­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Vakalar─▒n daha h─▒zl─▒ tespit edilmesi, tedavi s├╝recine cabuk gecilmesi, yerli kitlerin devreye girmesiyle ayn─▒ i┼člemin t├╝m hastanelerde ayni statude yapilmasi ad─▒na alinmis karar olarak lanse edilecek buyuk ihtimalle.

• Fransa, yap─▒lan ara┼čt─▒rmalar sonucunda koku duyusunun kayb─▒n─▒n da #CoronaVir├╝s semptomlar─▒ aras─▒nda yer ald─▒─č─▒n─▒ a├ž─▒klad─▒.

• Fransa, yap─▒lan ara┼čt─▒rmalar sonucunda koku duyusunun kayb─▒n─▒n da #CoronaVir├╝s semptomlar─▒ aras─▒nda yer ald─▒─č─▒n─▒ a├ž─▒klad─▒.

Tat da de─či┼čiyormu┼č hocam bir yerde okumu┼čtum ne kadar do─čru bilemedim.

• Arkada┼člar ABD bug├╝n vaka say─▒s─▒n─▒ a├ž─▒klad─▒ m─▒ ? Oray─▒ da dikkat etmek gerekiyor . Patlama ya┼čayaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum

• almanya ├žok ses getirmedi ama bug├╝n 5000'in ├╝zerinde yeni vaka a├ž─▒klad─▒ ama ├Âl├╝m oran─▒ %0.3 influenza yani gribin 2-3 kat─▒

D├╝┼čen bir ├ž─▒─čda hi├žbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz

• Narsil bu SARS COV-2 Furin isimli enzime SARS COV-1'den 10 kat daha fazla ba─član─▒yorsa bu nas─▒l R0 de─čerini art─▒rm─▒yor? SARS COV-1'de bu kadar kolay bula┼č olmamas─▒na ra─čmen R0 de─čeri nas─▒l 2 k├╝sur ├ž─▒kabiliyor?

https://www.medicalnewstoday.cÔÇŽin-on-the-new-coronavirus

• ├çORUM'DA ─░K─░ K─░┼×─░ KORONAV─░R├ťS ┼×├ťPHES─░ ─░LE G├ľZET─░M ALTINA ALINDI

├çorum'un Sungurlu ve Osmanc─▒k il├želerinden koronavir├╝s ┼č├╝phesiyle ├çorum'a sevk edilen iki hasta, ├çorum Hitit ├ťniversitesi Erol El├žok E─čitim ve Ara┼čt─▒rma Hastanesinde g├Âzetim alt─▒na al─▒nd─▒.

Kaynak: ÇORUM TİME

• Al─▒nan kararlar umar─▒m insanlar─▒m─▒z taraf─▒ndan do─čru alg─▒lan─▒r, bu yaz─▒lanlar─▒ haber kanallar─▒m─▒z 60 ya┼č ├╝st├╝ vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n anlayaca─č─▒ ┼čekilde ifade etmelidir. Muhtemelen yurt i├ži yerle┼čik vir├╝s bula┼č─▒m─▒ artt─▒─č─▒ i├žin ve tabiki kitlerle test say─▒s─▒ artt─▒k├ža enfekte say─▒s─▒ h─▒zla artacakt─▒r. Korkmaya gerek yok ama ├Âzellikle by├╝klerimiz ├žok s─▒k─▒ tedbir almal─▒. Sadece ─░stanbul'daki g├╝nl├╝k 185 bin IETT kullan─▒m say─▒s─▒ maksimum bilemedin 5 bin olmal─▒. Ben g├Ârevimi yerine getirip aile b├╝y├╝klerimi tembih ettim evden d─▒┼čar─▒ ad─▒m─▒n─▒ atm─▒yorlar. Herkes ayn─▒s─▒n─▒ yapsa Devletimize yard─▒m etmi┼č oluruz.

• Arkada┼člar ABD bug├╝n vaka say─▒s─▒n─▒ a├ž─▒klad─▒ m─▒ ? Oray─▒ da dikkat etmek gerekiyor . Patlama ya┼čayaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum

abd s├╝rekli g├╝ncelliyor +3,041 yeni vaka +23 yeni ├Âl├╝m var .toplam 16,830 vaka say─▒s─▒