­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• https://ourworldindata.org/graÔÇŽ-total-tests-for-covid-19 ( Add a country basarak sadece italya ve t├╝rkiyeyi se├žebilirsin)

Vaka say─▒lar─▒ i├žin

https://ourworldindata.org/grapher/total-cases-covid-19 (yine ayn─▒ ┼čekilde ├╝lke ekleyip ├ž─▒kartabilirsin.)

hocam burada yine ─░talya n─▒n testleri g├Âz├╝km├╝yor bu ├ťlke d─▒┼čar─▒ya testlerini ya aktarmam─▒┼č ya da sadece ├ťlke i├žindekiler biliyor

• Acil ayd─▒nlatma sistemi nedir?

• hocam burada yine ─░talya n─▒n testleri g├Âz├╝km├╝yor bu ├ťlke d─▒┼čar─▒ya testlerini ya aktarmam─▒┼č ya da sadece ├ťlke i├žindekiler biliyor

Bende ┼čuan ─░talya 619 bin test yapm─▒┼č g├Âz├╝k├╝yor ve g├╝n g├╝n test say─▒lar─▒da g├Âz├╝k├╝yor

Soykan T. Mobilden giriyorsan g├Âz├╝kmeyebilir bilgisayar ├╝zerinden g├Âz├╝k├╝yor ┼čuan

• Adana Valili─či, Tufanbeyli il├žesinin karantinaya al─▒nd─▒─č─▒n─▒ a├ž─▒klad─▒. ─░l├žede vaka say─▒s─▒n─▒n beklenenden fazla g├Âr├╝ld├╝─č├╝ gerek├žesiyle, giri┼č ├ž─▒k─▒┼člar─▒n ikinci bir emre kadar durdurulmas─▒na karar verilirken, vatanda┼člar─▒n zorunlu olmad─▒k├ža evden ├ž─▒kmamalar─▒ istendi.

• Fransa 3 g├╝nd├╝r 1000'in ├╝zerinde vefat bildiriyor ve bunlar─▒n ├žo─ču huzurevlerinde ├Âlen ya┼čl─▒lar buray─▒ anlad─▒m ancak ┼čunu anlamad─▒m, bu ├Âlenler bug├╝n ├Âlenler mi yoksa Fransa ├Ânceden bildirmiyordu da ┼čimdi birikmi┼č ┼čekilde mi bildiriyor?

bunu bende merak ediyorum. Zira 3 g├╝n ├Ânceki vefat say─▒s─▒nda huzurevlerinin dahil oldu─ču ayr─▒ca belirtildi ama sonra ayr─▒ca belirtilmedi

• Arkada┼člar, belki yeri de─čil ama bir payla┼č─▒m yapmak istiyorum sizlerin fikirlerine ihtiyac─▒m var.

├ľncelikle ┼ču s├╝re├žte en korktu─čum ┼čey on bir ayl─▒k bebe─čimin herhangi bir sa─čl─▒k sorunu ya┼čay─▒p hastane yolunu tutmak zorunda olmamd─▒. Korktu─čumuz ba┼č─▒m─▒za geldi.

Mart ay─▒n─▒n onunda s├╝nnet yapt─▒rd─▒k. Erken ya┼čta iyidir dediler, uyduk ba┼čka ak─▒llara yapt─▒rd─▒k. ├ľzel bir hastanede ├žocuk cerrahi yapt─▒. Hafif maskeli bir anestezi ile toplamda yirmi be┼č dakikada i┼člem bitti. Devam─▒nda ise doktorun dedigi ┼čekildeve kremle masajlaruygulad─▒k. Bebeklerde s├╝nnetten sonra bu geri ittirme masaj─▒n─▒ yapt─▒k. Yara olarak zaten ├žabucak iyile┼čti. ┼×i┼čme, kanama hi├ž olmad─▒. Bir hafta sonra ise masaji b─▒rakt─▒k. Sonra ara ara bazen yapt─▒k. Bug├╝n ise tekrar ayn─▒ i┼člemi yapal─▒m dedi─čimizde derinin tam olarak geri gitmedi─čini fark ettim ve doktorunu arad─▒m. Telefon g├Âr├╝┼čmeleri foto─čraflar falan derken doktor, tekrar bir ufak m├╝dahale gerekiyor, az kesmi┼čim galiba dedi. Ve pazartesi i├žin g├╝n verdi. Sonras─▒nda bir ay izinleymi┼č.

Tabi, i┼čin i├žine ├žocuk girince insan her ┼čeyi yapmak istiyor ├ž├Âz├╝m i├žin. O y├╝zden mecbur ba┼čka bir ├Âzel hastanedeki ├žocuk cerrahina randevu al─▒p apar topar ├Ânlemlerimi de alarak gittim. Tabi, bu ortamda risk ald─▒k. O da bir krem verip 15 g├╝n masaj ├Ânerdi, sonras─▒na bakaca─č─▒z dedi.

Eve d├Ând├╝m, hemen ilk uygulamay─▒ yapt─▒m ama i├žimi├žimi yiyor. Normal bir s├╝nnet├ži ile g├Âr├╝┼čt├╝m. O da yarin ev ortaminda gelip bakacak.

Ba┼čka bir yerdeki ├╝rolog doktor arkada┼č─▒m ise yeniden s├╝nnet dedi foto─čraflar ├╝zerinden. Az kesilmi┼č dedi. Ama ┼ču ortamda ├Ânermem ├ži┼čini yapabiliyorsa acele etme dedi.

Sorum ┼ču: Pazartesi g├╝n├╝ s├╝nneti yapan doktora gidip tekrar s├╝nnet yapt─▒rmak mi mant─▒kl─▒

Yoksa beklemek mi? Bu ortamda hangisi mant─▒kl─▒ karar veremedim. ┼×u an s─▒k─▒nt─▒ yok ama ├ži┼č yapamaz duruma gelip acillik olmak da her ne kadar doktorlar ├žok ihtimal vermese de var. Korkutuyor bu ihtimal beni.

├ť├ž├╝nc├╝ bir ┼čey evde s├╝nnet├ži ile halletmek olabilir mi diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

B├╝t├╝n g├╝n allak bullak olduk. ├ť├ž haftad─▒r evden ├ž─▒km─▒yorduk. S├╝nneti de salg─▒n patlak vermeden ├Ânce yat─▒rm─▒┼čt─▒k.

Pazartesi gidilecek olan hastane pandemi hastanesi de─čil ama yine de hastane ve ameliyathane ortam─▒ tedirgin ediyor beni.

• A├ž─▒klama gibi a├ž─▒klama..

Kral yarg─▒ da─č─▒tmaya devam ediyor...

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• Bug├╝n CNNTurk'e ─░talya'da ya┼čayan T├╝rk bir k─▒zca─č─▒z g├Âr├╝nt├╝l├╝ olarak kat─▒ld─▒. ─░talya'da test sistemi risk grubunda olan ya da risk grubunda olmasa bile solunum s─▒k─▒nt─▒s─▒ hisseden ki┼čilere yap─▒lmas─▒yla oluyormu┼č. Risk grubunda de─čilseniz ve nefes darl─▒─č─▒n─▒z yoksa telefonda ate┼č, ├Âks├╝r├╝k gibi ┼čikayetlerle sa─čl─▒k g├Ârevlilerini arad─▒─č─▒n─▒zda ila├ž re├žete ediliyormu┼č, test yap─▒lm─▒yor yani. Akabinde gidip eczaneden ila├žlar─▒n─▒ al─▒p evde a─č─▒r bir grip ge├žirir gibi hastal─▒─č─▒ atlat─▒yorlarm─▒┼č. ─░talya'n─▒n resmi olarak a├ž─▒klad─▒─č─▒ pozitif say─▒s─▒ realiteyi yans─▒tm─▒yor bu nedenle pozitif vaka/├Âl├╝m oran─▒ b├Âyle y├╝ksek ├ž─▒k─▒yor. Asl─▒nda milyon ki┼či enfekte ─░talya'da.

• ┼×u konuya yok yar─▒n 1.5m olur mu yok ┼ču kadar g├╝ne 8. s─▒raya ├ž─▒kar─▒z gibi yaz─▒ yazanlar─▒ ya uyarsan─▒z ya da silseniz mesajlar─▒? Sadece bilgi ama├žl─▒ yaz─▒lsa da yorum kat─▒lmasa ┼č├Âyle bo┼č bo┼č.

Hay─▒rl─▒ forumlar...