Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hava tam ısındı derken soğuyan ve bir kaç gün sonra tekrar ısınan bi döneme giriyoruz. Hava sıcaklığı mayısa kadar 8-20 arasında olacak

• Birşeyler ters gidiyor olağan dışı birşeyler oluyor 9 Şubat'ta gelen soğuk hava ilen birlikte hiç olmayan şeyler oldu portakal ve limon ağaçları yaprak döktü ve sadece buzdan yaprak doktuğunu düşünürken ağaçlar kurumaya başladı bu ağaçlar çok dayanıklı ve çok sağlam ağaçlardır 45 yaşındayım ben böyle birşey hiç yaşamadım... belki bu olayı biraz ileri boyutlara tasiyacam ama ben bunun gerceklese bilecegine inananlardan olduğum için söylüyorum ....BUZUL ÇAĞININ AYAK SESLERİMİ ...yoksa fazlamı abarttım ....bu çok genele yayılmaya başladı herkesin portokal ve limon ağaçları kuruyor meyveleri dalında çürüyor ...yoksa başka bişey mi var ....

• Birşeyler ters gidiyor olağan dışı birşeyler oluyor 9 Şubat'ta gelen soğuk hava ilen birlikte hiç olmayan şeyler oldu portakal ve limon ağaçları yaprak döktü ve sadece buzdan yaprak doktuğunu düşünürken ağaçlar kurumaya başladı bu ağaçlar çok dayanıklı ve çok sağlam ağaçlardır 45 yaşındayım ben böyle birşey hiç yaşamadım... belki bu olayı biraz ileri boyutlara tasiyacam ama ben bunun gerceklese bilecegine inananlardan olduğum için söylüyorum ....BUZUL ÇAĞININ AYAK SESLERİMİ ...yoksa fazlamı abarttım ....bu çok genele yayılmaya başladı herkesin portokal ve limon ağaçları kuruyor meyveleri dalında çürüyor ...yoksa başka bişey mi var ....

Bu işten anlayan kişiler yorumlarsa iyi olur

• Portakal limon mandalina gibi ağaçlar soğuğa karşı dayanıksız olan Akdeniz ve tropikal iklim meyveleridir. Don olayları ilk bu ağaçları vurur. Kurumaları normal.

• Herkese iyi akşamlar arkadaşlar,

Şubat kalan günler ve Mart ayı için herhangi bir kar yapacak sistem beklemiyorum. Artık cetvelleri bırakabiliriz :) güzel bir kış sezonu yaşadık, efsanevi bir sistem yaşadık, bir çok ilçemiz metrelik kar yağışı aldılar. Ben en az 2-3 sistem bekliyordum ancak nasip bir sistemmiş. Buna da çok şükür.

Bugün cemrenin düşmesiyle birlikte yavaş yavaş bahar moduna giriyoruz ve oraj sezonu için hazırlanacağız. Ayrıca yaz sezonu için şunu diyebilirim; son yılların en sıcak yazına hazırlanın... herkese iyi akşamlar...

yavaş yavaş Ramazan ayına hazırlanma vakti. oldukça sıcak bir Ramazan ayı bizi bekliyor. ayrıca bu yaz, çoğumuz, klimaya ihtiyaç duyacağız.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Portakal limon mandalina gibi ağaçlar soğuğa karşı dayanıksız olan Akdeniz ve tropikal iklim meyveleridir. Don olayları ilk bu ağaçları vurur. Kurumaları normal.

Portakal limon mandalina ağaçları soğuğa son derece dayanıklı ağaçlardır bunun araştırması nerde yapılmış yapılmışsa ben45 yıldır ve buyuklerim hiç böyle bı olay yasamamişlar Bu Karadeniz ne soğuklar ne kar yağışları ne buz gibi havalar gördü tropikal meyve olabilir meyveler dönüp çuruye bilir fakat 50 / 60 yıllık portakal ağacın dan al 10 yıllık portakal ve limon ağaçları bile kökünden kurumaya başladı...don olayı ile alakalı olsaydı ben bu yaşıma kadar böyle birşey yaşamadım bunda başka birşey var çünkü bu olay geçen yıl başladı geçen yıl benim 2 portakal ağacım kurudu komsularda 1/ 2 portakal ağaçları kurudu geçen yıl don yoktu bu yılda artarak kurumaya devam ediyor

Einmal editiert, zuletzt von hopa08 ()

• Bundan sonra hava böyle yani mayısa kadar 10-20 derece arası ama ara ara soğuk dalga gelecektir bu da kısa süreli de olsa hava sıcaklığını 7-8 derecelere çeker