🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ne bilimi ilimden, ne de ilimi bilimden ayirmamaliyiz..

Bilim, manevi bir inançla vucüt bulur, tek başına birsey ifade etmesini bekleyenler maalesef yenilgiye mahkumdurlar.

Belki beni burada linç edecekler olacak ama, "Ey insanoğlu hadi kolaysa kurtar kendini Allah'ın azabindan. Rabbinin merhameti olmazsa sen bir hiçsin. Yaptigin ilaclar aşılar her ne varsa, ama içine dahil edilmemis bir inanç maneviyat yoksa, daha açık bir tabirle Allah şafi adıyla şifasını merhametiyle insanogluna vermezse naparsak yapalim hersey boştur.

Ne gelirse Allah'tan, hayr da şerde ondan. Rabbim tüm insanogluna şafi adiyla şifa versin. Amin

• dayko Test kitini oluşturmakta gerekebilir , var olan yöntemleri kullanmakta gerekir. Yeni test kitini oluşturmak günümüzde birkaç haftamızı (değişiklik gösterir) alacak hale kadar indirgendi.Öncelikle yeni bi virüsün 'yeni' olduğunu anlamamız için ilk önce genetik yapısının analiz edilip çözümlenmesi gerekiyor ve daha önceden bildiğimiz türlerle karşılaştırmaları yapılıyor.Bilinen türlere uymuyorsa 'yeni' olduğunu kabul ediyoruz.Yanlış hatırlamıyorsam Ocak ayının 9 unda yeni Coronavirüsün genetik yapısı tamamen çözümlenmişti. Bu virüse ait gen dizisi ,bulgular ,veriler vs. Dünya Sağlık Örgütü aracılığıyla tüm dünyadaki laboratuvar çalışanlarının açık erişimine paylaşılmıştı.Zaten bundan sonrasında ilaç,aşı geliştirmelerine başlanır.Bazı hastalıkların aşıları bulunamayabilir örnekleri bulunuyor.

Çin konusuna gelecek olursak , devletin yönetimine bağlı olarak yeryer kapalı kutu oluşları yüzünden herkesin aklında soru işaretleri kalabiliyor.Dünyayı geç haberdar etmişlerdi.Söylenenler doğru veya yanlış diyemiyorum.Kimisi dünyada 80 milyon ölü olacağını söylüyor,kimisi yazın bitecek diyor,kimisi her dönem görebileceğimiz ve dünyadaki insanların genelini etkileyebilecek grip benzeri sezonluk viral bir hastalık olacağını..

Ancak bilinen gerçek varki mesleğim gereği bunu söyleyebilirim.Dünyadaki canlıların hastalıklarının ihmal edilecek kadar az bir kısmı hariç geriye kalan kısmı ; canlılardaki virüs,bakteri,mantar,yabancı ajanlar vs. lerin mutasyonu sonucunda türler arasında geçiş yapmasına bağlı olarak gelişiyor ve ya gelişemiyor.Yani söylemek istediğim kedide ölümcül seyreden Feline infectious peritonitis (FIP) bir Corona virüsü nedenli olmasına rağmen ,bizde hiçbir şekilde hastalık yapmıyor.Ama en yakın zamanlardaki SARS-MERS -EBOLA ve bildiğimiz kuduz ,brusella,kuş gribi saymadığım onlarcası türler arasında rahatlıkla bulaşabiliyor.

hQl0RY.jpg

==================================

Covid-19 için halen tam olarak hangi hayvan kaynaklı olduğu bulanabilmiş değil sanırım.

-ALINTIDIR-

Binlerce kişinin ölümüne neden olan ve Covid-19 adı verilen koronavirüs hayvanlardan insanlara geçti. Ama nasıl? Bilim insanları salgının kaynağını tespit etmek için zamanla yarışıyor.

Çin'in bir bölgesinde bir yarasa gökyüzünde süzülüyor ve geçtiği ormanlardan birine dışkısıyla koronavirüsün izini bırakıyor. Ormandaki yaban hayvanlarından biri, muhtemelen yaprakların arasında böcek arayan bir pangolin (karıncayiyen), bu dışkıya ulaşıyor ve enfeksiyonu kapıyor.

Yeni virüs de vahşi yaşam döngüsüne girmiş oluyor. Enfeksiyonu kapan hayvanlardan biri, bir kişi tarafından avlanınca da, hastalık bu kişiye bulaşıyor. Ve virüs yaban hayvanlarının satıldığı pazardaki işçilere bulaşıyor. Küresel boyutlara ulaşacak salgın da böylece doğmuş oluyor.

Bilim insanları, bu senaryoyu doğrulayacak kanıtlara ulaşmaya çalışırken, bir yandan da virüsün bulaştığı yaban hayvanlarını bulmak için çabalıyor.

Londra Hayvanbilimleri Topluluğu'ndan Prof. Andrew Cunningham, olaylar dizisini keşfetmeye çalışmanın "detektiflik hikâyesi gibi" olduğunu söylüyor.

-ALINTIDIR-

• Ne bilimi ilimden, ne de ilimi bilimden ayirmamaliyiz..

Bilim, manevi bir inançla vucüt bulur, tek başına birsey ifade etmesini bekleyenler maalesef yenilgiye mahkumdurlar.

Belki beni burada linç edecekler olacak ama, "Ey insanoğlu hadi kolaysa kurtar kendini Allah'ın azabindan. Rabbinin merhameti olmazsa sen bir hiçsin. Yaptigin ilaclar aşılar her ne varsa, ama içine dahil edilmemis bir inanç maneviyat yoksa, daha açık bir tabirle Allah şafi adıyla şifasını merhametiyle insanogluna vermezse naparsak yapalim hersey boştur.

Ne gelirse Allah'tan, hayr da şerde ondan. Rabbim tüm insanogluna şafi adiyla şifa versin. Amin

İmzamı atarım hocam. Eline sağlık.

• Evet bunu bende görmüştüm. Bazı Çinli Bilim İnsanları bu virüsün Pangolin hayvanından bulaştığını söylüyor. Çünkü Pangolin hayvanıyla bu virüsün Genom Dizilimleri neredeyse %99 aynı bu yüzden böyle düşünülüyor.

• @LightOfGod ^55^ anlıyorum o halde bu hastalığın çin de kasım ayında doğrulandığına dair haberler doğru olma ihtimali çok çok yükseliyor. Acaba diyorum hastalık kıştan beridir avrupada vardı fakat kış sonundan itibaren motasyona uğrayıp daha ölümcül daha güçlü hale gelmiş olabilir mi?Bu kadar kısa sürede 2-3 ay da olabilmesi mümkün müdür?Yoksa Kasımda orada ortaya çıkan hastalık daha yeni yeni mi ulaşıyor bu taraflara.Bilemiyorum algıda seçicilik mi yapıyoruz bu kış zatürre ve domuz gribi tanısı koyulanları araştırdım normalden çok fazla oranda olmuş. hastalığın dünyada pick yaptığı anda mıyız ? İnşallah azalma "trendine" geçmesi 1-2 hafta içinde

• İşin kontrol altında tutulduğunu düşünmek istiyorum algı oluşturmaya çalışanlara kulak ardı etmek istiyorum ama şu tablo aslında bize çoğu şeyi anlatıyor . Test sayısı düşmesine rağmen vaka oranı artıyor . Buda günlük 250-300 arası hasta açıklanmasına sebep oluyor . Test sayısı çoğalırsa açıklanacak vaka sayısını tahmin etmek zor değil . Kademeli olarak gelen yasaklar , Kurallar umarım geç kalmamışdır 🙏 sokağa çıkma yasağı şart .4N8ir4.jpg

• İşin kontrol altında tutulduğunu düşünmek istiyorum algı oluşturmaya çalışanlara kulak ardı etmek istiyorum ama şu tablo aslında bize çoğu şeyi anlatıyor . Test sayısı düşmesine rağmen vaka oranı artıyor . Buda günlük 250-300 arası hasta açıklanmasına sebep oluyor . Test sayısı çoğalırsa açıklanacak vaka sayısını tahmin etmek zor değil . Kademeli olarak gelen yasaklar , Kurallar umarım geç kalmamışdır 🙏 sokağa çıkma yasağı şart .4N8ir4.jpg

Maalesef ki durumlar bu inşallah yakında sokağa çıkma yasağı gelir

• Şuana kadar takip ettiğimiz ülkelerden sunu anlıyoruz az ile başlayan vaka sayısı ortalama 3 haftada pik yapıp düşmeye başlıyor ne yazık ki bizim daha 2 kritik haftamız var sanki Allah hepimize yardım etsin 🙏