­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Topu valilere att─▒. Bundan b├Âyle 30 b├╝y├╝k ┼čehirde al─▒nacak kararlar valiye ait.Soka─ča k─▒s─▒tl─▒ ├ž─▒kma yasa─č─▒na yakla┼č─▒yoruz al─▒nan bu karar ile.Onun harici gerisi hamaset.Benim kafam─▒ buland─▒ran soka─ča k─▒s─▒tl─▒ ├ž─▒kma yasa─č─▒ gelirse ┼čehirlerde ya─čmalar ba┼člayabilir insanlar g─▒da ihtiyac─▒ ya┼čayabilirler. Yasak diyoruz ancak beraberinde getireceklerini de iyi hesap etmeli kolay al─▒nacak bir karar de─čil ├╝lkemizde.

Bir g├Ân├╝ll├╝n├╝n y├╝re─činden daha g├╝├žl├╝ bir y├╝rek yoktur.

• ┼×imdilik sadece ┼čehirler aras─▒ seyahati yasaklayarak olas─▒ bir soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒nda il de─či┼čikli yapmak isteyenlerin ├Ân├╝ne ge├žmek istemi┼č olabilir yetkililer. Sadece sesli d├╝┼č├╝n├╝yorum.

• tamam al─▒nan baz─▒ kararlar yeterli gelmiyor bunda hemfikiriz san─▒r─▒m. Ama bir ele┼čtiriyide halk olarak kendimize yapmam─▒z gerekti─čini unutmamak l├óz─▒m asl─▒nda hastal─▒k ├╝lkemize gelmeden ├Ânce d├╝nyada olanlar─▒ uzun bir s├╝re takip etme ┼čans─▒m─▒z oldu ve biz bundan hi├ž ders almam─▒┼č gibi davranmaya devam ediyoruz bal─▒k turmaya gidenmi arars─▒n─▒z piknik yapanm─▒ arars─▒n─▒z gereksiz yere gezenmi arars─▒n─▒z daha d├╝n 50li ya┼člarda bir abimiz ike sokakta tart─▒┼čt─▒m adam b├╝t├╝n bo─čaz─▒n─▒ temizleyip soka─ča t├╝k├╝rd├╝ a─čz─▒ma gelini s├Âyledim yani k─▒sacas─▒ ├╝lke olarak daha ├žok f─▒r─▒n ekmek yememiz laz─▒msada halk olarakda bir o kadar ekmek yememiz laz─▒m

• Ayr─▒ca i┼č yerleri i├žinde mesela 60 ki┼či ├žal─▒┼čt─▒r─▒yorsan bunu yar─▒ya d├╝┼č├╝r ve g├╝venli mesafeyi uygula gibi tedbirler getirilmi┼č. Ben i┼če gitmiyorum ve gelecek ay boyunca da gitmeyi d├╝┼č├╝nm├╝yorum. Can─▒m─▒ kaybetmektense i┼čimi kaybetmeyi g├Âze al─▒r─▒m elbet bu s├╝re├žte ge├žip gidecek.

Bir g├Ân├╝ll├╝n├╝n y├╝re─činden daha g├╝├žl├╝ bir y├╝rek yoktur.

• G├Ân├╝ll├╝ karantinaya uyulmuyor maalesef. Acilen radikal kararlar almal─▒y─▒z yoksa her t├╝rl├╝ kayb─▒m─▒z daha fazla olabilir. :(

• soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ gelse onu uygulamak da ├žok kolay de─čil , bu karara uymayacak i┼čg├╝zarlar , protesto edecek dengesizler de az de─čil memlekette

Yada ├žok daha ├Ânemlisi hi├ž paras─▒ ve erza─č─▒ kalmayan insanlar evde ta┼č m─▒ yiyece─čiz diyecekler , ├Âlmemek i├žin bor├ž har├ž bulmak i├žin sa─ča sola ko┼čturacaklard─▒r , zor , ├žok zor

Payla┼č─▒m ve yard─▒mla┼čma bu milleti ayakta tutarsa tutar(payla┼č─▒rken de vir├╝s├╝ payla┼čsa o da ayr─▒ dert) , yoksa devlet ve belediyeler bu kadar insana m├╝mk├╝n de─čil yeti┼čemez

• E─čer dedi─činiz gibiyse hi├žbir de─čeri yok 5 ki┼či atla taksiye istedi─čin yere git