­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Merkeli herhalde s─▒radan bir siyaset├ži olarak de─čerlendiremeyiz.Buradaki ├Ârnekleme tabiki ┼čimdiden kan─▒tlanamaz.Ama T├╝rkiye n├╝fusun sadece binde 2si hastanelik olsa yat─▒racak yeri yok...

ad─▒ ├╝st├╝nde olas─▒l─▒k var olup olmayaca─č─▒ ├╝zerinden konu┼čmak yersiz ├╝stelik zaman─▒ da de─čil. Vir├╝s├╝n avrupan─▒n her yerinde farkl─▒ bir seyiri var bunu da bizle ba─čda┼čt─▒rmak yanl─▒┼č. Bu arada Merkel e s─▒radan siyaset├ži diyen mi oldu? herkesin ele┼čtirilebildi─či bir zamanda Merkel'in dedi─čini ele┼čtirebiliriz.

• Arkada┼člar sakin ve ak─▒ll─▒ olursak bu s├╝reci en az zararla atlat─▒r─▒z, yetkililerin s├Âylediklerini uyarsak ve pani─če kap─▒lmaz isek bence b├╝y├╝k bir problem olmaz ├ž├╝nk├╝ s├╝re├ž ┼ču anda ├žok iyi idare ediliyor.

• Soka─ča ├ž─▒kt─▒m mesela nerden bilecekler benim ├ž─▒kt─▒─č─▒m─▒ her evin ├Ân├╝ne 1 polis konsa adam yetmez yakaland─▒m diyelim idam m─▒ edilirim hapse mi at─▒l─▒r─▒m nolur?

• T├╝m uzman Prof yada doktor akademisyen vs hepsinin s├Âyledi─či tedbirimizi elden b─▒rakmad─▒k├ža bireysel olarakta uyar─▒lar─▒ dikkate al─▒p bize d├╝┼čenleride yaparsak bence en az zararla atlat─▒r─▒z art─▒k bununla ve bunun gibi salg─▒nlarla ya┼čamay─▒ ├Â─črenecez t├╝m uzmanlar─▒n dedi─či panik ve korku vir├╝sten daha tehlikeli bir boyutta maalesef bunun sonu├žlar─▒ daha a─č─▒r olabilir bu psikolojiyi nas─▒l atlatabilecez bu pani─či ve korkuyu g├Âr├╝nce ─░ngiltere ba┼čbakan─▒n─▒ daha iyi anl─▒yorum ┼čimdi

• Yabanc─▒ web sayfalar─▒nda bu ┼čahs─▒n ger├žekten doktor olup olmad─▒─č─▒ konu┼čuluyor, kimli─čini ara┼čt─▒rm─▒┼člar ve hi├ž bir kayda ula┼čamam─▒┼člar. Bir profil sayfas─▒na ula┼čt─▒lar ancak kesinli─či yok. Kaynaks─▒z ┼čeyleri payla┼čmay─▒n l├╝tfen. Duygusal ajite i├žeren yaz─▒lar dahi olsa. Benim ┼čahsi tavsiyem bu y├Ânde.

Bende merak ettim hastaneyi ve doktoru ara┼čt─▒rd─▒m. B├Âyle bir hastane ve o hastane de ├žal─▒┼čan doktor var.

• ├çok ilgin├ž ya. ─░nan─▒n cahillik filan de─čil de, ge├žti─čimiz senelerde olan ku┼č gribinde domuz gribinde bu kadar ├Ânlem al─▒nmam─▒┼čt─▒, hastal─▒─č─▒n seyri de a┼ča─č─▒ yukar─▒ onlarla ayn─▒ gidiyor. Ne oldu da b├╝t├╝n d├╝nyada bu kadar ├╝st seviye de ├Ânlem al─▒n─▒yor? Ge├žmi┼č tecr├╝belerden ders ├ž─▒kartma m─▒ yoksa sosyal medyan─▒n g├╝c├╝ m├╝? Her olaya komplo teorisi olarak yakla┼čanlar─▒ sevmem, "aa kesin ameriga i┼či veya israil yapt─▒" gibi teorilerde ├╝retmem ama bu olayda ger├žekten mant─▒─č─▒ma uymayan ┼čeyler var.D├╝nya genelinde bu kadar ├Ânlem al─▒nmas─▒n─▒ sadece hastal─▒─ča ba─člayam─▒yorum fakat tam olarak nedeni ile de ilgili akl─▒ma bir ┼čey gelmiyor.Her y├Ân├╝yle garip.
    Bu arada soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ olursa ne olur ben uymam her kap─▒ya adam m─▒ dikecekler gibi d├╝┼č├╝nen varsa eski n├╝fus say─▒mlar─▒n─▒ hat─▒rlaya bilirler. ├ç─▒kt─▒─č─▒n zaman gidecek bir yerin olmad─▒─č─▒ i├žin direk g├Âze bat─▒yorsun. ─░llaki istedi─čin de ├ž─▒kars─▒n ama muhakkak cezas─▒ olur ki yakalanman da ├žok zor de─čil.

• Umreden d├Ânenler ve karantinaya al─▒nmayanlar ┼čuan her┼čeyi belli ediyor her ┼čey ortada b├╝y├╝k bir patlama olacak gibi duruyor benim tahminim 1 -2 haftaya sonu├žlar ├žok k├Ât├╝ olacak ve say─▒lar bir hayli artabilir in┼čallah olmaz ama bu ka├ž─▒n─▒lmaz gibi bir┼čey g├Âz├╝k├╝yor evden ├ž─▒kmay─▒n demek tedbir de─čil adam daha ayn─▒ g├╝n d─▒┼čar─▒ ├ž─▒k─▒yor i┼čine vs. gidiyor Allah sonumuzu hay─▒r etsin

• Soka─ča ├ž─▒kt─▒m mesela nerden bilecekler benim ├ž─▒kt─▒─č─▒m─▒ her evin ├Ân├╝ne 1 polis konsa adam yetmez yakaland─▒m diyelim idam m─▒ edilirim hapse mi at─▒l─▒r─▒m nolur?

├ço─ču Karantina al─▒nan ├ťlke de kurallara uymayana y├╝ksek miktar para cezas─▒ ve hapis veriliyor