🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Tek düşüncem artmaya başlayan ölüm oranının düşeceği günleri görmek.Ayrıca ay bitmeden inşallah olumsuz yönde giden oranlar da benzer şekilde olumlu yönde dönmeye başlar.Tedbire devam edilmeli.

• Bir kez bile olumlu konuşmayı denemelisin dostum👍👍 eminim test sayısı 100 bin oldugundada buraya gelip hala yeterli değil yazacaksın.

Olumlu olan ne var dostum? söyle de bilelim ne çok negatif ne de çok pozitif olmaya gerektirecek bir şey yok test sayısı 100.000 olunca görüşürüz.

• Bakan bey günlük 30 bin test hedefine varmak üzereyiz demiş

Orası iyi ama virüs de hedefinde ilerliyor

Aslında 30 bin iki hafta önceki hedefti

Bu sayı artık anlamlı gelmeyebilir

Yeni hedef 100 bin olmalı

• 27 Mart'ta pik yapmışızdır umarım zira peş peşe 4 gün yükselmiş ve zirveyi görmüş ondan sonra %13-20 arasında gidiyoruz.

• bana göre oran olarak 10un üzerinde olduğumuz her durum iyi değil ama test sayısını neyle kıyasladığınızı merak etmiyor değilim ülkemizin sadece bugün yaptığı test sayısını 1 ayda yapamayan avrupa ülkeleri var test sayısındaki artış çok iyi durumda ve umarım dahada artar

• Benim anlamadığım 28.000-4000 = 24.000 kişi neden teste tabi tutulmuş

Semptomların çoğunu göstermişler mi?

Doktorlar neden test istemiş bu şahıslara.

Normalde hergün bu kadar kişi gribal enfeksiyon belirtileri mi gösteriyordu bu hastalıktan önce

Oran düştükçe benim kafa daha da karışacak

• Bir kez bile olumlu konuşmayı denemelisin dostum👍👍 eminim test sayısı 100 bin oldugundada buraya gelip hala yeterli değil yazacaksın.

Test sayısı yeterli değil bu su götürmez bir gerçek . Amerika gibi günde 100 bin + test yapacak kapasitemiz de doğal olarak yok . Üstelik olumlu konuşulması gereken bir durum olduğunu ben zannetmiyorum . Ortalıkda hastalığı hafif şekilde yaşayıp bunun farkında olmayan binlerce kişi var. İstanbul'da bir kişinin hastalığı 16 kişiye taşıdığı söyleniyor . tek çare sokağa çıkma yasağı . Üzülerek söylüyorum yine ama olumlu bir durum şuan görünmüyor .

• önceki akşam halk sağlığı uzmanı bir profösör ismini hatırlayamadım hatırlayabilirsem yazacağım pik noktası sorusuna önündeki nota bakarak önümüzdeki salı çarşambayı işaret etmişti bu oranlardan sonra acaba oraya doğrumu gidiyoruz diye düşünmeye başladım

• Vaka sayısının pik yapması için insanların kendilerini kapatmış olması gerekiyor.Bizde sokakların halini halen görüyoruz af edersiniz de nereye pik yaptı vakalar? İtalya ne zamandır kapalı halen onlar bile yeni yeni pik yapıyor.Polyanacılık yapmayalım olumsuz düşünmicez diye de.

• Benim anlamadığım 28.000-4000 = 24.000 kişi neden teste tabi tutulmuş

Semptomların çoğunu göstermişler mi?

Doktorlar neden test istemiş bu şahıslara.

Normalde hergün bu kadar kişi gribal enfeksiyon belirtileri mi gösteriyordu bu hastalıktan önce

Oran düştükçe benim kafa daha da karışacak

Ben şu kadarını biliyorum biliyorum derken şöyle benim bir arkadaşımın arkadaşı pozitif çıkmıştı ona kimlerle görüştün diye sormuşlar arkadaşımın adını da verince arayıp teste cağırmışlardı negatif çıkmıştı bu arada hiçbir sağlık sorunu yada belirtisi yoktu