🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bizim bir ayda aldığımız vakayı bir günde almışlar

Tabi bizim bir günde aldığımız vaka sayısına 1 ayda ancak ulaşan Romanya gibi örnekler de var

hocam birde Amerika test sayısında bizden çok çok.. ileri düzeyde onunda etkisi vardır

• Amerika için New York zirveyi gördü italya nın 2-2.5 hafta önceki hali gibi şu an bakın ölümler 1-1.5 hafta daha yüksek sayıda gelecektir ama onlarda azalmaya başlayacak.Yeni vakada hem Ny 4 gündür azalıyor. Keza New Jersey de öyle. Trump ın o tünelin sonundaki ışık mevzuları bu yüzden.Bu geçen bir haber çıkmıştı, New York ta ölüleri parklara gömecez diyen vatandaş belediye başkanı değil yine Ny eyaletinde görevli birisydi ki bu adam da kalkmış mart başında çin mahallesinde toplamış milleti şenliklere katılmış hastalığı kaale almayan siyasetçinin teki. Diyeceğim o ki Trump ın açıklamaları ilk başta ilacı çağırıştırsa da bence New York ve New Jersey deki düşüş yüzünden. He martın ortalarında Florida sahillerini diğer yakada Los Angeles'ın halinide gördük daha oralarıda vuracaktır ama NYC ve NJ düşüşe başlamış.
    Rusya ya gelince bilemiyorum Çin ile bu kadar dirsek teması olan bir ülke hadi Çin i geçtim Avrupa ile de dirsek teması olan nüfusu da yüksek bir ülke nasıl olur da bu kadar zaman düşük sayıda kalır aklım almıyor.

• Bizim bir ayda aldığımız vakayı bir günde almışlar

Tabi bizim bir günde aldığımız vaka sayısına 1 ayda ancak ulaşan Romanya gibi örnekler de var

Birde şöyle birşey var hocam romanya 6 nisana kadar toplamda 40987 test yapmış aslında söylemek istediğim bazı ülkelerin gerçekten çok düşük test yaptığı ve asıl vaka sayılarını bilmemeleri gibi bir durum var mesela irlanda 30bin test yapmış 5bin küsür vaka var isveç 36bin civarı test 7bin civarı vaka açıklamış aslında orana vurduğumuzda oranlar hep yakın seviyelerde

• Çin’den sonra (bana göre Çin tarihin en büyük yalancısı bu salgınla) en güvensiz ülke İran

Berbat bir sağlık altyapısı , yanlış politikaları ve kuralları bizden bile daha az ciddiye alan halkıyla günde 2-3 bin vaka 120-150 arası kayıp bildirmesi hiç ama hiç inandırıcı değil

İran bu yalanlarına devam edecek ve muhtemelen on onbeş gün sonra vaka sayısı bizden az görünecek , ama virüs o halkı kemirmeye ekonomisini bitirmeye devam edecek

Bir de Yunanistan’a asla inanmıyorum

Tek geliri Turizm olan Yunanlılar asla vaka sayısını yüksek göstermeyecekler

Yunanistan halkı da bu durumu bilip bilinçli bir halk olduğu için gıkını bile çıkartmayacaktır

• Benim anlamadığım İran'ı başından beri böyle etkileyen virüs daha kötü durumda olan hindistan Pakistan Afganistan gibi ülkeleri neden etkilemedi merak konusu

• Hocam size yunanistanıda söyleyeyim 5 nisan itibariyle toplam test sayıları 26193 ki bu sayı oldukça az ayrıca bir yerde izlemiştim bir süre önce, göçmen kamplarındaki pozitif vakalardan sonra kampları karantinaya almışlardı aslında bu bile sayılarının ne kadar yüksek olabileceğinin işareti olabilir sanırım

• Yunan hükümeti bu işten umudu kesmiş, 3 gün önce okuduğum, adamlar hindistan ve pakistandan 5 ton klorokin almışlar, bu miktar doz olarak Yunan nüfusu nun % 80 nine vermeye denk sayı diyorlar.

• Evet haklısın gerçekten, tam bir aydır nişanlımı görmek için komşu köye gidemiyorum üstelik her iki köy yakın ilçeler temiz olmasına rağmen ne olur ne olmaz diyoruz, ama kalabalık yerlerde keyfi gezenler yüzünden daha çok hapis kalacağız.

• Şu ana kadar akrabasında veya çevresinde vaka haberi almayanlar ile test sonucu negatif çıkanlar asla rehavete kapılmamalıdır

200.000 civarı test negatif çıkmış olabilir

Ama o negatifler de kurallara uymazsa her an pozitif olmaya adaydırlar

İstanbul şu anda hemen her mahallede ortalama 50-100 civarı vaka vardır

Tespit edilemeyen de en az bu kadar vaka vardır mahalle başına.

Sultanbeyli ile Kadıköy’ün risk seviyesinin de çok ayrı değerlendirilmesi gerçekçi değil

Sultanbeyli’deki bilinçsiz 3 vaka , Kadıköy’deki kendini izole etmiş 200 vakadan daha tehlikeli olabilir

Halkın bu işi ciddiye alma oranının yüzde 70 bile etmediğini düşünüyorum

Daha fazla baskı ve yaptırım uygulamak şarttır , medya bilimsel programlardan ziyade pratik güncel konuları daha sık dile getirse daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum

Bu arada Bir de günde en az 2 bilgilendirme toplantısı yapmalıdır yetkililer (İllaki Koca değil)

Konu sadece vaka test sayıları ve oranları değil , izolasyon ve sonuçları ile ilgili çalışmalar da olmalıdır

• Bizim insanımıza en uygun ters psikolojidir. Sadece ölümleri olduğundan yüksek göstersek(mesela 1.500 dense bu akşam) Yusuf modu devreye girer...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Bizim insanımıza en uygun ters psikolojidir. Sadece ölümleri olduğundan yüksek göstersek(mesela 1.500 dense bu akşam) Yusuf modu devreye girer...

Aynen öyle çoğu kesim inanmak istemiyor gerçekten beyinlerine kan gitmiyor olsa gerek bu kişilerin. Bakan açıklıyor hastanelerin yoğun bakım odalarının doluluk oranını daha %70 bile değilken sağlık kapasitemiz çökmemişken bazıları diğer sağlık kapasitesi kötü ve çökmüş olan bazı avrupa ülkelerindeki gibi vefat rakamlarının bizdede 300-600 civarında olduğunu düşünüyor. Aslında o kesim daha öncede dediğim gibi bizimde o ülkeler gibi olmamızı istiyor. Yaklaşık 10-15 gün sonra inşallah olmazda eğer böyle bi durum olursa kına yakarlar artık..

Einmal editiert, zuletzt von ExcuseMe ()