Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • gfs ye güvenilmemeli 23 aralık 24 aralık sisteminde büyük beklentiye soktu ecmwf öyle demedi ve ecmwf nin dediği oldu ecmwf her zaman daha tutarlı gfs gibi her güncellemede yer değiştirmiyor ecmwf ab yi az daha bize salsa mgm bile yoğun verir bence...

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Bir süre soğuk tarafta kalacağız kıyılar için kar yağıp yağmayacağı henüz belirsiz olsa da İzlanda'nın etkisiyle güzel yağışlar olacak bu da boş kalan yaylaların karla dolması anlamına geliyor.

• okanmeteo konu İstanbul değil ancak Ecmwf ortalamasından farklı bir çıktı sundu yani değişme ihtimali çok yüksek. Ayrıca Doğu Karadeniz'deki kar örtüsü yüksekler için geçerli kıyılar değil.

• 12 Ocak Basınç Öngörüleri;

-GFS %95 ihtimalle değişim geçirerek Avrupa modeline göre sistemi dizayn edecektir. ECMWF ve topluluk verileri kullanılarak sistem detay çözümlemesi ve tahmini yapmak güvenirliliği arttıracaktır.

EPS öğle güncellemesi basınç ortalaması

EPS sabah güncellemesi

GFS öğle güncellemesi basınç

• Endeksler negatiften kurtuluyor. Ama açıkçası endeks pekte umrumda değil. Bir çok kez endekslerin nasıl oynak olduğunu belirttim, değişecekler dedim, değiştilerde.

Bu akşam sistem netleşmeye başlayacak, artık gücü ve yönünü görmeye başlayacağız. Cumartesi son nokta koyulur.

Şahsi tahminim bu salınım bir öncü. Asıl beklentim Ocak 20 sonrası. Sonuna doğru.

Kış 15 Ocakta başlıyor.

• Endeksler negatiften kurtuluyor. Ama açıkçası endeks pekte umrumda değil. Bir çok kez endekslerin nasıl oynak olduğunu belirttim, değişecekler dedim, değiştilerde.

Bu akşam sistem netleşmeye başlayacak, artık gücü ve yönünü görmeye başlayacağız. Cumartesi son nokta koyulur.

Şahsi tahminim bu salınım bir öncü. Asıl beklentim Ocak 20 sonrası. Sonuna doğru.

Kış 15 Ocakta başlıyor.

Kışmı oda nasıl birşey 😂😂😂

• işin şakası bir yana burda bu işten iyi anlayan hocalarımızın yanında yorum yapmak tahminde bulunmak çokta doğru olmasada benim tahminime görede ocak 15den sonra uzun bir müddet soğuk tarafta kalacağımız yönünde tabi naçizane tahminim diyelim öyle derinlemesine analiz yapacak kadar bilgim yok anladığım yada anladığımı sandığım kadarıyla tahminin böyle😂

• Kışmı oda nasıl birşey 😂😂😂

Beyaz olacak galiba. Bir de ıslak, buzlu, soğuk oluyordu sanırım^^

işin şakası bir yana burda bu işten iyi anlayan hocalarımızın yanında yorum yapmak tahminde bulunmak çokta doğru olmasada benim tahminime görede ocak 15den sonra uzun bir müddet soğuk tarafta kalacağımız yönünde tabi naçizane tahminim diyelim öyle derinlemesine analiz yapacak kadar bilgim yok anladığım yada anladığımı sandığım kadarıyla tahminin böyle😂

iyi ki bilgin yok. Demek ki olsa Nisan'ı tahmin ederdin1/kahkahas23s1

• Güvenilirliği, başarı yüzdesi yüksek olan EPS'de bugünün verileri ile sistem için en olumsuz tablo Azor yüksek basıncının sistemin alçak basınç merkezi ile üst seviye soğuklarını bölgemize sokmak için yeteri kadar güçlü olmayışı ve Kuzey Atlantik bölgesindeki alçak basınç alanlarınında gücüne kavuşamamış Azor yükseğini baskılamasıyla aşağıda belirtilen senaryonun gerçekleşme ihtimali yüksek görünüyor. Şans bizden yana olur umarım..