Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Mesele şu ki konumumun bakısı itibariyle lodos benim için çatı uçması, direk ve ağaç devrilmesi, günler süren elektrik kesintisi demek. O yüzden aram pek iyi değil lodosla. Ama efsaneyi getirirse katlanırız napalım. Allah'ın dediği olur. Sahildeki hemşehrilerim 50 cm örtü görsünde, ben iki gece uyumamaya razıyım napalım.

Eyvallah hocam. Umarım çatı uçması direk devrilmesi olmaz

• Salı sabah, hatta akşam güncellerine kadar konuşan boşa konuşmuş olur hocam. Ben arkama yaslandım, neredeyse 4 yıl sonra gelen efsaneyi bekliyorum. Sistem içi sürprizlerle son 3 yılın acısı çıkacak Allah'ın izniyle, sahil iç kesim farketmez.

Bu arada yeni nick profil resminle uyumlu olmuş, on numara abi:thumbup:

eyvallah tayfun sağolasın bu nick benim eski sitemizdeki ismimdi Ee tabi aradan 10 yıl geçti burdada kullanayım dedim😊

• Bu hafta yaşayacağımız aksiyonlar; Salı Kuvvetli yağış, Çarşamba muhteşem lodos, Perşembe ani sıcaklık düşüşü; Cuma günü kuvvetli yağmur gece kar, Cumartesi, Pazar, Pazartesi bizi bizden alıcak o taneler ve okulun da tatil olmasıyla Salı,Çarşamba yüze gelen kartopu aksiyonu ıslanan çorap parmak ucu donması el donması çok özledik bunları harikaa be

• Yorumları hiç okumadım direk 4-5 sayfa atladim. Gfs güncellemesi biraz farkli cikti yapmiş. En iyi senaryo verirken şuan en kötü senaryoyu vermiş.

Şimdi ben bölge sakinlerimizin gfs ye göre neler yazdigini bir tahmin ediyim.

Gfs sabah güncellemesi kötü çıkmış beğenmedim.

Ilk tahminim bu olsun.

Sistem iyiyken hayret bu sefer ses soluk çiktı normalde cikmazdi. Sistem kötüyken 1 saatte 3-4 sayfa yazilirdi bolgemizde 🙄

• Yanlis hatirlamiyorsam 2016 ocak sisteminden 2 gun önce falandı komşumuzun komple çatısı uçmuş bizim araziye konmuştu dikkatli olmak lazım

Dikkatli de olsak faydası yok hocam o hıza. Geçen yılda 105 km esti. Bu çevrede 7-8 evin çatısı uçtu, 6 gün elektrik gelmedi. Ama şu var ki geçen yıl arkası tırttı. Şu an ki görüntüde en azından arkası sağlam bu sefer. İnşallah lodosta azalır, 60-70 i geçmez arkasındaki soğuk ve kar bozulmadan. Herşey takdiri ilahi.

• Kendimizi kandırdık ecm ye yöneldik 😂 bazılarımız kabullenirken bazılarımız idare eder dedi.

• 120 saat kaldı, modeller tam olarak hala mutakıb değil, marmaralılar 7 ocak 2017 istiyorlar. Fakat bu izlanda baskisina göre cok cok zor. sistem modellerin gösterdigi ortalama olarak gelirse dogu marmaradan itibaren karadeniz boyunca kar acisindan şansli olurlar.

(Gem hariç) resmen tipik marmara batı karadeniz hattina calismis. Bende diyorum bunlar niye hep gem diyolar. Ben istiyorumki ülke sistemi olsun. En temennim bu. Maalesef bazi arkadaslar hic boyle dusunemiyorlar, düsenemiyorlar diyorum . Baska bisey de demiyorum.

• 120 saat kaldı, modeller tam olarak hala mutakıb değil, marmaralılar 7 ocak 2017 istiyorlar. Fakat bu izlanda baskisina göre cok cok zor. sistem modellerin gösterdigi ortalama olarak gelirse dogu marmaradan itibaren karadeniz boyunca kar acisindan şansli olurlar.

(Gem hariç) resmen tipik marmara batı karadeniz hattina calismis. Bende diyorum bunlar niye hep gem diyolar. Ben istiyorumki ülke sistemi olsun. En temennim bu. Maalesef bazi arkadaslar hic boyle dusunemiyorlar, düsenemiyorlar diyorum . Baska bisey de demiyorum.

Kesinlikle. Onlar gibi bizde 3 senedir güzel kar almıyoruz. Ülke sistemi olmalı bu. Sadece buraya yağsa emin ol marmara'ya çok üzülürüm