynak :http://www.cumhuriyet.com.tr/y…mlari-acikliyoruz-1738462