­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Filyasyon bunu bakanda s├Âyl├╝yor ba┼čka etkenlerde vard─▒r eminim ki ama Cuma g├╝n├╝n├╝n etkisini niye hala g├Ârmedi─čimizi size a├ž─▒klayay─▒m. Cuma g├╝n├╝nden bu yana 9 g├╝n ge├žti ├žo─ču bilim adam─▒ belirtilerin genellikle 14-30 g├╝n i├žinde ba┼člayaca─č─▒n─▒ s├Âyl├╝yor , test yapt─▒r─▒p test sonucununda ├ž─▒kma s├╝resinin 48-72 saat aras─▒ oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝rsek ancak haftaya ├ž─▒kacakt─▒r ├žok y├╝ksek ihtimalle Cuma g├╝n├╝n sonu├žlar─▒

5.5 gun olmasi lazim

• Filyasyon bunu bakanda s├Âyl├╝yor ba┼čka etkenlerde vard─▒r eminim ki ama Cuma g├╝n├╝n├╝n etkisini niye hala g├Ârmedi─čimizi size a├ž─▒klayay─▒m. Cuma g├╝n├╝nden bu yana 9 g├╝n ge├žti ├žo─ču bilim adam─▒ belirtilerin genellikle 14-30 g├╝n i├žinde ba┼člayaca─č─▒n─▒ s├Âyl├╝yor , test yapt─▒r─▒p test sonucununda ├ž─▒kma s├╝resinin 48-72 saat aras─▒ oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝rsek ancak haftaya ├ž─▒kacakt─▒r ├žok y├╝ksek ihtimalle Cuma g├╝n├╝n sonu├žlar─▒

Ben di─čer tart─▒┼č─▒lan konudan ba─č─▒ms─▒z olarak bir┼čey sormak istiyorum: Kulu├žka s├╝resi nas─▒l 14-30 g├╝n oluyor? Nerede okudunuz bunu? O zaman ┼ču tarihe kadar yap─▒lan t├╝m karantinalar bo┼ča yani zira 14. g├╝nde sal─▒n─▒yorlar. Ortalama kulu├žka s├╝resi pek ├žok kayna─ča g├Âre 5-7 g├╝n, iyi ara┼čt─▒rman─▒z─▒ ├Âneriyorum.

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• 5.5 gun olmasi lazim

Avrupal─▒ bilim adamlar─▒n─▒n yazd─▒─č─▒ makalelerde 14-30 g├╝n diyordu hocam bizim ├ťlke de ba┼čka ├ťlkelerde de bir ka├ž koronal─▒ hastan─▒n durumunu twitter dan okudu─čumda belirtileri 8-9 baz─▒lar─▒n─▒n 18 g├╝n i├žerisinde ba┼člad─▒─č─▒n─▒ yazm─▒┼člard─▒ bu da bu makaleleri asl─▒nda do─čruluyor eminim ki daha ├Ânce belirtileri ba┼člayan ki┼čilerde vard─▒r tabi

• Ben di─čer tart─▒┼č─▒lan konudan ba─č─▒ms─▒z olarak bir┼čey sormak istiyorum: Kulu├žka s├╝resi nas─▒l 14-30 g├╝n oluyor? Nerede okudunuz bunu? O zaman ┼ču tarihe kadar yap─▒lan t├╝m karantinalar bo┼ča yani zira 14. g├╝nde sal─▒n─▒yorlar. Ortalama kulu├žka s├╝resi pek ├žok kayna─ča g├Âre 5-7 g├╝n, iyi ara┼čt─▒rman─▒z─▒ ├Âneriyorum.

Bir ├žok ki┼čide 3 hafta ├Ânce 20-37 g├╝nde ├ž─▒kt─▒─č─▒ yazm─▒┼čt─▒ Amerikal─▒ bas─▒nda ben bir ├žok yere bak─▒yorum 5-7 g├╝n diyen makalelerde var 14-30 g├╝n diyen makalelerde bende sizin iyi ara┼čt─▒rman─▒z─▒ ├Âneririm tek bir kayna─ča ba─čl─▒ kalmay─▒n. Bu konuda bir kesinlik yok sadece bilimsel ├žal─▒┼čmalar var ben o bilim adamlar─▒n─▒n yapt─▒─č─▒ ├žal─▒┼čmalara dayanarak s├Âyl├╝yorum 5-7 g├╝nde olmu┼čsa biz ge├žmi┼č isek ge├žmi┼čizdir zaten ge├žmemi┼č isek haftaya g├Ârece─čizdir.

• 5.5 gun olmasi lazim

Aynen hocam ortalamas─▒ 5.5 g├╝n cumadan bu g├╝ne 8.g├╝n. 2 gun test sonucu desek 5.5 ama 7/8 g├╝nde belirti desek 10g├╝n. pazartesiden itibaren 2/3 g├╝nl├╝k seyir kendini belli eder

• Baz─▒ u├ž noktalarda 30 g├╝ne kadar kulu├žka oldu─ču g├Âr├╝lm├╝┼čt├╝ ancak bu yayg─▒n bir durum de─čil.Yayg─▒n kulu├žka s├╝resi 5-7 g├╝n, 14 g├╝ne kadar ├ž─▒kabilir kulu├žka baz─▒ nadir hastalarda 30 g├╝n├╝ de bulabiliyor.O y├╝zden nadir durumlarda g├Âr├╝lebilen rakam─▒ hi├žbir ├╝lke kabul g├Ârm├╝yor kulu├žka s├╝resi olarak normal olarak.

• birde ┼ču d├╝┼č├╝┼č ivmesini yakalam─▒┼čken on├╝m├╝zdeki hafta per┼čembeden ba┼člay─▒p 4 g├╝n yap─▒lsa yasak bu i┼čin ├ž├Âz├╝m├╝ne b├╝y├╝k katk─▒ sa─člar

• 7-14 g├╝n ortalama olarak kulu├žka s├╝resi. ├ç├╝nk├╝ ├žo─ču yerde uygulanan karantina 14 g├╝n . ├ľn├╝m├╝zdeki hafta sal─▒ dan itibaren cuma olanlardan ne kadar etkilendi─čimizi g├Ârece─čiz .

• Bir ├žok ki┼čide 3 hafta ├Ânce 20-37 g├╝nde ├ž─▒kt─▒─č─▒ yazm─▒┼čt─▒ Amerikal─▒ bas─▒nda ben bir ├žok yere bak─▒yorum 5-7 g├╝n diyen makalelerde var 14-30 g├╝n diyen makalelerde bende sizin iyi ara┼čt─▒rman─▒z─▒ ├Âneririm.

Benim makalem senin makalen diye bir durum yok, kendi bilim kurulumuz ve D├╝nya geneli kabul edilen kulu├žka s├╝resi 4-14 g├╝n. Ortalama de─čer ise 5-7 g├╝n. Sizin makale de birka├ž ki┼čide istisna 30 g├╝ne uzad─▒─č─▒ g├Âr├╝lm├╝┼čse, y├╝zbinler 4-14 g├╝n i├žerisinde. Sizce hangisi kabul g├Ârmeli? Y├╝zdelik pasta yer kaplamayacak kadar k├╝├ž├╝k bir de─čer.

Ayr─▒ca 5-7 g├╝n diyen makaleler varsa mesaj─▒n─▒z─▒ 4-30 g├╝n olarak g├╝ncellemelisiniz.

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• Baz─▒ u├ž noktalarda 30 g├╝ne kadar kulu├žka oldu─ču g├Âr├╝lm├╝┼čt├╝ ancak bu yayg─▒n bir durum de─čil.Yayg─▒n kulu├žka s├╝resi 5-7 g├╝n, 14 g├╝ne kadar ├ž─▒kabilir kulu├žka baz─▒ nadir hastalarda 30 g├╝n├╝ de bulabiliyor.O y├╝zden nadir durumlarda g├Âr├╝lebilen rakam─▒ hi├žbir ├╝lke kabul g├Ârm├╝yor kulu├žka s├╝resi olarak normal olarak.

Yani 5-7 g├╝nde e─čer ├žo─ču ki┼čide belirtiler ba┼člad─▒ysa ve sonucumuz buysa y├╝ksek ihtimalle ba┼čar─▒l─▒ bir ┼čekilde atlatm─▒┼č─▒zd─▒r her ┼čey haftaya belli olacak bakal─▒m sa─čl─▒k bakan─▒da haftaya pik yapabiliriz diyor

• Cuma gecesinden bug├╝ne 8 g├╝n oldu. Kabul edelimki , elimizde ki cuma gecesinin fotosu berbatt─▒. Bu fotoya ba─čl─▒ olarak da beklentiler , ├Âng├Âr├╝ler art─▒┼č─▒n fazla olaca─č─▒ y├Ân├╝ndeydi. ─░yi ki olmad─▒. Ben o gecenin sonu├žlar─▒n─▒ ,tam anlam─▒ ile olmasada , b├╝y├╝k ├žo─čunlu─čunu ald─▒─č─▒m─▒z─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Son iki g├╝nl├╝k yatay seyir ve bug├╝n├╝n nispeten d├╝┼č├╝k rakamlar─▒ , hafta sonu d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kma yasa─č─▒n─▒n meyvalar─▒d─▒r. Test-vaka oranlar─▒ pazartesi , sal─▒ g├╝n├╝ yine artabilir . Ama umar─▒m bir s├╝re yatay seyir olur.

• Benim makalem senin makalen diye bir durum yok, kendi bilim kurulumuz ve D├╝nya geneli kabul edilen kulu├žka s├╝resi 4-14 g├╝n. Ortalama de─čer ise 5-7 g├╝n. Sizin makale de birka├ž ki┼čide istisna 30 g├╝ne uzad─▒─č─▒ g├Âr├╝lm├╝┼čse, y├╝zbinler 4-14 g├╝n i├žerisinde. Sizce hangisi kabul g├Ârmeli? Y├╝zdelik pasta yer kaplamayacak kadar k├╝├ž├╝k bir de─čer.

Ayr─▒ca 5-7 g├╝n diyen makaleler varsa mesaj─▒n─▒z─▒ 4-30 g├╝n olarak g├╝ncellemelisiniz.

Y├╝zbinler oldu─čunu nereden biliyorsunuz? bilim kurulumuz var ayn─▒ tarihte 3 hafta ├Ânce bir bilim kurulu ├╝yeside kulu├žka s├╝releri uzayabilir baz─▒lar─▒nda erkende olabilir demi┼čti Twitter dan g├Ârm├╝┼čt├╝m haber yapm─▒┼člarsa buraya atar─▒m. D├╝nya genelinin kabul etti─čine pek emin olmay─▒n. Ayr─▒ca tart─▒┼čalacak bir durum yok haftaya art─▒┼č olursa g├Âr├╝r├╝z olmazsa kutlar─▒z ;)

• Ben soruyorum, sosyal mesafeye uyan say─▒s─▒ ka├ž ├╝lkemizde? Ge├žen sal─▒ g├╝n├╝ markete gittim, yalan s├Âyl├╝yorsam ne olay─▒m sosyal mesafeye uyan ki┼či say─▒s─▒ 10 de─čildi.Sokaklarda omuz omuza y├╝r├╝meler market s─▒ras─▒nda pe┼č pe┼če yak─▒n bekleyenler doluydu.D├Ânerciden d├Âner almak i├žin s─▒ra olmu┼člar aras─▒nda 2 metre b─▒rakmam─▒┼č insanlar g├Ârd├╝m bol bol.Cidden sadece Bafra'da m─▒ uymuyor kimse sosyal mesafeye?

• Cuma gecesinden bug├╝ne 8 g├╝n oldu. Kabul edelimki , elimizde ki cuma gecesinin fotosu berbatt─▒. Bu fotoya ba─čl─▒ olarak da beklentiler , ├Âng├Âr├╝ler art─▒┼č─▒n fazla olaca─č─▒ y├Ân├╝ndeydi. ─░yi ki olmad─▒. Ben o gecenin sonu├žlar─▒n─▒ ,tam anlam─▒ ile olmasada , b├╝y├╝k ├žo─čunlu─čunu ald─▒─č─▒m─▒z─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Son iki g├╝nl├╝k yatay seyir ve bug├╝n├╝n nispeten d├╝┼č├╝k rakamlar─▒ , hafta sonu d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kma yasa─č─▒n─▒n meyvalar─▒d─▒r. Test-vaka oranlar─▒ pazartesi , sal─▒ g├╝n├╝ yine artabilir . Ama umar─▒m bir s├╝re yatay seyir olur.

├ľn├╝m├╝zdeki Haftay─▒ atlat─▒rsak art─▒k rahatlar─▒z bakal─▒m.

• Y├╝zbinler oldu─čunu nereden biliyorsunuz? bilim kurulumuz var ayn─▒ tarihte 3 hafta ├Ânce bir bilim kurulu ├╝yeside kulu├žka s├╝releri uzayabilir baz─▒lar─▒nda erkende olabilir demi┼čti haber yapm─▒┼člarsa buraya atar─▒m. D├╝nya genelinin kabul etti─čine pek emin olmay─▒n.

D├╝nya geneli yap─▒lana emin olmayal─▒m ama birka├ž ki┼čide g├Âr├╝len 30 g├╝ne mi inanal─▒m sizce? Sadece soruyorum. D├╝nya geneline inanmayal─▒m da neye inanal─▒m? 5-7 g├╝n ayaklar─▒ yere basan, somut ├Ârneklere dayal─▒ bir veri ve ├žok yayg─▒n ┼čekilde 4-14 g├╝n kulu├žka s├╝resi var.

Bu yazd─▒klar─▒m ilk mesajda dedi─čim gibi ge├žen cumadan ba─č─▒ms─▒z tekrarlamakta fayda g├Âr├╝yorum. O konuda yorum yapamam ├ž├╝nk├╝ enfekte olan─▒n birine bula┼čt─▒rma, bula┼čan ki┼činin ba┼čka birine bula┼čt─▒rmas─▒ diye diye uzar gider. Umar─▒m her┼čey iyi olur.