🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cuma gecesinden bugüne 8 gün oldu. Kabul edelimki , elimizde ki cuma gecesinin fotosu berbattı. Bu fotoya bağlı olarak da beklentiler , öngörüler artışın fazla olacağı yönündeydi. İyi ki olmadı. Ben o gecenin sonuçlarını ,tam anlamı ile olmasada , büyük çoğunluğunu aldığımızı düşünüyorum.

Son iki günlük yatay seyir ve bugünün nispeten düşük rakamları , hafta sonu dışarı çıkma yasağının meyvalarıdır. Test-vaka oranları pazartesi , salı günü yine artabilir . Ama umarım bir süre yatay seyir olur.

• Benim makalem senin makalen diye bir durum yok, kendi bilim kurulumuz ve Dünya geneli kabul edilen kuluçka süresi 4-14 gün. Ortalama değer ise 5-7 gün. Sizin makale de birkaç kişide istisna 30 güne uzadığı görülmüşse, yüzbinler 4-14 gün içerisinde. Sizce hangisi kabul görmeli? Yüzdelik pasta yer kaplamayacak kadar küçük bir değer.

Ayrıca 5-7 gün diyen makaleler varsa mesajınızı 4-30 gün olarak güncellemelisiniz.

Yüzbinler olduğunu nereden biliyorsunuz? bilim kurulumuz var aynı tarihte 3 hafta önce bir bilim kurulu üyeside kuluçka süreleri uzayabilir bazılarında erkende olabilir demişti Twitter dan görmüştüm haber yapmışlarsa buraya atarım. Dünya genelinin kabul ettiğine pek emin olmayın. Ayrıca tartışalacak bir durum yok haftaya artış olursa görürüz olmazsa kutlarız ;)

2 Mal editiert, zuletzt von Soykan T. ()

• Ben soruyorum, sosyal mesafeye uyan sayısı kaç ülkemizde? Geçen salı günü markete gittim, yalan söylüyorsam ne olayım sosyal mesafeye uyan kişi sayısı 10 değildi.Sokaklarda omuz omuza yürümeler market sırasında peş peşe yakın bekleyenler doluydu.Dönerciden döner almak için sıra olmuşlar arasında 2 metre bırakmamış insanlar gördüm bol bol.Cidden sadece Bafra'da mı uymuyor kimse sosyal mesafeye?

• Cuma gecesinden bugüne 8 gün oldu. Kabul edelimki , elimizde ki cuma gecesinin fotosu berbattı. Bu fotoya bağlı olarak da beklentiler , öngörüler artışın fazla olacağı yönündeydi. İyi ki olmadı. Ben o gecenin sonuçlarını ,tam anlamı ile olmasada , büyük çoğunluğunu aldığımızı düşünüyorum.

Son iki günlük yatay seyir ve bugünün nispeten düşük rakamları , hafta sonu dışarı çıkma yasağının meyvalarıdır. Test-vaka oranları pazartesi , salı günü yine artabilir . Ama umarım bir süre yatay seyir olur.

Önümüzdeki Haftayı atlatırsak artık rahatlarız bakalım.

• Yüzbinler olduğunu nereden biliyorsunuz? bilim kurulumuz var aynı tarihte 3 hafta önce bir bilim kurulu üyeside kuluçka süreleri uzayabilir bazılarında erkende olabilir demişti haber yapmışlarsa buraya atarım. Dünya genelinin kabul ettiğine pek emin olmayın.

Dünya geneli yapılana emin olmayalım ama birkaç kişide görülen 30 güne mi inanalım sizce? Sadece soruyorum. Dünya geneline inanmayalım da neye inanalım? 5-7 gün ayakları yere basan, somut örneklere dayalı bir veri ve çok yaygın şekilde 4-14 gün kuluçka süresi var.

Bu yazdıklarım ilk mesajda dediğim gibi geçen cumadan bağımsız tekrarlamakta fayda görüyorum. O konuda yorum yapamam çünkü enfekte olanın birine bulaştırma, bulaşan kişinin başka birine bulaştırması diye diye uzar gider. Umarım herşey iyi olur.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Dünya geneli yapılana emin olmayalım ama birkaç kişide görülen 30 güne mi inanalım sizce? Sadece soruyorum. Dünya geneline inanmayalım da neye inanalım? 5-7 gün ayakları yere basan, somut örneklere dayalı bir veri ve çok yaygın şekilde 4-14 gün kuluçka süresi var.

Bu yazdıklarım ilk mesajda dediğim gibi geçen cumadan bağımsız tekrarlamakta fayda görüyorum. O konuda yorum yapamam çünkü enfekte olanın birine bulaştırma, bulaşan kişinin başka birine bulaştırması diye diye uzar gider. Umarım herşey iyi olur.

Bir kaç kişide 30 günde görülmedi ve ben 14-30 arası diyorum tek 30 gün değil ortalama süreleri bunlar çoğunlukta 5-7 günde de çıkıyor olabilir ben bu da bir seçenek diyorum eğer Cuma günü sokağa çıkan insanlardan bazıları kapıp 5-7 gün içinde belirtiler ortaya çıktıysa atlatmışızdır ne güzel. eğer çıkmadıysa haftaya çıkar diyorum bende. Ve evet sonda dediğinizde olabilir. çok iyi gidiyoruz şu anda maşallah haftaya da iyi gidersek her şey çok güzel olur :thumbup:

• Bugün iyileşen vatandaşlarımızın sayısı çok çok güzel, inşallah daha da güzellerini göreceğiz . yeni vaka oranımız %5 in altına indi. Yoğun bakım sayımız artmış biraz o can sıkıcı.Umarım o sayılar da düşücek yakın zamanda.
    Arkadaşlar peak noktasına daha gelmemiz mümkün değil. Benim bildiğim aktif vaka sayısının düşmesi gerekiyor. misal bugünkü sayıları da dahil edersek aktif vakamız 69.986 2-3 gün üst üste yeni vaka sayısı örn. 1000 kişi gelecek iyileşen ve ölen toplam sayısı 1000 den yüksek olacak.Peak e böyle ulaşırız.Mesela bugün 3783 yeni vaka gelmiş 1822 iyileşen var maalesef 121 kaybımız var aktif vakaya 1839 eklemiş oluyoruz. Ne zaman aktif vakamız düşüşe geçer o zaman peak i gördük inişe geçiyoruz demektir bence, başka bir kıstas alınıyorsa bilemem.

İngiliz Cambridge Üniversitesi çok ilginç bir araştırma yapmış, virüsün çıkışının eylül-aralık arasında olacağını düşünüyorlar. Daha da ilginci Çinde virüsün vuhanda değil daha güney Çin de ilk ortaya çıktığını düşünüyorlar. Biliyorsunuz İngilizler daha öncede virüsün 3 tipi olduğunu a tipinin amerika ve avusturalya b tipinin çin , c tipinin ise b nin kızı olup avrupa da yaygın olduğunu söylemişlerdi.Bugün bir doktor vatandaşın twitter da yazdığı girdiye denk geldim, dediği şu" virüs salgınının haziran gibi düşeceğini öngörüyor dünya eğer yazın salgın hızı düşmezse bu virüsün el yapımı olduğunu düşünüyorum." bu salgın biraz rahatlayınca daha değişik sesler çıkacak, hele aşı bulunup kendini garantiye alan ülkeler nasıl yol izleyecek merakla bekliyorum.

• Hazır eldeki paralar bitti , vatandaş olmayan parayı yemeye başladı acısı kötü çıkacak. Yakınlarınızda zor durumda olan tanıdığınız varsa az ,çok demeden yardım edin, Bugünlerde geçecektir elbet , ne ekersen onu biçersin.

• Cuma olayına bu kadar takılmayın. Sanki diğer günlerde çok dikkat ediyormuşuz da. Bu iş doğal bağışıklığa kadar uzanacak. Dikkat edeceğimiz ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi. Korede iyileşenler bile tekrar hasta oluyorken tek çözüm ilaç tedavisinin bulunması ya da daha hafif geçirmemizi sağlaması. Daha önce belirtmiştim 3.dünya savaşı nükleer değil biyolojik olacak. Her ülke kendine göre virüs geliştirecek. Sıkıntı yaşadıkları ülkelere yolla bağışıklığı sağlanmış hastalarını sonra otur seyret. Amerika ticaret savaşını başlattı Çin biyolojikle öyle olmaz böyle olur dedi...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Test/vaka oranını hesaplarken iyileşen hastalara yapılan testlerinde düşmesi lazım. Birde test sonuçları 2, 3 gün sonra geliyor. O yüzden ben günlük test/ vaka oranının net hesaplanamayacağını düşünüyorum. Bu gün iyileşen hastalara yapılan testler düştüğü zaman yaklaşık vaka oranı %3,5 artar.

• Düşmeye başladı diye gevşeyenler olacaktır illaki. Şimdi Fransa'nın grafiğine baktım, son 2-3 hafta içinde birçok kez pik yapmış gibi bir durum yaşamışlar ama sonra yeniden yükseliş sonra yeniden düşüş yeniden yükseliş. Tuhaf bir durum. Tedbirleri elden bırakanlar olursa bizde de görülebilir bu grafik.

• Dünyada şuanda kısıtlamalar hastalığın yayılmasını sınırlıyor fakat yaza doğru buna güvenip kaldırılmaya başlayınca ikinci dalga kaçınılmaz olacaktır özellikle önümüzdeki kış çok sıkıntılı geçebilir unutmayın bu kadar kişiye sadece ve sadece bir kişiden bulaştı bence aşı falan da kurtarmayabilir eskiden ölümcül olan hastalıklara nasıl zamanla bağışıklık kazanıldıysa öyle olacak mesela bu virüs 1800lerde çıksaydı insanlığın sonu bile olabilir

• 300 düştü diye Piki yaptık anlamına gelmiyor inşallah yapmışızdır da azalmaya başlamıştır ama kolay olmuyor işte :/ Sağlık bakanı yoğunluk haritasını yayınladı mı?

• Dünyada şuanda kısıtlamalar hastalığın yayılmasını sınırlıyor fakat yaza doğru buna güvenip kaldırılmaya başlayınca ikinci dalga kaçınılmaz olacaktır özellikle önümüzdeki kış çok sıkıntılı geçebilir unutmayın bu kadar kişiye sadece ve sadece bir kişiden bulaştı bence aşı falan da kurtarmayabilir eskiden ölümcül olan hastalıklara nasıl zamanla bağışıklık kazanıldıysa öyle olacak mesela bu virüs 1800lerde çıksaydı insanlığın sonu bile olabilir

Bundan daha ölümcül virus, bakterilere sıfır teknoloji ile yakalandı insanlık yinede sonu gelmedi, bu virus 1800'lerde çıksaydı da son filan olmazdı.Orta çağ'da 200 milyon insanın ölümüne neden oldu Kara veba bakterisi.Avrupa'da 3 kişiden birisini öldürdü bakteri.O kadar çok insan öldü ki geriye kalanların hayat kalitesi artmaya başlamıştı(maaş artışı, toprak kazanımı vb vb)

• Günlük gözlemlerim normal günlerin o cumadan çok da farklı olmadığı yönünde iş dışında dışarı da gezen sayısı bir hayli fazla.Umarım daha iyi rakamlar gelmeye devam eder.

• hergün farklı yerlerden resimler atılıp şura kalabalık bura yoğun markette üst üste şu kadar adam var ptt kuyruğu şöyle bankalar böyle şeklinde yazılar atılıp bir tek cuma gününe takılmanın anlamını ben pek anlayamıyorum aynı cumanın bir benzeri pazartesi yine olacak. yine söylüyorum son günlerin rakamları umut verici inşallah sonunu getiririz bu arada verilerden umutlu durum çıkarmak gevşemek değildir psikolojik olarak çok yıprandığımız bu günlerde birşeyler umut etmek insanın doğası gereğidir

2 Mal editiert, zuletzt von Orasa ()