­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• Sabah siteye giriliyordu hocam ├žo─ču ki┼či girip foto payla┼čt─▒ farkl─▒ farkl─▒ twitterdan bende g├Ârd├╝m payla┼č─▒ld─▒ buradanda hatta herkes photoshop yapmam─▒┼čt─▒r diye d├╝┼č├╝n├╝yorum :D

Sosyal medyada g├Ârmemi┼čtim pek bakamad─▒─č─▒mdan bug├╝n fakat photoshopda olabilir o i┼čin hakk─▒n─▒ verenler var ger├žekten belli olmaz yani trollere ekmek ├ž─▒km─▒┼č f─▒rsat─▒ ka├ž─▒r─▒rlarm─▒ hi├ž ├Âyle d├╝┼č├╝nmek laz─▒m diye d├╝┼č├╝n├╝yorum di─čer yan─▒n─▒ d├╝┼č├╝nmek istemiyorum ├ž├╝nk├╝ ama belgede yanl─▒┼čl─▒kta yap─▒lm─▒┼č olabilir her ihtimala bakmak laz─▒m neyse benimde ilgimi ├žekti─či i├žin yazd─▒m haberim yoktu benim e-devletten ├Âyle bilgi verildi─čini haberiniz varm─▒┼č demek.

• Anla┼č─▒lan vaka say─▒s─▒ art─▒k 10.000'e yakla┼čm─▒┼č oldu─ču i├žin yap─▒lmas─▒ gereken i┼člemler de aksayabiliyor.Videolarda da g├Âr├╝ld├╝─č├╝ ├╝zere e─čer do─čruysa t├╝m corona ┼č├╝phelilerini (sanki hepsinde kesin corona tan─▒s─▒ varm─▒┼č gibi) ayn─▒ ortamda veya ayn─▒ s─▒rada bekletiyorlar ve corona olmayan insanlara da bula┼čm─▒┼č oluyor maalesef..Ve yeterli temasl─▒ takibinin de yap─▒lmad─▒─č─▒n─▒ dile getiren insanlar var.Bu tarz videolar genellikle benim i├žin ├Ânemlidir yani evinde oturup ele┼čtiri yapabilirsin veya haberleri izleyip T├╝rkiye iyi durumda diyebilirsin.Ancak en net ve taze bilgiyi orada bulunup bu durumu ya┼čayanlar verir maalesef..

• Bug├╝n muhtemelen ├Âl├╝ say─▒s─▒ da vaka say─▒s─▒ da d├╝ne g├Âre d├╝┼č├╝k gelecek ve belki de ka├ž g├╝n sonra ilk kez azalma olacak umar─▒m bu trend devam eder ne zamanki aktif vaka say─▒s─▒ azalmaya ba┼člar o zaman ger├žekten etkisi azal─▒yor diyebiliriz

D├╝┼čen bir ├ž─▒─čda hi├žbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz

• FransaÔÇÖda d├╝n yeni vaka say─▒s─▒ 4600 civariyken bug├╝n 2600 a├ž─▒kland─▒. AlmanyaÔÇÖda da yar─▒ yar─▒ya fark var d├╝ne g├Âre. Yorumu olan ├╝stad var mi? Haftasonu olmas─▒n─▒n bir etkisi olabilir mi.

• FransaÔÇÖda d├╝n yeni vaka say─▒s─▒ 4600 civariyken bug├╝n 2600 a├ž─▒kland─▒. AlmanyaÔÇÖda da yar─▒ yar─▒ya fark var d├╝ne g├Âre. Yorumu olan ├╝stad var mi? Haftasonu olmas─▒n─▒n bir etkisi olabilir mi.

Vaka say─▒lar─▒ gece 3 e kadar g├╝ncelleniyor.D├╝n ABD gece 12 den sonra 4 bine yak─▒n vaka bildirdi mesela

• ─░├ži┼čleri Bakanl─▒─č─▒ genelgesiyle, bu gece saat 00.01'den itibaren ─░stanbul, Ankara, ─░zmir'de ticari taksilerin trafi─če ├ž─▒k─▒┼člar─▒ s─▒n─▒rland─▒r─▒lacak.

• Vaka say─▒lar─▒ gece 3 e kadar g├╝ncelleniyor.D├╝n ABD gece 12 den sonra 4 bine yak─▒n vaka bildirdi mesela

ABD saat fark─▒ndan dolay─▒ gece 12 sen sonra da yeni vaka bildirimi yapabilir ama Almanya ve Fransa ile saat fark─▒ ├žok yok. Ve genelde bu saate kadar g├╝ncelleme bitmi┼č oluyor. Umar─▒m oralarda kontrol alt─▒na al─▒nm─▒┼čt─▒r. Bir yerden bir umuda ihtiyac─▒m─▒z var

• ABD saat fark─▒ndan dolay─▒ gece 12 sen sonra da yeni vaka bildirimi yapabilir ama Almanya ve Fransa ile saat fark─▒ ├žok yok. Ve genelde bu saate kadar g├╝ncelleme bitmi┼č oluyor. Umar─▒m oralarda kontrol alt─▒na al─▒nm─▒┼čt─▒r. Bir yerden bir umuda ihtiyac─▒m─▒z var

Almanya 10-11 gibi de a├ž─▒klama yap─▒yor diye biliyorum.Fransa ise d├╝ne g├Âre ├žok iyi.

• ABD saat fark─▒ndan dolay─▒ gece 12 sen sonra da yeni vaka bildirimi yapabilir ama Almanya ve Fransa ile saat fark─▒ ├žok yok. Ve genelde bu saate kadar g├╝ncelleme bitmi┼č oluyor. Umar─▒m oralarda kontrol alt─▒na al─▒nm─▒┼čt─▒r. Bir yerden bir umuda ihtiyac─▒m─▒z var

─░spanyayla da aram─▒zda 1 saat var ama ispanyada d├╝n gece 2 de 2 bin yeni vaka bildirdi ve bizde saat 12 keyken ABD'de saat sabah 5 di ama girilmi┼č 3 bin vakalar─▒ vard─▒.Benim ┼čuan i├žin umudum yok azalmas─▒na dair.

• ABD-Almanya'n─▒n her eyalatin ayr─▒ ayr─▒ a├ž─▒klad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.ABD'de New York baya s─▒k─▒nt─▒l─▒.Yap─▒lan testlerin %44'├╝ pozitif ├ž─▒k─▒yor.Yani nerdeyse her 2 ki┼čiden 1'i pozitif ├ž─▒k─▒yor.